Свіже число тижневика Time мусять купити всі вітчизняні олігархи. Заради щорічного рейтингу «100 найвпливовіших людей світу». Не сумніваюся, що не в одного з’явиться привід трохи позаздрити. Але не Бараку Обамі чи Lady Gaga, а Вікторові Пінчуку.
Хай там що кажуть, але це справжнє визнання. Бути в такому списку – нереально круто. У 2005-му до нього вперше потрапив українець – президент Віктор Ющенко, прямо таки «свежо преданье, но верится с трудом».
Рейтинг влаштований доволі вигадливо. Усіх номінантів розподілили на чотири категорії по 25 персон у кожній: Leaders, Heroes, Artists, Thinkers. Жодного здивування не викликає присутність у рейтингу Домініка Стросс-Кана (голова МВФ), президента Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва, арабських шейхів та численних високопоставлених чиновників американської адміністрації. Усі вони справді визначають обличчя світу. В переліку «героїв» – екс-президент Клінтон, футболіст Дідьє Дрогба, тенісистка Серена Вільямс. Поміж «митців» – Валерій Гєргієв, Ештон Катчер, Сандра Баллок, Джеймс Кемерон.
Випускникові Дніпропетровського металургійного інституту, власникові інвестиційно-консалтингової компанії EastOne дісталося почесне місце серед… «мислителів». Щоб Стіву Джобсу не було нудно.
За що ж нашому бізнесменові така честь? Журнал пише про фінансування Пінчуком боротьби з ВІЛ/СНІД, про його «відданість мистецтву» (створення найбільшого в Україні центру сучасного мистецтва), про започатковані ним премії молодим художникам, про підтримку камерного музичного колективу, про «героїчну боротьбу з антисемітизмом», що матеріалізувалася в підтримці фонду Стівена Спілберга «Шоа» і фільму про Голокост. А ще, виявляється, саме Пінчук є провідним… адвокатом вступу України до Європейського Союзу. І взагалі «Вікторова вірність Україні не має меж».
Автором цього панегірика є інший учасник рейтингу Елтон Джон, просто хороший товариш українського олігарха. Поп-зірку можна було б звинуватити в нецивілізованому лобізмі, але він чесно пише, що їхні фонди співпрацюють, згадує концерт на Майдані та прямий телеефір на телеканалах друга Віктора…
Думаю, що не тільки я, якщо посеред ночі розбуди й запитай, із чим і ким у мене асоціюється Віктор Михайлович, відповім: Кучма і Криворіжсталь. І лише потім згадав би PinchukArtCenter, вареники в Давосі та фонд «АнтиСНІД». Ну не клеїться в мене образ, сформований роками, Пінчука-олігарха з образом публічного інтелектуала-мислителя…
У переліку інтелектуалів усесвітньо відомий архітектор, уродженка Багдада Зара Хадід, батько сінгапурського економічного дива Лі Куан Ю та Жайме Лернер, екс-мер бразильського міста Куритиба та колишній губернатор штату Парана, який реалізовував у своїй діяльності актуальні тренди сучасної урбаністики. Решта позицій належать світлим головам, які визначають американське ХХІ століття. Світила в галузі онкології Дуглас Шварцентрубер і Ларрі Квак. Перший – хірург, другий – імунолог, фахівець з антиракових вакцин. Атул Гаванде – ендокринолог і публіцист, який пише колонки на медичні теми для The New Yorker.
Елізабет Воррен, адвокат, професор Гарвардської школи права. Дослідниця економіки родин середнього класу. Працює над рекомендаціями, як діяти урядам під час економічної кризи.
Елон Маск – інженер і бізнесмен, який придумав PayPal, грандіозну систему онлайнових платежів в інтернеті. Відтак він став найбільшим виробником сонячних батарей, розробив новий корабель для NASA, працює над проектом екологічного електромобіля.
Професор журналістики в Університеті Берклі Майкл Поллан є автором кількох книжок, кожна з яких стала бестселером. Його цікавлять теми доступності продовольства, сільське господарство у постіндустріальний час, співжиття природи та людини. Його активізм десь перегукується з профілем діяльності Кетлін Меріган, заступниці міністра сільського господарства США. На її рахунку впровадження маркування «органічних» продуктів харчування. Одне з впливових у США профільних видань назвало її безпомилковим вибором Обами.
Дебора Гіст – педагог та організатор освітніх проектів із Нью-Йорка. Піонер «віртуальної реальності», комп’ютерник і музикант Джерон Ланьє. Археолог Тім Вайт, який зробив сенсаційну знахідку в Ефіопії, – скелет «Арді», Ardipithecus ramidus, найстаршої протолюдини, яка жила 4,4 млн років тому.
Психолог з Університету Пенсільванія Една Фоа досліджує і лікує посттравматичний стресовий розлад. Її клієнти – ветерани В’єтнаму та Афганістану, жертви природних катаклізмів і зґвалтувань. Соня Сотомайор – член Верховного Суду, перша представниця латинос на такій високій посаді.
Ці та інші історії змушують трохи інакше подивитися на тих, кого ми можемо запропонувати світові як своїх мислителів і кого світ готовий сприйняти такими. Для початку треба підтягнути англійську мову. За прикладом Віктора Пінчука.