Іноземні військові аташе в зоні ООС – побачити війну своїми очима

Суспільство
19 Липня 2018, 15:45

  17 липня в Луганській області відбувся спеціальний виїзний брифінг для військових аташе іноземних держав.  В брифінгу взяли участь військові з 17 країн, крім того, були офіцери з представництва НАТО в Україні. Схожі поїздки відбуваються не частіше ніж один-два рази на рік, утім це перший візит саме до Луганщини.

 

Про ситуацію в ОТУ «Північ» ЗСУ військовим аташе доповів командувач угруповання генерал-майор Володимир Кравченко. За його словами, незважаючи на оголошення «хлібного» перемир’я, обстріли українських позицій, у тому числі із великокаліберної артилерії, не припиняються. Крім вогню артилерії, активізувалися і снайпери противника. Ще однією з особливостей останніх тижнів генерал-майор Кравченко назвав збільшення вильотів безпілотників з метою розвідки зосередження техніки та сховищ українських сил.

 

Читайте також: Зміни в законі про військову службу: важливі новації

 

При чому, як зазначив він, терористичні угруповання запускають свої БПЛА майже одночасно з апаратами місії ОБСЄ, що не дає можливості ЗСУ застосовувати засоби РЕБ для протидії. БПЛА противника здійснюють польоти переважно над окупованою частиною Донбасу, майже не перетинаючи лінію фронту. Ймовірно, у такий спосіб терористи намагаються уберегти  свою техніку від ураження.

 

 

 Іноземна делегація також відвідала мобільний військовий шпиталь у Сєверодонецьку та командний пункт однієї з бригад ЗСУ. І хоча, враховуючи вимоги секретності, українські військові не могли надати іноземним колегам абсолютно всю інформацію, в цілому аташе відмітили надзвичайну цінність такої зустрічі.

 

Читайте також: Відносні зони безпеки на війні

 

Крім суто військових аспектів діяльності сил ООС, як-от тактики противника та поточних потреб ЗСУ,  аташе цікавили й гуманітарні питання, зокрема функціонування контрольних пунктів в’їзду-виїзду, економічна ситуація в регіоні, в тому числі  на тимчасово окупованих територіях, порядок залучення військових до надання допомоги постраждалим унаслідок обстрілів і взаємодія з органами державної влади. Не в останню чергу гості цікавилися тим, як українці ведуть «боротьбу за серця та мізки» цивільного населення, адже саме інформаційна робота може стати ключовим фактором успіху деокупації в умовах існуючих обмежень на проведення активних  військових дій згідно з Мінськими домовленостями.

 

 

За словами генерал-майора Володимира Кравченка, серед головних невійськових проблем у регіоні можна виділити досі не вирішене питання з електропостачанням, адже запаси вугілля для ТЕС у Щасті закінчуються, а заміни йому поки що не знайдено. Також тривогу викликає і водопостачання окремих районів Луганщини. Крім того, на соціальну ситуацію негативно впливає мала кількість робочих місць.

 

Читайте також: В окопах у людський зріст

 

Боротися з цими викликами військовим допомагають гуманітарні організації, як-от Міжнародний комітет Червоного Хреста. Долучаються і самі військові – так силами підрозділу цивільно-військового співробітництва усього за два дні було відновлено пошкоджені артобстрілами будинки в селищі Золоте.

 

 

Як зазначив в коментарі Тижню аташе з питань оборони полковник Генерального Штабу ЗС ФРН Норберт Гесс, йому, як військовому, надзвичайно важливо розуміти умови, в яких служать військові в Україні, дізнатися більше про їхні проблеми, з яким вони зіткнулися чи побачити прогрес, який вже був зроблений у питаннях реформування ЗСУ. Але, за його словами, й потреби цивільних мешканців відіграють важливу роль. Так, полковник Гесс підкреслив, що цей конфлікт не може бути вирішений виключно військовими методами і потребує зусиль в інших сферах. Особливо гостро проблема пошуку додаткових рішень постає в умовах гібридної війни. На його думку, цим рішенням може бути залучення місцевих мешканців, суспільства таким чином, щоб мати 100 % їхньої підтримки. Саме тому він цікавиться гуманітарною ситуацією, тим, як люди живуть у зоні поблизу бойових дій, їхніми інтересами та сподіваннями щодо майбутнього регіону. За словами Гесса, часом це доволі важко, адже оскільки бойові дії тривають, єдине, про що насправді мріють люди, це мир.

 

 

Полковник Гесс підкреслив, що Генеральний Штаб  ЗСУ та Міністерство оборони України зараз дуже активні та завжди допомагають в інформуванні військових аташе. Принаймні, в дозволених межах. За його словами, іншим джерелом інформації можуть бути ЗМІ, втім він особисто надає перевагу військовим установам. Полковник Гесс зауважив, що в умовах військового конфлікту неможливо знати 100% інформації, адже кожна зі сторін намагається приховати дані, щоб зменшити свою уразливість.

 

Читайте також: Віктор Муженко: «Ми передбачаємо переформатування сил, які беруть участь в АТО, вже з урахуванням введення миротворців»

                                                                                                                   

Утім навіть у таких умовах він намагається максимально якісно робити звіти про ситуацію в Україні для військового та політичного керівництва ФРН.  «Зрештою, це в інтересах самої України – дати зрозуміти, де ви потребуєте підтримки й допомоги, чи в яких сферах ми можемо розвивати ефективне співробітництво», – підкреслив він.  І зазначив, що створення глибокої ситуативної обізнаності щодо подій на Сході України є надзвичайно важливим для ефективності міжнародної підтримки, співпраці та будь-яких інших видів допомоги.

 

 

Що стосується саме цієї поїздки, то аташе зазначив, що найбільш інформативним для нього було відвідування командного пункту бригади. Він був вражений відкритістю українських військових і тими даними, які доповів начальник штабу. «Звісно, він не міг відповісти на всі наші питання з міркувань таємності, але, коли мав таку можливість, – робив це дуже якісно», – зазначив Гесс. Надзвичайно емоційною для нього стала можливість побачити лікарів та медсестер мобільного шпиталю, які дуже мотивовано виконують свою роботу, рятуючи поранених бійців.

 

 

                                                                                                                   

На жаль, під час повернення до Києва делегація спостерігала, як до аеропорту прибув медичний гелікоптер з важкими пораненими, що вкотре нагадало про те, що конфлікт триває.