Інша Україна

ut.net.ua
28 Березня 2008, 00:00
Час
Реальна Подія
Альтернатива
882р.
Варязький князь Олег підкорює Київ
Невдача Олена зупиняє об’єднання східних слов’ян, Руссю називають Новгород. Північ приймає християнство від німців
988 р.
Хрещення Русі Володимиром
Володимир приймає християнство не від Візантії. Русь запозичує стандарти Західної Європи
1199 – 1205 рр.
Роман Мстиславович об’єднує Галичину і Волинь, приєлнує Київ
Роман Мстиславович не гине передчасно. Зусиллями сина Данила й онука Льва формується держава Русь
1253р.
Прийняття Корони князем Данилом Галицьким від папи римського Інокентія IV
Після прийняття корони у 1253 р. союз Данила і папства стає успішним. Прийняття Україної католицтва.
1385р.
Кревська унія Литви і Польщі
Князь Ягайло одружується не з королевою Ядвігою, а з донькою Дмитрія Донського. Литва і Москва «збирають» Руські землі. Литва приймає православ’я
1410р.
Грюнвальдська битва
Поразка під Грюнвальдом призводить до завоювання німцями Литви. Залишається Велике князівство Руське на землях України та Білорусі.
 
Лівонські війни Івана Грозного
Іван Грозний досягає успіху на заході, його союз із Дмитром Вишневецьким приводить до Переяславської ради на 100 років раніше
1648 – 1657 рр.
Хмельниччина
Перемагає союз Хмельницького зі Швецією та Трансільванією із поділом Річ посполитої переможцями. Незалежна козацька держава.
1764р.
Скасування української автономії
Збереження гетьманства у 1764 р. Розумовські стають династією. Гетьманщина – козацьким королівством
 
Виникнення українського політичного руху
Запровадження свободи слова в російській імперії не в 1905 році, а в 1860 – 1870 –х рр.. дозволяє Україні підготуватися до незалежності.
1921р.
Ризький Договір, поділ України між радянською Росією та Польщею
Диво над Віслою не відбувається, «червоні » зупиняються на межі Німеччини; Західна Україна входить до складу УРСР вже у 1920р.
1917 – 1920рр.
Українські визвольні змагання
Більша увага до розбудови адміністрації війська у 1917 р. дозволяє УНР вистояти під тиском більшовиків; німецька окупація 1918 р. не відбувається.
1939 -1945рр.
Друга світова війна
Друга висадка союзників відбувається на Балканах. УРСР межує безпосередньо з НАТО з 1940 –х рр.
АБО – перемога Німеччини у Європі, Україна колонія Третього рейху

[339]

 
ІНТЕРВ’Ю
Наталя Яковенко
Завідувач кафедри історії НаУКМА, професор

Сума випадковостей
 
У.Т.: Які вузлові точки історії є найважливіші в історії України?
 
Будь-яка точка. Навіть, жартома кажучи, не вкрав би Чаплінський жінку в Хмельницького, інакше б потекла історія, історичні “розвилки” були б інші. Україна мала шанси бути іншою. Візьмімо Київську Русь: не було б у Володимира стільки синів, а приміром, два – вони б між собою помирилися. Якби монголо-татари пішли собі далі степом, не зачепивши на Калці військо Мстислава, а з ним ірусичів, могло б бути все інакше. Не вимерла б династія князів Романовичів, існувала б далі окрема держава в Галичині й Волині.
 
У.Т.: Коли історики, як, приміром, Ендрю Вілсон у “Несподіваній нації”, вводять до тексту елементи альтернативності, яку мету вони ставлять?
 
З одного боку, це своєрідна гра, а з іншого, як я вказую у книзі “Вступ до історії”, це гарна протиотрута на твердження про передвизначеність історії. На позір це ніби гра, а насправді, коли спробувати змоделювати ситуацію у різних напрямках і зробити цю історію якісно, не висмоктуючи з пальця, вона виявиться добрими ліками. Тоді людина розуміє, що в історії немає єдиного виходу з ситуації.
 
У.Т.: Автори, котрі не люблять думки про перевагу “випадку”, стверджують, що таланить в історії тим народам, які насправді дуже чогось прагнуть. Українці потрапляють до гурту таких народів?
 
Це зважити дуже важко – на шальки терезів не поставиш. Є народи, які все життя чогось прагнуть, а не можуть досягти, – ті ж таки курди чи баски. Як зважити оці суб’єктивні зусилля, море крові, обсяг завзятості тощо. Не тільки наша, а й будь-яка інша історія є сумою випадковостей. Я свідома того, що це випад проти “закономірностей”, того, що ми розвиваємося по наперед визначених каналах, що хтось щось наперед нам визначив. Навіть на місце “ТОГО, ХТО ВИЗНАЧАЄ”, призначали різного – в античності це була Доля, у середньовіччі Бог, пізніше – Об’єктивні Закони Природи. Нам насправді хочеться, щоб був оцей Хтось, який визначатиме щось за нас у цьому хаосі, що Хтось за нас вирішує. Інша річ, що та сума випадковостей може спрацьовувати або так, або інакше.