Імітація страти, побої, та 23 підтверджених випадки зґвалтувань: місія ООН з прав людини у звіті розповіла про злочини російських військових

1 Липня 2022, 20:10

«"Хочеш погладити собаку?", – запитують вони. Якщо скажеш «так», вони вдарять по ребрах або нирках, якщо скажеш «ні», все одно вдарять по ним. А якщо питаєш, чому вони ставлять питання, вони відповідають: "Як ти, хохол, насмілився торкнутися нашого собаки?"», – наводять цитати з розмов із військовополоненими, що утримувались на території РФ у звіті моніторингової місії ООН.

Окупанти застосовували жорстокі практики і катували українських військових через так звані «прийомки». Полонених били кулаками, ногами, кийками, душили, катували, змушуючи залишатися у певній позі довгий час, полювали на них із собаками і погрожували сексуальним насильством. Місія задоментувала, що такі катування могли тривати всю першу ніч на місці утримання. Через це деякі віськовополонені втратили зуби, через великі набряки було складно спати.

Також утримуваним не дозволяли лягати у ліжка вдень, змушували вивчити та відтворити російський гімн, а при відмові – били. Відбувалось це в місцях інтернування в Оленівській виправній колонії на Донеччині, Курському та Таганрозькому СІЗО в Російській Федерації. Співрозмовники скаржилися, що в Російській Федерації.

Читайте також: Том Купер: «В районі Мелітополя, у російському тилу лютують українські партизани»

Управління верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) також збирало інформацію про сексуальне насильство, яке стало топтемою до обговорення після звільнення Уповноваженої з прав людини Денісової нібито через сфабриковані дані про зґвалтованих дітей. Під час моніторингу УВКПЛ задокументувало 108 заяв про сексуальні злочини щодо жінок, дівчаток, чоловіків і хлопчиків станом на 15 травня. Вони були скоєні в Чернігівській, Дніпропетровській, Донецькій, Харківській, Київській, Херсонській, Луганській, Миколаївській, Вінницькій, Запорізькій, Житомирській областях, а також у місці тримання під вартою в Росії.

З них підтверджено моніторинговою місією 23 випадки. Зі 108 зібраних історій переважна більшість стосувалась групового зґвалтування і більше половини відбулись на Київщині під час російської окупації. У 18 випадках жертви загинули або через згвалтування, або були після цього вбиті.

Серед історій, які описують укладачі звіту – випадок 9 березня, коли 2 російських солдатів прийшли в будинок у Київській області, застрелили чоловіка, пояснили це його жінці, ніби він був фашистом. Потім  із приставленим до голови пістолетом злочинці вчинили групове зґвалтування. Це повторювалось тричі і щоразу російські солдати скоювали те саме сексуальне насильство.

Не припинилось, ба навіть посилилось переслідування жителів Криму. Від 24 лютого до 15 травня УВКПЛ задокументувало 41 випадок переслідування за «дискредитацію» або «заклики до перешкоджання» Збройним силам РФ. Здебільшого порушення вбачали в антивоєнних заклики типу «Ні війні», «Я підтримую мир» або «Ні війні з Україною», за образливі слова на рекламному щиті з фотографією президента Росії. Також кримчани плювали на автомобіль із символом «Z» і розрізали хомути, що тримали банер «Z».

В одному випадку 70-річну жінку оштрафували на 35 000 рублів ($544) через те, що 9 березня вона принесла квіти та знак «Ні війні» на синьо-жовтому картоні до пам'ятника Тарасу Шевченку в Сімферополі на честь річниці його народження. Сума штрафу вдвічі перевищує її місячну пенсію, зазначає моніторингова місія.

«Окупанти вважають диверсантами всіх, у кого у смартфоні встановлено застосунок «Дія», – розповідає УВКПЛ громадський діяч місцевої громади в Херсоні під час моніторингу незаконних затримань на окупованих територіях.

Загалом за звітний період УВКПЛ задокументувало 248 випадків незаконного затримання цивільних на тимчасово непідконтрольних територіях. Є вже підтверджені місією ООН скарги про катування та жорстоке поводження для зізнань у співпраці з Україною та допомоги російським військовим. Для цього деяких протягом кількох днів тримали зв'язаними та із закритими очима; били руками, ногами, кийками або палицями, імітували страту над викраденими, погрожували сексуальним насильством. Українців закривали в металевій скрині, змушували співати звеличувальні гасла та не давали жодної чи мізерну кількість їжі чи води для того, щоб зламати. 

Читайте також: Віталій Безгін про дії КСУ: «Ми розуміємо, що не можемо втручатися у роботу судової гілки, але будемо реагувати максимально жорстко. Я вважаю, що це підрив державності як такий»

Так у звіті переповідають історію про зникнення шкільного вчителя в Запорізькій області. Наприкінці березня російські війська затримали його вдома і протягом трьох тижнів тримання під вартою без жодної звістки про це рідним. Вчителя катували вісім разів, зокрема били струмом, імітували страту, змушували копати собі могили, піддали сексуальному насильству та тримали в залізному контейнері під час спеки. Катували його як військові РФ, так і бойовики, пов'язані з Росією та працівники пенітенціарних установ. 

В іншому випадку російські війська двічі, у середині березня та на початку квітня, затримували члена сільської ради на Херсонщині. Постраждалого катували і намагалися отримати інформацію про проукраїнських активістів, діючих і колишніх військовослужбовців ЗСУ та їхні сім'ї, що залишилися в селі. Чоловіка змушували до співпраці із ЗС РФ, поки він би продовжував офіційну державну діяльність. Коли постраждалого викрали вдруге, російські військові зв'язали його руки, накинули петлю на шию, поки той стояв на підлозі, та били по ногах та геніталіях. Через це чоловік рефлекторно згинатися і відтак мимоволі душив себе прив'язаною до шиї мотузкою. Під час тортур злочинці казали: «Якщо ти це зробиш [повісишся] сам, знаєш, це не буде нашою провиною», – звітує місія ООН.

читати ще

показати ще