Інциденти на Майдані: бійки, стрілянина та напади на журналістів

10 Липня 2014, 13:40

Зокрема 31 березня у центрі Києва біля ресторану "Мафія" на Хрещатику відбувся конфлікт між представниками "Правого сектора" та активістами Самооборони Майдану. Пролунали п'ять пострілів, внаслідок чого отримали поранення боєць третьої сотні Олександр Левкуша та  перший заступник голови КМДА Богдан Дубас, який опинився на місці події випадково. Чиновнику надали  медичну допомогу та відпустили. Левкуша отримав важкі поранення грудної клітини, йому видаляли селезінку та зашивали пробиті легені. Кілька днів після операції хлопець перебував під апаратом штучного дихання, пізніше прийшов до тями.

Згодом з’ясувалося, що стріляв активіст "Правого сектору" Андрій Козюбчик 1981 року народження. За словами правоохоронців, під час інциденту Козюбчик перебував у нетверезому стані. Сам активіст наголошував, що конфлікт спровокували самооборонівці, намагаючись його обшукати, що наміру стріляти на ураження він не мав, а після інциденту добровільно здався міліції. Шевченківський районний суд Києва присудив Козюбчику утримання під вартою строком на два місяці. Йому загрожувало довічне ув’язнення.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков після інциденту назвав "Правий сектор" бандформуванням і віддав наказ про блокування організації. Також він висунув ультиматум для ПС, у якому вимагав здати зброю та до ранку 1 квітня покинути готель "Дніпро".

Вранці 1 квітня активісти вийшли з готелю без зброї. Після цього «Правий сектор» розпочав передислокацію до військового навчального центру «Десна» в Чернігівській області.

Згодом у МВС заявили, що у будівлі "Дніпра" виявили зброю.

29 квітня біля однієї з барикад Майдану відбулася ще одна сутичка.

Активісти у балаклавах та зі смолоскипами зібралися під будівлею Київради  та планували йти до Верховної Ради, щоб вимагати від влади повноцінної АТО на Сході. За іншими даними, смолоскипну ходу присвятили героям "Небесної сотні".

Біля барикади, що навпроти Головпоштамту, колону зупинили самооборонівці Майдану. Почалася бійка. Крім того, під час сутички застосовували вибухові пакети та петарди. У результаті кілька людей отримали поранення.

31 травня на Майдані Незалежності протестувальники напали на працівників «Громадського.ТБ», які прийшли висвітлювати суботник.

Зокрема мітингувальники атакували журналіста Богдана Кутєпова. Невідомий затуляв стрімеру камеру, не давав знімати. Інший чоловік з оголеним торсом, нецензурно висловлюючись, вимагав, аби Кутєпов віддав камеру.  

20 червня люди, які перебували в Українському домі в центрі Києва, виштовхали знімальну групу телеканалу ICTV та відібрали відео, на якому був зафіксований безлад у будівлі. Крім того, нападники погрожували застрелити журналіста Андрія Смальчука.

2 липня на Майдані Незалежності знімальна група 5-го каналу – журналіст Ганна Рибалко й оператор Денис Шматько – зазнала нападу від людей у камуфляжі, які назвалися «Самообороною Майдану». Нападники в грубій формі забороняли журналістам знімати їхні обличчя і вимагали стерти відзнятий матеріал. Коли оператор 5-го каналу відмовився знищити відео, його вдарили в живіт. Поруч перебувала знімальна група телеканалу СТБ, якій теж затуляли об'єктив камери і вимагали припинити зйомку. Журналісту телеканалу СТБ Борису Сачалку відкрито погрожували застосувати силу і "викинути з Майдану".

Знімальна група 5-го каналу подала заяву про перешкоджання журналістській діяльності до Шевченківського райуправління ГУМВС України в м. Києві. Відповідну інформацію внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань. 

Та в ніч на 7 липня на Майдані Незалежності близько 30 осіб вчинили бійку із застосуванням зброї.  За інформацією очевидців, деякі з учасників були у балаклавах, при собі мали кастети, ланцюги, бити тощо. Під час сутички постраждали понад 10 осіб, чотирьох з них доставили до лікарень.

Командир батальйону "Азов" Ігор Мосійчук заявив, що сутичку спровокували невідомі у нетверезому стані. Зі слів Мосійчука, вони атакували добровольців батальйону, які перебували на Майдані Незалежності у Києві. Внаслідок бійки отримали поранення троє добровольців "Азову".

У МВС відкрили кримінальне провадження за ч. 4 статті 296 Кримінального кодексу (хуліганство із застосуванням зброї), однак не вказали, хто власне був учасником конфлікту. Крім того, правоохоронці зазначили, що потерпілі відмовилися написати заяви щодо нападу. Розслідування інциденту триває.