Інструмент для паніки: як шведських дітей лякають відео в Тікток про те, що наближається війна

Суспільство
17 Січня 2022, 12:39

Видання "Defence one" пише, що у Швеції підлітки масово повідомляють батьків про занепокоєння через можливий напад Росії на країну. Джерело таких здогадок – китайська соцмережа ТікТок.

Деякі відео у соцмережі кажуть шведським підлітках, ніби "наближається війна". Інші відео розповідають, що російські війська можуть почати бомбардування або вторгнутись до їхньої країни, що закономірно викликає занепокоєння у неповнолітніх користувачів. Авторка Елізабет Брау, старша наукова співробітниця Американського інституту підприємництва, стверджує, що алгоритми ТікТок – ідеальний спосіб поширювати певні ідеї для дестабілізації настроїв ззовні у потрібній країні.

Читайте також: Поляки у Литві страждають від російської пропаганди – глава МЗС Лінкявічюс

На цих вихідних у Твіттері один із батьків спитав чи правда, що фейк про війну у Швеції походить із ТікТок. Під ним інші батьки почали також розповідати, як їхні діти питають, чи почала Росія вторгнення.

"Моя 11-річна дитина вчора була надзвичайно налякана і запитала, чи скоро буде війна", – написала одна мати.

Інші батьки повідомили, що їхні діти також раптом занепокоїлися. Виявилося, що вони бачили подібні відео в ТікТок. Вчителі початкових класів повідомили, що учні згадували подібні страхи. Інші батьки також цікавились про це у своїх дітей і переконані, що вони теж бачили такі відео.

У суботу шведська щоденна газета "Aftonbladet" повідомила, що BRIS – загальнонаціональна шведська організація, яка виступає за права дітей та керує гарячою лінією для дітей та підлітків – почала отримувати телефонні дзвінки від дітей та підлітків, які стурбовані майбутнім вторгненням.

Соціальна працівниця BRIS Марі Ангселл розповіла газеті, що ефективний алгоритм ТікТок, який удосконалив індивідуальні канали, означає, що діти та підлітки, які переглядають такі відео один раз, отримують більше такого ж контенту, і в кінцевому підсумку їх охоплює страх назріваючого конфлікту. Ангселл рекомендувала дорослим розповідати дітям, як працює додаток, щоб розрядити ці відчуття близького лиха.

Авторка наголошує на тому, що дивним є факт стурбованості дітей вторгенням у країні, яка востаннє бачила війну більше двох століть тому і встановлювала велику територіальну оборону у 1980-х роках. На її думку, хтось намагається послабити рішучість Швеції, лякаючи власне дітей.

"Звісно, ​​будь-кого можуть стурбувати новини про невдалих переговорах між НАТО і Росією минулого тижня, завуальована загроза від Росії щодо "катастрофічних наслідків" і попередження від Польщі про те, що Європа знаходиться на межі війни. Але мало дітей та підлітків читають газети: у Швеції 3% роблять це щодня, а близько 30% використовують ТікТок", – стверджується у матеріалі.

Наразі невідомо, хто поширює цю маніпуляцію, адже жодна країна не взяла на себе відповідальність. Однак Росія явно зацікавлена ​​в тому, щоб посіяти страх і сум’яття в країні, яка в останні роки почала відновлювати свою оборону. Наприклад, минулого тижня Швеція перекинула додаткових солдатів на свій острів Готланд у Балтійському морі.

Джерелом цієї кампанії у ТікТок ​​може бути й інша країна, яка бажає послабити рішучість Швеції. На думку спадає ще Китай, або це можуть бути просто незадоволені користувачі ТікТок, які не мають нічого кращого до роботи. Однак у боротьбі з дезінформацією найактуальнішою метою є не пошук злочинця, а пошук протиотрути брехні.

Проте, у вже Швеції є нове агентство психологічного захисту, яке має це на мені. Його створили на Новий рік, щоб посилити стійкість населення до дезінформації.

Читайте також: Кремлівська дієта

Важливо, що Агентство також проводитиме складну роботу з виявлення та викриття винних у дезінформації. Оскільки кампанія з дезінформації TikTok у повному розпалі, Агентству психологічного захисту потрібно швидко підготувати поради для дітей, підлітків, батьків та вчителів, у тому числі й про ТікТок.

 

Автор:
Тиждень