«Путін занадто живе минулим, занадто живе історією. Всі його зусилля спрямовані на те, аби відроджувати якісь минулі імперії. Спочатку в його риториці йшлося про відновлення радянської імперії, зараз – російської», – зазначив В’ятрович.
«Таке «плоске» трактування історії притаманне для більшості суспільств, які відходять від норм демократичного трактування і трактують історію в координатах «свій ворог» чи всіх територій, де колись була російська армія. Це навіть не XX століття, а XVIII-XIX. Це справді провалювання в минуле і бажання Путіна відновити його. Хоча знаєте, дуже оманлива легкість реалізації цього завдання, зважаючи на те, що так легко розвалився Радянський союз, Путін так само думає, що йому легко буде його відновити. Насправді відновлення імперій, як свідчить історія, є нереальним, вимагають безлічі ресурсів, можуть коштувати багато крові, але ніколи фактично не відновлювалися», – зазначив історик.
Коментуючи те, що Путін назвав південно-східну Україну Новоросією, В’ятрович зазначив:
«Сама назва Новоросія походить з кінця XVIII століття з часів російської імперії. Йдеться про територію, яка до моменту приєднання до Російської імперії належала до територій запорізьких козаків, частина – до території, яка контролювалася кримським ханством до кінця XVIII століття. Тобто говорити, що на цій підставі лише вкінці XVIII століття ці території завойовані Російською імперією, говорити про російськість співземель – абсолютно недоречно».
Водночас, зауважує В’ятрович, Путін і далі використовуватися історичну риторику.
«Це абсолютно притаманно для таких агресивних політиків, як Адольф Гітлер, який також свої територіальні «надбання» постійно обґрунтовував історичною справедливістю, мовляв, він повинен об’єднати землі, які колись належали чи то німцям, чи то іншим романським племенам», – додав він.