Про це пише "Коммерсантъ Украина".
Зокрема, Харківська область, випередивши Львівську та Донецьку, посіла першу позицію в рейтингу.
Четверте місце в ньому зайняв Київ, а замикає топ-5 Дніпропетровська область.
Низьку оцінку Києва голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський пояснив високими вимогами місцевого бізнесу. Найгіршими виявилися Чернівецька область і Севастополь.
Високий рейтинг Харківської області пояснюється хорошими позиціями в категорії "жорсткі чинники": індекси природних, трудових та інфраструктурних ресурсів, зміна яких малоймовірна і в короткотерміновій, і в середньотерміновій перспективах.
У рейтингу "жорстких факторів" лідирують також Дніпропетровська та Донецька області, а замикають його також Севастополь і Чернівецька область.
До того ж, Харківська область лідирує відразу в чотирьох субрейтингах: природних і трудових ресурсів, рівні інфраструктури й освіти. Київ лідирує тільки в індексах інноваційного капіталу, споживчого та бізнес-сегментів.
"М'які фактори" включають діловий клімат, рівень корупції та прозорості влади. Рейтинг регіонів, оцінених за цим факторам, за словами Бураковського, більш залежний від роботи місцевої влади. Кращі оцінки отримала Львівська область, яка випередила Харківську та Луганську. Регіони, що є лідерами економіки, зайняли в рейтингу "непризові" місця: Київ – 6-е, Донецька область – 7-е, Дніпропетровська – 14-е. Замикають список Запорізька та Чернівецька області.
Проте Чернівецька область все ж змогла вибитися в лідери в одному з рейтингів – дотримання прав власності, а також зайняти 2-е місце за індексом корупції, пропустивши вперед Житомирську область.
"Зафіксований низький рівень корупції свідчить не про її відсутність, а лише про те, що для бізнесу вона стала природним явищем", – вважає Бураковський. Житомирська область лідирує і в індексі адміністративних процедур. Львівська – в індексі відкритості влади. Найкращий діловий клімат спостерігається в Харківській області, а найкраща ефективність держорганів – на Закарпатті.
Автори звіту розраховують, що результати рейтингу допоможуть залучати інвестиції. "Інвестор шукає можливість робити максимально вигідні вкладення при мінімальному ризику", – пояснив Бураковський.
У той же час, за словами заступника Ради міністрів Криму Валерія Пальчука, "інвестори будуть дивитися лише на регіони, що входять в першу десятку рейтингу, забуваючи про решту".
"Для портфельних інвесторів конкретний регіон України не має значення. Приймаючи рішення про інвестування, вони дивляться на якість тієї чи іншої компанії", – відзначає генеральний директор компанії SP Advisors Нік Піацца. За його словами, під час зустрічей з топ-менеджментом компаній з іноземним та українським капіталом позитивні відгуки можна почути на адресу Черкаської (12-е місце), Львівської (2-е) і Кіровоградської (24-е) областей, в той час як Одеська (11-е) отримує найменшу кількість хороших відгуків.
"Харківська область в очах стратегічних інвесторів має ряд переваг у зв'язку з великою кількістю студентів, які можуть заповнити потребу в кадрах при створенні нової компанії", – уточнив Піацца.
Нагадаємо, приріст прямих іноземних інвестицій в Україну в 2012 році склав 4,129 млрд доларів, скоротившись у порівнянні з минулим роком на 431 млн доларів, або на 10,6%.
Приріст іноземних інвестицій в Україну в 2011 році склав скоротився у порівнянні з 2010 роком на 2,3%. У 2010 році в порівнянні з 2009-м все ж спостерігалося незначне зростання ПІІ – майже на 5%.
Останнім часом інвестори та експерти відзначають погіршення інвестклімату в Україні.
Як повідомлялося, посол США Джон Теффт заявив, що річний обсяг залучених іноземних інвестицій в економіку України має становити не менше $ 40 млрд.