InformNapalm: Росія під прикриттям “навчально-бойових центрів” створює в Білорусі гібридні військові бази

8 Лютого 2022, 14:59

Волонтерська спільнота OSINT-розслідувачів InformNapalm пише, що Росія активно використовує Білорусь як плацдарм для створення гібридної військової загрози. Впродовж 2021-2022 РФ поповнювала свої військові сили в Білорусі новою технікою під виглядом спільних навчань, частина якої не поверталася до пунктів постійної дислокації.

Крім того, в країні розгорнули кілька гібридних військових баз, які з маніпулятивною метою назвали “навчально-бойовими центрами”.

Під цією назвою Кремль продовжує створювати все нові "центри", де мали б розміщуватись російські бойові літаки та зенітно-ракетні комплекси.

"Це також підтверджує польський військовий експерт Конрад Музика, який 29 серпня розмістив супутникові знімки. Ці знімки допомогли визначити місцеперебування російських ЗРК у населеному пункті Лабно-Огородники Гродненської області, де також дислокується 1-й зенітно-ракетний полк ЗС Білорусі", – йдеться у розслідуванні.

Читайте також: Депутат Риксдаґу: В Білорусі нічого не відбудеться без згоди Росії

Ще одна складова “навчально-бойового центру” – бойові літаки. 8 вересня 2021 року на аеродром у Барановичах прибули три російські Су-30СМ (посиланнявеб-архів). Наступного дня ці літаки вже розпочали бойове чергування над територією Білорусі.

Тим часом кількість “навчальних центрів” продовжує збільшуватися. 6 жовтня 2021 року міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що на території Білорусі розгорнуто вже два навчально-бойові центри (веб-архів). Ймовірно, він мав на увазі місця дислокації: Су-30СМ у Барановичах та ЗРК С-400 біля Гродно.

Також ймовірно, що після навчань “Захід-2021” Росія залишила у Білорусі частину військової техніки, зважаючи на повідомлення у чатах від коментаторів. 

"Існує велика небезпека, що ці військові бази, своєю чергою, стануть засобом для “легалізації” російських солдатів та військової техніки на постійній основі, які залишаться після закінчення маневрів “Союзна рішучість – 2022”. Їх зосередять на території Білорусі по так званим “навчально-бойовим центрам”, які фактично вже є гібридними військовими базами РФ у Білорусі", – резюмують розслідувачі.

Простежити повідомлення про створення так званих центрів можна в російських ЗМІ щонайменше з березня минулого року. Тоді з'являлись повідомлення про створення трьох спільних центрів за домовленістю міністрів оборони Білорусі Віктора Хреніна та Росії – Сєргєя Шойгу. 

"На базі центру буде організовано спільну підготовку екіпажів літаків Су-30СМ, навчання білоруських фахівців роботі на сучасних зенітних ракетних комплексах, що перебувають на озброєнні Збройних сил Російської Федерації, а також спільне виконання навчально-бойових завдань”, – заявляло міністерство оборони Білорусі.

Читайте також: Дзяніс Івашин: «Росія ніколи не відпустить нашу країну у вільне плавання»

Також Шойгу повідомляв про створення такого центру у жовтні 2021 для "підготовки спеціалістів ВПС і ППО", коли підбивав підсумки "Захід-2021". 

"У ході навчання перевірили функціонування двох навчально-бойових центрів підготовки фахівців військово-повітряних сил і ППО, що створюються на території Білорусі, а також організацію бойового чергування в Єдиній регіональній системі ППО Російської Федерації та Республіки Білорусь", – наводить слова міністра ТАСС.