Інвестор, візіонер, троль. Чим повчальна історія з «мирними пропозиціями» Ілона Маска

Світ
5 Жовтня 2022, 17:41

Популярний словник англомовного сленгу Urban Dictionary пояснює слово «троль» так: це особа, яка постить навмисно провокативне повідомлення у групі новин чи у чаті з наміром спричинити максимальне обурення та суперечку. 3 жовтня, коли 51-річний бізнесмен Ілон Маск опублікував у твітері свій «мирний план» для завершення російсько-української війни, в українському сегменті інтернету здійнялося справжнє цунамі гніву і обурення.

На даний момент створено безліч теорій про справжні причини того, навіщо Маск пропонує Україні відмовитись від Криму та погодитись на референдуми на решті окупованих територій. Більшість версій передбачають, що підприємець у той чи інший спосіб був зацікавлений саме у тому, як саме закінчиться ця війна. Проте є ще одне пояснення: його метою було саме наше обурення.

У тому, що керівних SpaceX та Tesla «регулярно стає джерелом чвар та збентеження» у світі зрозуміли задовго до українців. Власне, цитату в лапках узято з внутрішнього листа працівників SpaceX на адресу керівництва компанії. У червні лист потрапив до преси. The New York Times у публікації про «мирний план» коротко характеризує Маска так: «підприємець та неоднозначна персона у Twitter… яка регулярно ділиться провокаційними думками та жартами в інтернеті».

Це занадто м’яка характеристика поведінки Маска у соцмережах. Для підрахунку всіх випадків, коли його твіти спричиняли скандали, довелося б створити спеціального бота. Часто джерелом натхнення для нього стають саме політичні події. Маск критикував обмежувальні заходи під час пандемії COVID-19 і навіть відверто саботував їх, демонстративно лишивши відкритим один зі своїх заводів. Хоча він довго був зразком для «молодої інтелігенції» у США, це не завадило йому відверто хамити іншому символу цієї ж інтелігенції – Берні Сандерсу, 82-річному політику лівих поглядів. Коли той написав у твітері про необхідність запровадження податку для мільярдерів, Маск відповів: «Весь час забуваю, що ти досі живий».

Читайте також: Росія програє війну, бо Путін не усвідомлював, наскільки слабка промислова база РФ – The Jerusalem Times

Є неполітична історія, яка ще краще демонструє ставлення Маска до інтернету і соцмереж. Влітку 2018 року дитяча футбольна команда з Таїланду опинилася заблокованою в печері після сильного паводку. Операція з порятунку тривала понад два тижні і, звісно ж, привернула максимум уваги світових медіа, з огляду на майже голлівудський сюжет. Маск не залишив це поза увагою і запропонував використати для порятунку розроблену його компанією міні-субмарину. Коли журналісти CNN запитали про ідею в одного з рятувальників, Вернона Ансворта, той відповів, що вона абсолютно безґлузда, адже Маск не знає нічого про тунелі у печерах: «Просто піар-хід». На це Маск у твітері відповів лаконічно: «pedo guy». Образа, яка натякає як на розумову відсталість, так і на сексуальні збочення. Щоправда, під час процесу щодо наклепу, який розпочався після інциденту, судді погодилися з іншим трактуванням, яке пропонував Маск, і яке не містить сексуального підтексту. Це нюанси. Основне те, що підприємець та інвестор у соцмережах поводить себе як анонім із сусіднього будинку, який щоразу намагається когось спровокувати нібито без чіткої мети. Різниця лише в тому, що Маск має багатомільйонну аудиторію.

Така поведінка давно стала частиною його образу. Фактично, вона ж і є складовою його капіталу. Маск – майстер торгівлі чимось «Іншим». Він продає не просто електромобіль, він продає Інший електромобіль, елемент статусу і залученості до клубу обраних, бунтівників. Він не просто запускає космічний корабель, він перетворює це на онлайн-шоу і в очах далеких від розуміння космічної галузі людей стає головним візіонером і провідником людства у космічну далечінь. У час, коли конкуренти озвучують більш прагматичні і «нудні» завдання, Маск говорить про колонії на Марсі і тераформування планети. Те, що він каже, дуже близьке шанувальникам наукової фантастики. Іронічно, що в автівці з манекеном, яку Маск запустив у космос під час того самого шоу, грає пісня «Life on Mars» («Життя на Марсі») Девіда Боуї. Чудово пасує, якщо не дивитися далі назви. Тому що тексті пісні йдеться про дівчинку, яка живе у полоні мрій, створених Голлівудом, і розчарована тим, що її оточує. Про шоу, яке краще за дійсність, але є тільки фантазією.

Читайте також: Слова мають значення. Як в арабських ЗМІ відреагували на анексію українських територій

Іти проти мейнстріму – складова частина такого образу. У березні, коли ключовою була думка про те, що Київ не встоїть перед загарбниками, Маск пропонував Путіну вийти на двобій за Україну. У жовтні, після успішного контрнаступу українських сил, який посилив думку про майбутню поразку Росії, Маск пропонує химерний план замирення. Нічого нового або дивного в цьому немає. Йдеться про увагу, а серйозність обох пропозицій цілком рівнозначна.

Українці, які занадто близько до серця сприйняли «зраду» відомого бізнесмена, все ж можуть винести користь із ситуації. Варто звикати до того, що Україна перестає бути жертвою в очах світу. Натомість вона перетворюється на достатньо міцного гравця, який своїми власними діями впливає на стан справ. Результат війни визначиться на полях боїв, а не в твітері Ілона Маска. Ситуація на полях боїв залежатиме від дипломатичної роботи для постачання зброї та економічної підтримки, а не від твітера Ілона Маска. До речі, дуже важливо, що в Україну поставили апаратуру для доступу до Starlink – реального продукту, створеного компанією SpaceX, який допомагає українським військовим. Якщо так буде й далі, то писати у соцмережах можна, що завгодно.

Висловлювань та ідей, подібних до того, що написав Маск, більшатиме. Чим звичнішими ставатимуть перемоги України, тим більше буде тих, хто стверджуватиме, що «не все так однозначно», пропонуватимуть дивні ідеї, а з часом звинувачуватимуть Україну в мілітаризмі. І це вже не буде наслідком отримання зарплатні від російських пропагандистів. Просто є люди, які заробляють на продажі чогось Іншого.