"Комуністичну партію представляли як партію "розстріляних". Після війни була ціла кампанія, коли компартія Франції представляла себе як партія 75 тисяч розстріляних. Компартія створила цілу міфологію. Од,нак одне з дуже важливих відкриттів у архівах розбило частину цієї міфології", – сказав Куртуа.
"Я віднайшов у московських архівах всі звіти підпільного голови компартії у 1940 році та звіти Мануїльського, який був справжнім головою Комінтерну. 18 червня 1940 року, коли де Голль проголосив промову із закликом до опору загарбникам, того ж дня у Парижі делегація компартії Франції відвідала пропаганда штрафель у Парижі – центр німецької, нацистської пропаганди, який три дні тому приїхав до міста. 1940-й рік – час, коли в силі був радянсько-німецький пакт. І компартія Франції розпочала політичні переговори на найвищому рівні з Отто Абетцом, який був особистим представником Гітлера в Парижі. І ці надсекретні переговори тривали до кінця серпня місяця", – зауважив Куртуа.
"Коли ж була надркукован велика статя з усіма посиланнями і документами, імідж великої партії опору був "підмочений". І, що надзвичайно показово, – комуністична партія жодним чином не відреагувала на цю статтю. Це була повна тиша", – наголосив історик.
Стефан Куртуа (1947 р.н.) — французький історик, всесвітньо відомий дослідник комунізму як ідеології та суспільно-політичного руху. Працює директором з питань наукових досліджень у Національному центрі наукових досліджень, професор Католицького університету вищої освіти. Автор багатьох наукових публікацій, упорядник «Чорної книги комунізму», яка стала хрестоматійною для дослідників комуністичного терору.
Читайте також: Як діяли європейські компартії у другій половині ХХ століття