Олександра Киричук журналіст-культуролог

Ісус, Дісней, Парнас

ut.net.ua
12 Лютого 2010, 00:00

У 1978 році полковник американської армії Джим Ченон заснував секретний військовий підрозділ під назвою «Перший батальйон землі» (його історія лягла в основу фільму «Бойовий гіпноз для кіз»), завданням якого була розробка альтернативних способів боротьби з ворогом за допомогою сили думки. Своїми попередниками Ченон вважав «великих імаджинаріїв людства Ісуса Христа та Волта Діснея» – здавалося б, у межах одного канону досить несподіване поєднання. Проте повністю виправдане з погляду Голлівуда. На користь чого свідчить, зокрема, новий фільм режисера Террі Гільяма «Імаджинаріум доктора Парнаса» (The Imaginarium of Doctor Parnassus), де цілком у дусі полковника Ченона Ісуса та Діснея поєднано вже в одному персонажі – останньому «великому фантазері» людства докторі Парнасі.

Місія Гільямового Парнаса (Крістофер Пламер) полягає в тому, щоб розповідати історії. Його вік вимірюється тисячоліттями – свого часу він виторгував у диявола (Том Вейтс) безсмертя. Колись Парнас постійно оповідав одну «велику історію» і вірив, що від неї безпосередньо залежить існування світу. Потім йому довелося змиритися з фактом, що таких історій як мінімум кілька. Зрештою, перед глядачем Парнас з’являється в сучасному Лондоні, де його діяльність уже обмежується тим, щоб продавати перехожим короткочасні путівки у світ їхніх мрій.

Знаменитий своєю багатою уявою ексцентричний американський режисер Тері Гільям демонструє, що мрії в сучасних людей банальні й переважно обмежені пропозиціями ринку. За таких умов функція Парнаса, як, вочевидь, і сучасного кінематографа, зводиться здебільшого до того, щоб надавати цим «пересічним» мріям захопливої форми за допомогою чарівливих спецефектів та вигадливої анімації. Щоправда, цей прекрасний світ приборканих фантазій не позбавлений і певної інтриги, котра (як і критичне повідомлення цього фільму) полягає в тому, що кожна навіяна квітучим маскультом мрія, виявляється, приховує дещо жахливе. Не випадково втіленням і водночас викриттям цієї прихованої правди є Тоні – персонаж Хіта Леджера, відомого передусім за роллю Джокера.

 

«Імаджинаріум доктора Парнаса». У кінотеатрах України з 4 лютого