В Ірані впродовж вже майже десяти років говорять про автономну мережу. Але, за словами іранських чиновників та зовнішніх експертів, розвиток мереж прискорився після кібер-атак, спрямованих на ядерну програму країни.
Минулого місяця міністр зв’язку та інформаційних технологій Ірану представив план про переведення ключових сайтів урядових та військових відомств на нову мережу до кінця вересня. За словами американських експертів з безпеки, вони справді зараз бачать докази будівництва мережі, що узгоджується з публічно заявленими планами Ірану.
У своєму звіті, який буде опубліковано цього тижня, дослідники з Пенсільванського центру глобальних досліджень комунікації повідомляють, що знайшли функціональні версії сайтів міністерств, університетів та бізнесу в новій мережі. Вони також знайшли докази вже існуючих засобів для фільтрації повідомлень. Сканування системи також виявило, що до неї вже підключено 10 тис приладів.
В основі мережі лежить високоякісне обладнання виробництва китайської компанії Huawei, яке здатне проводити складні он-лайн спостереження за трафіком. Мережа вже «внутрішньо узгоджена і широко доступна», – йдеться у доповіді.
«Ми схвильовані не лише з точки зору прав людини, а й через цілісність Інтернету. Коли країна розділяє мережу на частини, страждають не тільки її громадяни – страждають усі», – зазначив заступник помічника державного секретаря США з питань демократії, прав людини та праці Девід Байер.
За словами експертів, іранський уряд має декілька причин для створення державної альтернативи інтернету. Захищена власне іранська мережа могла допомогти б чиновникам протидіяти фінансованим американцями програмам, що дозволяють іранським активістам уникати онлайн спостереження. Крім того система може ізолювати іранські комп’ютери від прихованих атак, які, як стверджує іранська влада, здійснюють США та Ізраїль.
Нова система не повністю замінить інтернет, але для простих іранців вона може стати добре керованою альтернативою до Інтернету, доступ до якого досі переважно здійснюється через телефонні лінії. Швидкості інтернету навмисно знижуються, щоб зробити певні дії в мережі, зокрема перегляд відео, практично неможливими. А багато сайтів, таких як, наприклад, Facebook і YouTube взагалі блокуються урядом.