«Історичний візит» Джо Байдена до Польщі. Що про нього пишуть світові ЗМІ?

Світ
26 Березня 2022, 12:04

25 березня літак Air Force One із Джо Байденом на борту приземлився в аеропорту Ряшів-Ясьонка. Це перший візит президента США на Підкарпаття (регіон Польщі біля кордону з Україною, місто Ряшів за 100 км від кордону з Україною). Візит американського президента безпосередньо пов’язаний із війною, яку Росія веде проти України. В аеропорту Ряшова Байдена мав зустріти польський президент Анджей Дуда, але він запізнився через поломку літака. Тому главу Білого Дому натомість вітав міністр оборони РП Маріуш Блащак. Пізніше доєднався і польський президент.

В Ряшеві президент США зустрівся із організаціями, що підтримують біженців із України, а також американськими військовими, які дислокуються там. Ще в суботу Байден полетів назад до Варшави і сьогодні він проведе тут цілий день. 

У Варшаві після зустрічі із президентом РП Анджеєм Дудою на подвірʼї Королівського замку він має виголосити «історичну» промову. Як пише Reuters, з посиланням на Білий Дім, американський президент під час виступу наголосить, що «вільний світ» виступає проти вторгнення Росії в Україну і що серед великих економік існує єдність щодо необхідності зупинити Владіміра Путіна.

«Очікується, що Джо Байден і Анджей Дуда обговорять бажання Варшави збільшити кількість американських військ для підтримки східного флангу НАТО, а також ідею міжнародної миротворчої місії, запропоновану лідером правлячої партії Польщі «Право і Справедливість» Ярославом Качинським», – пише The Guardian.

У свою чергу Reuters повідомляє, що під час розмови тет-а-тет польський та американський президенти обговорять питання передачі Україні польських МіГ-29.

Читайте також: Експерти про підсумки Версальського саміту: Є прогрес щодо офіційних висловлювань, однак вступ до ЄС не буде швидким

Польське видання Rzeczpospolita пише, що переговори також мають на меті прискорити закупівлю Польщею ракетних установок Patriot, винищувачів F-35 і танків Abrams, а також підтвердити гарантії безпеки, які НАТО надає кожному зі своїх членів.

Посол України в Польщі Андрій Дещиця вранці в ефірі радіо RMF FM заявив, що під час візиту президента США до Польщі заплановані переговори з представниками української влади. «У нас є міністри закордонних справ і оборони, і я сподіваюся, що така зустріч буде. Мене запросили на промову президента Байдена в Королівському замку", – сказав Дещиця

Німецьке видання Die Welt пише, що візит американського президента до Ряшева та зустріч із солдатами – не випадкова. «Східний фланг альянсу знаходиться в центрі уваги США та їх союзників – Польща, яка є членом ЄС і НАТО, за останні тижні стала передовою державою. По той бік кордону точиться війна проти України, бомби та ракетні обстріли на заході України, навколо Львова, можна побачити і почути з Польщі», – пише видання.

Візит Байдена, на думку Die Welt, символізує непохитність союзницьких зобовʼязань США. Це запевнення для європейців, зокрема тих, хто живе на сході ЄС, оскільки війна може перекинутися і на їхню територію. Видання також зазначає, що Байден, з якого раніше насміхалися через вік та старомодність, тепер є «правильною людиною у правильний час».  «Байден – людина, що легко йде на контакт, комунікатор у великих та малих речах», – про це свідчить його зустріч із американськими солдатами в аеропорту Ряшева, пише Die Welt.

«Візит Байдена до Польщі звертає увагу на озброєння та гуманітарну допомогу Україні», – пише американське видання The Wall Street Journal.

Видання зокрема відзначає важливість Ряшева, куди прилітав американський президент, як «головної артерії» із постачання України. Військові літаки приземляються і сідають у Ряшеві швидкими темпами, привозячи гуманіарну допомогу та зброю, яка далі надходить в Україну, як пише видання.

Як і Білий Дім, польські урядовці називають цей візит американського президента до Польщі – історичним. Як пише Wpolityce.pl з посиланням на коментар постійного представника Польщі при ООН Кшиштофа Щерського, візит президента США Джо Байдена до Польщі матиме три аспекти: військовий, гуманітарний та політичний; матиме чітке повідомлення про роль польсько-американського союзу в цих трьох вимірах і про підтримку США. На думку заступника міністра закордонних справ Польщі Марціна Пшидача, візит президента США до Польщі буде історичним, свідчитиме про інтенсифікацію польсько-американських взяємин.

Професор політології Антоній Дудек в коментарі Rzeczpospolita натомість вважає, що  нинішній візит не є визнанням для нинішньої влади, а радше спричинений нинішніми геополітичними умовами. «Такої кількості візитів найважливіших осіб американської адміністрації в історії польсько-американських відносин не було. Це свідчить про те, що Польща, звісно, ​​важлива в контексті конфлікту з Україною. Це не велике визнання саме для цього польського уряду, щодо якого ми знаємо, що в перший рік існування адміністрації Байдена відносини були досить прохолодними», –  зазначив політолог.