Іловайська трагедія. Муженко назвав головну помилку командування ЗСУ

28 Серпня 2019, 11:59

Генерал армії Віктор Муженко, який очолював Генеральний штаб Збройних сил України (з липня 2014 року – 21 травня 2019 року), стверджує, що під час підготовки до параду у 2014 році та його проведення нічого не було відомо про оточення під Іловайськом. Про це він розповів у інтерв’ю Радіо Свобода від 23 серпня.

 

“Зараз вже є інформація, що 23-24 числа російські підрозділи оточували угруповання в Іловайську. До речі, це не тільки Іловайськ, те саме було і на Луганському напрямку. Але 23-го числа ще не було ніякої інформації. У нас та у Президента стовідсотково не було інформації", – сказав Муженко.

 

Він також зауважив, що особисто був проти проведення цього параду, але коли почалася підготовка, і вже за кілька днів до 24 серпня президент Порошенко запитав його думку щодо того, чи проводити парад, то Муженко сказав, що якщо вже провели підготовку, то треба проводити парад. Тому, що це демонстрація готовності до опору. "І я вважаю, що це було правильно", – підкреслив він в інтерв'ю.

 

Муженко зауважив, що стало зрозумілим, що відбувається щось надзвичайне, 24-го числа, після параду, в другій половині дня, коли йому доповів полковник Ромигайло про те, що він бачив особисто колону, яка пройшла повз без розпізнавальних знаків. Я запитав, чи це були регулярні війська, а він каже, що за ознаками наче регулярні, але знаків розпізнавання не було, і вони йшли під прапорами "ДНР".

Муженко запевнив, що були вжиті всі можливі заходи для збереження життя українських військових.

 

"Як я вже казав, один із варіантів був залишитися в Іловайську. Інший варіант… вийти на північ через Харцизьк – піднятися вгору на з’єднання з одним із підрозділів 25-ї бригади. Це теж був варіант виходу з тієї ситуації. Я вважаю, що цей варіант був би з мінімальними втратами. Ще один варіант був – вихід на широкому фронті в район Маріуполя на південь. Але трапилось – як трапилось. Було прийняте рішення виходу по тих маршрутах, які були узгоджені з росіянами як маршрути виходу під відвідні гарантії, під "зелений коридор", – розповів генерал.

 

За словами Муженка, з ініціативою щодо "зеленого" коридору виступив президент Росії Владімір Путін, він сказав, що росіяни готові надати "зелений" коридор. І тому, "основна вина на росіянах, які не дотримали домовленостей, які відмовили в гарантіях і порушили всі міжнародні норми. Це злочин Російської Федерації", наголосив Муженко.

"Що стосується прийняття рішень нашим командуванням, то була помилка у тому, що думали, що не буде розстрілу, сподівались, що Росія цю гарантію не переступить.Є матеріали кримінальної справи по Іловайську, є відповідні експертизи, хай правоохоронці визначають", – додав генерал армії.

 

Як повідомлялося, 14 серпня 2017 року Генеральна прокуратура України оприлюднила результати розслідування Іловайської трагедії.

 

Так, згідно висновків експертів та комплексу інших здобутих доказів, єдиним фактором, який знаходиться у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з Іловайською трагедією, є військова агресія Збройних Сил Російської Федерації у вигляді прямого вторгнення на територію України та подальше вчинення військовими країни-агресора воєнних злочинів.

 

9 серпня 2019 року британська дослідницька група Forensic Architecture оприлюднила нові докази участі російських військових у боях під Іловайськом у серпні 2014 року. 

 

Нагадаємо, наприкінці серпня 2014 р. українські військові потрапили в оточення під Іловайськом. Регулярні частини збройних сил Росії, що вторглися до України, обстріляли коридор, яким, за домовленістю, мали виходити українські бійці. За офіційними даними, тоді загинули 366 українських військових і правоохоронців, 429 були поранені, 128 потрапили в полон, 158 вважаються зниклими безвісти.