Волонтери міжнародної спільноти InformNapalm зібрали нові докази щодо військовослужбовців ще трьох військових частин ЗС РФ, причетних до агресії проти України – зокрема, до операції захоплення та окупації Криму. Про це йдеться на сайті InformNapalm у понеділок, 21 вересня.
Мова йде російських військовослужбовців 382-го окремого батальйону морської піхоти (ОБМП) Чорноморського флоту РФ (в/ч 45765), 727-го ОБМП Каспійського флоту РФ (в/ч 20264) та встановлена участь у військовій агресії 205-го загону управління допоміжного флоту ЧФ РФ (в/ч 43535).
Відправною точкою розслідування стала фотографія медалі за окупацію Криму, опублікована в російській соцмережі користувачем з ніком Made in UssR. Підпис до фото: «Сьогодні отримав». Під фотографією медалі є коментар Марини Удодової-Матвієнко: «Пишаємося синок». Профіль Марина Удодова-Матвієнко закрила від сторонніх очей. Однак, фотоальбом залишився відкритим для загального перегляду. Фотографії та коментарі під фотографіями допомогли доповнити інформацію.
На військову службу фігурант був мобілізований у червні 2013 року, про що свідчить статус: «Завтра відправка в Севастополь, МорПіх». До цього статусу є коментар: «Удачі тобі, Саш». Отже, ім’я фігуранта – Олександр. Ім’я підтверджується також коментарями до фотографій в альбомі матері. У списку родичів Олександр вказав батька, його сторінка в соцмережі «Євгеній Майкоп» (де Майкоп, вочевидь, місце проживання). Сторінка батька закрита, але її URL дає нам не лише ім’я, а й прізвище цього чоловіка – Євгеній Удодов. Прізвище і місце проживання додатково підтверджує фотографія грамоти молодшого сина Удодових, опублікована у фотоальбомі матері.
Отже, повне ім’я фігуранта розслідування, нагородженого за операцію захоплення Криму – Олександр Євгенійович Удодов (рос. – Александр Евгеньевич Удодов), дата народження: 05.11.1994, родом з м. Майкоп. Встановлено місце служби: 382-й ОБМП.
Як повідомив Удодов на своїй сторінці, служив він в м.Севастополі, морпіхом. У Севастополі базується 810-та окрема бригада морської піхоти ЧФ РФ.
«Проте, вже у листопаді 2013 він говорить друзям в коментарях про свої плани підписати контракт на службу в батальйоні морської піхоти в м. Темрюк. А в грудні 2013 року мати під фотографією пише про службу сина на новому місці. Через кілька днів Удодов публікує статус про нове місце служби – 382-й батальйон морської піхоти», – йдеться в тексті.
382-й окремий батальйон морської піхоти (ОБМП) ЧФ РФ (в/ч 45765) базується у м. Темрюк, на азовському узбережжі Краснодарського краю. Він входить до складу 810-ї окремої бригади морської піхоти (в/ч 13140, ППД – тимчасово окупований Крим, Севастополь). Отже, медаль за окупацію Криму Удодов отримав, вже виконуючи бойові завдання у складі 382-го ОБМП.
Напередодні захоплення Криму, 23 лютого 2014 року, Удодов опублікував фото, зроблене на борту корабля. У коментарях його запитали: «Де це ви?». «На коробці в Севас ідемо», – відповів Удодов (Севас – так скорочено називають українське місто Севастополь).
Корабель, на якому перекидали морпіхів з Росії в Крим – це кілекторне судно КИЛ-158, що входить до складу 205-го загону управління допоміжного флоту ЧФ РФ (його ще називають загоном суден забезпечення ЧФ), в/ч 43535, ППД – тимчасово окупований Крим, Севастополь.
Кілекторні судна використовується при обладнанні баз і портів, для встановлення мертвих якорів, швартових бочок та хвилеломів, прокладки кабелів та інших підводних робіт, також для ремонтних робіт. Проте, як бачимо, росіяни також використовують такі судна для прихованого перекидання живої сили під час захоплення чужих територій. На момент початку збройної агресії Росії начальником 205-го загону суден забезпечення був капітан 1 рангу запасу Сергій Борисович Зінченко (рос. – Сергей Борисович Зинченко), про що свідчать публікації в російських ЗМІ за грудень 2013 року та квітень 2014 року. Наприкінці квітня 2014 року Зінченка призначили на іншу посаду – генерального директора державного підприємства «Кримські морські порти».
Капітаном кілекторного судна КИЛ-158 з часу прийомки судна від суднобудівельників у 1989 році був капітан 1 рангу Микола Васильович Перун (рос. – Николай Васильевич Перун). Восени 2014 року під його командуванням КИЛ-158 піднімав великий протичовновий корабель «Очаков», який окупанти затопили, створивши «замок» для українських кораблів у бухті озера Донузлав під час спецоперації захоплення Криму.
16 березня 2014 року, в день проведення так званого «референдуму» в Криму, Удодов опублікував фото з підписом «зайняли висоту». На цьому фото окупант цілиться зі зброї в напрямку будівель внизу. Повідомляється, що наразі точну геолокацію саме цієї фотографії не вдалося встановити.
Наступне фото з альбому Удодова було зроблене на українській авіабазі в Новофедорівці на фоні українського літака Бе-12, координати 45.086442, 33.579172.
За свідченнями його матері, станом на 2015 рік, Удодов мав звання сержанта, станом на 2017 рік з родиною мешкав у м. Темрюк.
Керував захопленням українських військових частин безпосередньо на місці командир 382-го ОБМП підполковник Олександр Вікторович Картавкін (рос. – Александр Викторович Картавкин). У статті «Радіо Свобода» «Як захоплювали Керч: хроніка подій 2014 року» зокрема йдеться про блокування української в/ч А-0883, де був присутній також Картавкін.
Підтверджено, що Картавкін також нагороджений медаллю за окупацію Криму. На параді в 2016 році в Астрахані на новому місці служби (у 2015 році Картавкін прийняв командування 727-м батальйоном морської піхоти, в/ч 20264, ППД – м. Астрахань), на відео святкування дня морпіхів він з медаллю за окупацію Криму.
«Вивчаючи інформацію про Олександра Картавкіна, ми натрапили на відео, на якому з медаллю за окупацію Криму також зафіксований заступник командира 3-го взводу 2-ї роти 727-го ОБМП Ільшат Фатхутдінов (рос. – Ильшат Фатхутдинов). Слід зазначити, що 727-й ОБМП названий військовою прокуратурою України в переліку підрозділів, перекинутих в Крим під час спецоперації захоплення. Знайдена нами інформація є додатковим підтвердженням даних військової прокуратури України. Бо крім текстових свідчень, раніше не було оприлюднено фото або відео підтверджень причетності військовослужбовців цієї частини до кримської авантюри», – йдеться в тексті.