Він мав би замінити Мена Хунвея, натепер уже колишнього керівника цього відомства. Мен подав заяву про відставку після свого загадкового зникнення під час подорожі до Китаю. Наразі невідомо, чи написав він її з доброї волі, а чи був вимушений це зробити. Можливий кандидат на заміну Мену викликав у мене справжнє потрясіння. Спершу я гадав, що це чийсь поганий жарт, проте згодом дізнався, що Прокопчук справді є одним із найімовірніших кандидатів на цю посаду. Здається абсолютно немислимим, що російський чиновник може стати президентом Інтерполу.
Росія як держава вже тривалий час демонструє вкрай небезпечну й злочинну поведінку в усьому світі. Набір її міжнародних злочинів просто вражає: від втручання в президентські вибори в Сполучених Штатах до парламентських у Франції, Німеччині та референдуму щодо Brexit у Великій Британії; використання військової нервово-паралітичної речовини під час спроби отруїти колишнього розвідника Сєрґєя Скріпаля та його доньку; анексія Криму та збитий над територією України літак MH-17, де було вбито 298 людей. Звісно, у кожному випадку Росія заперечувала свою причетність.
Я вказав низку об’єктивних причин, чому кандидатуру Прокопчука треба відкинути. Однак маю й кілька вкрай особистих, щоб не допустити цього призначення. Мій колега Сєрґєй Маґнітскій загинув у російській в’язниці після того, як зазнав тортур та був позбавлений будь-якої медичної допомоги. Його заарештували через те, що мені вдалося викрити корупційні схеми на найвищому рівні російської влади. Згодом, після років адвокатування, у 2012-му я нарешті досяг успіху в прийнятті американською владою Акта Маґнітского. Він викликає жах у порушників прав людини в усьому світі, адже зміг влучити в їхню найболючішу точку.
Завдяки Акту Маґнітского в США з’явився механізм заборони видачі віз порушникам прав людини та замороження їхніх активів. У відповідь російська влада намагалася розпочати вендету проти мене. Я став ворогом № 1 для Путіна. Для мене це проявилося в різних формах — від конфіскації власності до погроз життю. Також Москва не раз зловживала повноваженнями Інтерполу для мого арешту та екстрадиції до Росії. Якби це їм вдалося, то, напевне, я зазнав би тортур і мене було б убито. До цього часу було сім спроб нацькувати на мене Інтерпол. Розпочалося все в травні 2013 року. Москва намагалася видати так званий Червоний циркуляр — вимогу Інтерполу щодо мого негайного арешту. Щоразу організація відхиляла всі запити, адже такі політично вмотивовані вимоги порушують її статут. Проте 2018-го Росія майже досягла успіху: мене було заарештовано в Іспанії, у моєму номері готелю в Мадриді. Після привернення уваги мас-медіа та втручання Інтерполу мене звільнили. Нещодавно російська влада зробила новий рух: було зібрано прес-конференцію, на якій вона вкотре оголосила мене вбивцею Сєрґєя Маґнітского, а також заявила, нібито я є керівником міжнародного злочинного угруповання.
Читайте також: Інтерпол відхилив заявку Косова про вступ до організації
Не тільки я став жертвою агресивної російської поведінки. Москва намагається ув’язнити чималу кількість найзапекліших критиків корумпованого режиму Путіна. Нова жертва з’являється мало не щотижня. Така країна не має жодного морального права висувати своїх представників на посаду керівника Інтерполу чи будь-якої іншої міжнародної організації. Однак наразі йдеться саме про це крісло та про вибір між громадянином Південної Кореї Кім Чон Яном, тимчасовим керівником організації, і представником російського Міністерства внутрішніх справ Алєксандром Прокопчуком, який є її віце-президентом. Буде абсолютним абсурдом, якщо кремлівський поплічник стане лідером однієї з найповажніших правоохоронних структур.
Нині я працюю з адвокатами та іншими жертвами, щоб розпочати ініціативу, що обмежить можливості Росії зловживати системою Інтерполу. Якби коли-небудь потрібно було назвати хоч найменшу причину, чому один із найзлочинніших диктаторів на планеті не повинен мати жодного впливу на Інтерпол, то це я. Ми не можемо дозволити Росії керувати організацією хоча б через повагу до пам’яті Сєрґєя Маґнітского та інших невинних жертв путінського режиму.
P. S. Під час підготовки номера до друку стало відомо, що новим головою Інтерполу було обрано Кім Чон Яна.