Ірина Бекешкіна: Проведення референдуму означатиме кінець демократії в Україні

6 Квітня 2013, 17:28

«Це буде кінцем демократії в Україні. Оскільки сам закон про референдум виписаний таким чином, що референдум може проводити, контролювати і рахувати результати лише влада», – заявила вона, нагадавши, що хоча би для ініціювання референдуму, згідно із законом, необхідно зібрати дві тисячі людей в одному приміщенні з фіксацією їхніх даних і присутністю члена ЦВК.

Бекешкіна також зауважує, що свого часу Київський міжнародний інститут соціології довів, що явка учасників референдуму 2000 року була сфальсифікована.

Соціолог також вважає, що влада «використає цей референдум для того, щоб змінити закон».

«Для того, щоб зробити закон про вибори таким, щоб Янукович був forever. Щоб мати абсолютну більшість у Верховній Раді і змінювати Конституцію, як захоче той же Янукович», – заявила Бекешкіна.

Водночас вона переконана, що більшість українців проігнорує референдум у випадку його ініціювання.

«Тема виборчої системи для обрання Верховної Ради їм (українцям – Ред.) нецікава. Найбільше цікавить те, що стосується повсякденного життя. До прикладу, пенсійна реформа», – зауважує вона.

Як повідомлялося, під час сесійного засідання 2 березня лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов висловився за розпуск чинної Верховної Ради, проведення референдуму і проведення виборів на мажоритарній основі.

Голова фракції ВО «Свобода» Олег Тягнибок заявив, що регіонали можуть провести всеукраїнський референдум у серпні. У свою чергу голова фракції Комуністичної партії Петро Симоненко прогнозував проведення референдуму про створення двопалатного парламенту і внесення змін до Конституції в листопаді.

5 квітня Єфремов підтвердив, що влада готує розпуск Ради шляхом референдуму. 6 квітня Тягнибок заявив, що протягом останніх днів по всій Україні обласні державні адміністрації почали отримувати офіційні листи від влади щодо підготовки проведення референдуму.

У листопаді 2012 року Верховна Рада ухвалила закон про всеукраїнський референдум, який визначає, що президент проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою. Згідно з законом, предметом всеукраїнський референдум може бути: схвалення нової редакції Конституції України, внесення змін до Конституції, скасування, втрату чинності чи визнання нечинним закону про внесення змін до Конституції (конституційний референдум); зміна території України (ратифікаційний референдум); прийняття чи скасування закону або внесення змін до чинного закону (законодавчий референдум). Крім цього, референдум може бути ініційований з будь-якого питання за винятком тих, щодо яких референдум не допускається згідно з Конституцією (загальний референдум).

Опозиційні фракції вимагатимуть скасування закону про референдум через Євросуд з прав людини.