Іран підключив до електромережі першу в країні АЕС

4 Вересня 2011, 17:19

Перша діюча іранська атомна електростанція подаватиме в мережу 60 мегават з максимальною потужністю 1000 МВт.

Організація з атомної енергетики Ірану повідомила, що підключення Бушерського реактора до мережі відбулося о 19:00 за Гринвичем у суботу.

Це планувалося зробити ще наприкінці минулого року, але всі етапи проекту в Бушері реалізовувалися з великими затримками.

Будівництво АЕС розпочалося ще в 1970-ті роки, але після Ісламської революції 1979 року було припинено. У середині 1990-х років Росія погодилася добудувати АЕС.

У лютому Іран був змушений вилучити з технічних причин з реактора паливо. Існує непідтверджена версія про те, що причиною стала атака комп'ютерного вірусу Stuxnet.

США та інші західні країни довгі роки закликали Росію відмовитися від проекту в Бушері, вказуючи, що цей проект може прискорити створення Іраном ядерної зброї.

Домовленість про те, що відпрацьоване паливо з АЕС повертатиметься в Росію, частково дозволила зняти ці побоювання.

Водночас, у лютому доповідь МАГАТЕ, що потрапила у розпорядження Бі-бі-сі, констатувала, що Іра "не виконує ряд своїх зобов'язань". Серед них – "прояснення питань, що викликають побоювання щодо можливих військових аспектів його ядерної програми".

Перемовини з Іраном щодо його ядерної програми проводять шість країн – Велика Британія, Німеччина, Китай, Росія, США і Франція.

Рада Безпеки ООН також ввела обмежувальні санкції проти Тегерана через його відмову припинити збагачення урану.

Збагачений уран може використовуватися як у цивільних цілях, так і як компонент ядерної зброї.