Інформаційний шум – що треба знати про поведінку в мережі під час війни

12 Березня 2022, 07:55

Що не варто робити в мережі:

публікувати інформацію про невідомих, яких люди назвали мародерами. Це може бути фейком, який налякає мешканців вказаних вами територій. Звертайте увагу на опис таких повідомлень – зазвичай він виглядає підозріло (дуже багато зброї в машині, одне й те ж авто вказують в багатьох повідомленнях про різних людей, немає чіткого опису ситуації, через яку людину підозрюють в мародерстві тощо);

публікувати номери рахунків невідомих/неперевірених людей, які буцім збирають кошти для військових. Якщо ви впевнені в повідомленні про збір коштів, знаєте організацію або людину особисто – поширювати треба. Якщо повідомлення скопіювали в малознайомої людини, немає вказаного імені чи конкретних речей, на які проводять збір – це можуть бути шахраї. 

публікувати фото/відео та чіткі координати чи опис місць, де щойно вибухнув снаряд чи був обстріл. Таким чином ви можете скоординувати дії окупантів. Війна гібридна і способи її ведення теж – не варто поширювати будь-яку інформацію в мережу, якщо в цьому нема термінової необхідності.

публікувати непідтверджену інформацію про велику кількість вбитих/ катованих/ зґвалтованих. Це може посіяти паніку, особливо в місцях активного ведення бойових дій. Часто ця інформація – результат страху мешканців цих територій, поширення чуток або спроба ворога дестабілізувати українців. Дочекайтесь офіційної інформації від органів місцевого самоврядування.

публікувати інформацію із "власних джерел/ добрих знайомих/ друзів з СБУ" про те, що скоро десь будуть ворожі обстріли. Це теж поширює страх, який заважає мислити критично. Така інформація не відповідає дійсності і шириться через чутки.

– публікувати інформацію про буцім вимкнення мобільного зв'язку, заклики вимкнути геолокацію на мобільних, захоплення чи вимкнення телебачення. Якщо відповідних повідомлень не було на офіційних каналах – не вірте їм. Це теж або прояв людської паніки, або маніпуляції ворога. Завжди звірюйте новини із офіційними джерелами.

публікувати повідомлення типу "всі забули за Мелітополь/Маріуполь/Херсон" чи "чому ніхто не говорить про гуманітарну катастрофу". Не варто поширювати зневіру – влада як у Києві, так і на місцях добре знає, що відбувається у кожному регіоні. Гуманітарні катастрофи намагаються вирішити всіма можливими способами – такі повідомлення – або паніка наляканих людей, або спроба посіяти недовіру та розбрат від окупанта. Ворог вже деморалізований – зробити таке з нами не вдасться. ЗМІ постійно висвітлює всю актуальну інформацію. Жоден з регіонів не забутий.

публікувати гнівні пости про поведінку біженців з інших територій. Центр протидії дезінформації при РНБО вже обдзвонив курорти Західної України і розпитав про поведінку громадян, які втекли від активних бойових дій – на місцях кажуть, що поведінка є адекватною. Повідомлення можуть бути збірними, кожне може стосуватись одиничного випадку в різних локаціях, проте через чутки вони збираються в одне ціле. Ніхто не сумнівається, що люди дійсно можуть бути різними, але здебільшого вони налякані й панікують – жителі західних областей роблять велику роботу, треба ще трішки набратись терпіння до співгромадян зі знищеними домівками.

публікувати інформацію з неперевірених джерел про буцім рух колон української техніки західною/східною/північною/південною Україною із закликом не фотографувати саме її. Ви можете дійсно вказати час і локацію руху наших військ або ж поширити фейк, який підіймає тривогу та паніку серед населення. 

Рух української техніки та українських військових не можна фотографувати в будь-якому разі. Незалежно від того, коли вона буде рухатись і де, тож не уточнюйте майбутнє пересування взагалі. Цим ви допоможете ворогу скоригувати вогонь.

Що можна робити в мережі:

поширювати інформацію про полонених/загиблих військових рф. Росіяни у інформаційній ізоляції – хтось не вірить у війну через цензуровані медіа, хтось не розуміє причини санкцій через ті ж причини. Потрібно показувати їм, де насправді їхні солдати, показувати злочини їхньої влади, які стали причиною санкцій.

поширювати інформацію про рух ворожої техніки та військових. Ми не хочемо, аби постраждали ЗСУ. Щоб постраждали російські солдати ми хочемо, тож допомагайте українським захисникам коригувати їхній вогонь. Так ми швидше винищимо окупантів і виженемо їх з наших територій.

поширювати відео злочинів окупантів на міжнародну аудиторію. Тиск на Європу та НАТО може допомогти у вирішенні критично важливих питань для України, як от закриття повітряного простору. Нарізки відео палаючих будинків, фото жертв серед цивільних, неадекватна поведінка російських військових із міжнародними тегами поширювати можна і треба.

поширювати повідомлення від української влади про зафіксовані фейки. Багато неправдивої інформації вже вдалось нейтралізувати – це теж завдяки активності та сповіщенню відповідних структур. Важливо поширювати інформацію про фейки лише від офіційних джерел.

блокувати роботу пропагандистських сторінок/каналів/змі – закликати до цього інших. Якщо ви знайшли ворожий канал, який поширює фейки, інформацію про рух української техніки чи побачили повідомлення із закликом блокувати такі ресурси – кидайте скарги. Інформаційна війна займає важливе місце у протистоянні України та росії – допомагайте владі.

поширювати повідомлення від офіційних джерел/ представників місцевих влад із актуальними оновленнями. Часто люди не можуть знайти офіційні канали або не знають, що вони є – допомагайте своїм співгромадянам перевіреною інформацією.

Список важливих чат-ботів у Телеграмі, які допоможуть зорієнтуватись (від Мінцифри). Копіюйте разом із равликом і вставляйте у пошуковик Телеграму:

  • Готовий до всього. Тут можна дізнатися, як вступити в територіальну оборону, вижити цивільному та як діяти в кризовій ситуації @Hotovyi_do_vsioho_bot 
  • SaveUA. Бот допоможе знайти у своїй області як волонтерів, так і запропонувати власну допомогу. Продукти харчування, транспорт, паливо, прихисток тощо @saveua_bot
  • STOP Russian War. Завдяки боту треба повідомляти про пересування ворожої техніки @stop_russian_war_bot
  • StopRussia.  За допомогою боту можна заблокувати Telegram-канали, YouTube-канали, Facebook-групи, Instagram-профілі, які поширюють дезінформацію, а також інформацію щодо місць дислокацій ЗСУ @stopdrugsbot 
  • Народний месник. Спеціальний чатбот, куди українці зможуть надсилати інформацію про ворожі мітки на дорогах країни та пересування загарбницьких сил РФ @ukraine_avanger_bot
  • Нам по дорозі. Бот допоможе  українцям з автівками та українцям, яким немає чим їхати, знайти одне одного @nampodorozi_bot
  • Прихисти українців. Щоб ті, хто потребують притулку, і ті, хто можуть його надати, знайшли одне одного @shelter_for_ukrainians_bot
  • Джгут 2.0. Перша допомога. Розкаже, що робити, якщо ви не знаєте / не пам’ятаєте алгоритмів дій при інфаркті, інсульті, зупинці серця, а також інші поради першої медичної допомоги @FastAid_bot
  • Турботник. Допомагає 24/7 українським переселенцям отримати тимчасову домівку та необхідні речі у ЦНАПах, що працюють як пункти турботи @turbotnyk_bot
Також варто запам'ятати ці боти:

@lettersoftruthbot –  для поширення правди, що насправді відбувається в Україні, серед російських громадян. "Ти можеш надіслати росіянам лист і розповісти про факти військової агресії проти України".

@perevir_bot – для перевірки сумнівної інформації та новин від  журналістів. "Надсилай в бот підозрілу інфу – ми перевіримо її  та скажемо фейк чи ні".

@tribunal_ua_bot – матеріали для фіксації військових злочинів проти цивільного населення. Матеріали будуть використані як докази в Гаазькому суді проти РФ.

Деякі з ботів можуть не працювати через старання росіян або через високу активність – тоді телефонуйте до поліції, ДСНС, військової бригади чи місцевого СБУ. Контакти можна знайти на сайтах територіальних підрозділів.


Нагадуємо список офіційних джерел інформації:

  • Офіс Президента України 

Фейсбук

Телеграм

  • Верховна Рада України

Фейсбук

Телеграм

  • Кабінет Міністрів України 

Фейсбук

Твіттер

  • Служба безпеки України

Фейсбук

Телеграм

  • Міністерство оборони України 

Фейсбук

Твіттер

  • Генеральний штаб Збройних сил України 

Фейсбук

Твіттер

  • Міністерство внутрішніх справ України

Фейсбук

Телеграм

  • Державна прикордонна служба України

Фейсбук

Твіттер

Також шукайте офіційні канали ваших ОТГ, міських рад та ОДА у фейсбуці та телеграмі, сторінки самих голів, їх заступників. Запевніться, що це точно правильна сторінка – порівняйте інформацію звідти та з відомих ЗМІ на вашій території.

Пам'ятайте, що паніка – закономірна реакція на війну. Допоможе лише інформаційна гігієна – всі українці зараз є мішенню для окупанта і він намагатиметься нас дезінформувати і налаштувати проти влади. Але ми не росіяни – ми не віримо в пропаганду і критично сприймаємо будь-яку інформацію, тому навіть за умов постійних інформаційних атак ми навчимося відсіювати брехню, допомагаючи одне одному та інформуючи про можливі небезпеки. Тримаймося купи!

Слава Україні! Героям Слава!