Іллєнко проти Гереги: реванш не вдався

Політика
1 Листопада 2012, 14:57

Здавалося б, Галина Герега визнала свою поразку в боротьбі за жаданий депутатський мандат ще зранку 31 жовтня. Однак, згодом секретар Київради передумала і заявила, що вимагатиме повного перерахунку голосів, оскільки проблемну 244 дільницю перерахували з порушеннями – не були присутні всі зацікавлені сторони, – а на членів ОВК здійснювався тиск.

Від слів пані Герега одразу ж перейшла до справ і, приблизно о четвертій годині дня, до будівлі Деснянської районної ради, де розміщувалася ОВК, почали приходити дивні й підозрілі люди. Вони були спортивної статури, у чорних шапочках. Охороні чоловіки демонстрували посвідчення журналістів без фотографій.  Це були «ксіви» таких впливових видань, як «Молодой комсомолець», «Дніпровська хвиля», «Голос Володарщини». Потік дивних представників ЗМІ був  такий потужний, що через дві години голова ОВК виділив міліції помічника, який мав «фільтрувати» людей не вході за допомогою «Беркуту». На вулиці почав збиратися натовп.

«Мы общественность. Стоим тут. Занимаемся делом, важным», – пояснював на камеру один з спортивних молодиків. Назвати своє ім’я він категорично відмовився. Його друзі сором’язливо ховали обличчя в капюшонах а то й взагалі – відверталися від камер.

«Та це хлопці від Гереги. Їх сюди спеціально автобусами завезли. Охоронці, члени спортивних секцій, які Герега спонсорує, – радо пояснювали «свободівці», – Тут неподалік їх автобуси стоять».

І справді, за кількасот метрів від будинку РДА в ряд вишукувалися кілька жовтих маршруток із величезним написом на бортах – «Епіцентр». У вікнах, біля дверей, висіли таблички «Лише для користування персоналу «Епіцентру». З глибини мікроавтобусів на перехожих дивилися коротко стрижені потилиці. Коли один із водіїв побачив делегацію журналістів, що рухалася на екскурсію до його маршрутки ,він спробував втекти. Але був зупинений активістами. Тож чоловікам всередині залишилося лише щільніше завісити штори й позатуляли обличчя руками.

«Їх раніше було більше. А тепер дві маршрутки пусті. Лише в цій люди сидять. Вони достатньо агресивні. Використовували якийсь газ, коли журналісти-фотографи підходили надто близько. Але це було раніше», – пояснював наш «екскурсовод» від «Свободи».

Тим часом біля чорного входу прибувало «герегівців». Чоловіки ставали спинами до «Беркуту», перемовлялися між собою та скоса поглядали на телекамери.

«Ви не те що треба знімаєте, преса куплена, – пояснював один з чоловіків, – Он дивіться, націоналісти алкоголь до себе тягнуть в кульках! Пиво, водка, коньяк!», – кричав трохи сиплим голосом підкачаний дядечко. «Націоналісти-алкоголіки» лише посміхалися, заносячи пакунки в ОВК.

Потрапити всередину самої будівлі вдалося ледь не через годину. Помічник міліції Олександр, який пропускав відвідувачів дещо перестарався, і в очікуванні під дверима, затиснуті між «Беркутом» і активістами Гереги застрягли справжні журналісти.

«Не кричіть. Всередині з’явиться місце – тоді буду пускати людей», – відбивався хлопець від розлючених представників ЗМІ.

Власне, всередині був разючий контраст із тим, що відбувалося надворі. В коридорах приміщення чергували міліціонери, відвідувачів, після запису, відпускали на всі чотири сторони. І жодних криків або насильства. На столах поблизу головного входу стояли пакунки, в яких «герегівці» побачили алкоголь. Щоправда, у поліетиленових пакетах був кефір, мінеральна вода, сік, хліб та сир. Ані коньяку, ані пива знайти так і не вдалося.

У залі засідань ОВК також було досить спокійно. Вже ніхто не висаджував двері, члени комісій не ховалися в туалетах, протоколи не викрадали. Лише десь іззаду приміщення розмістилися підозрілі хлопці в чорних куртках, які уважно спостерігали за членами ОВК.

«Так, вчора під час засідання 7 членів комісії зареєстрували перемогу Іллєнка після перерахунку протоколів. Наразі ж відбувається стандартна процедура – звіряються остаточні протоколи, аби потім подати їх до ЦВК», – пояснив член комісії Володимир.

«А доступ журналістів ми справді обмежили. Розумієте, люди пред’являють посвідчення з видань «Трудова слава» абощо, а ми не можемо перевірити їх справжність. Журналістів дуже багато.  Дивіться, – Олександр показав список реєстрації, – тут є й представники досить відомих українських ЗМІ».

Голова ОВК Іван Картавий, вже порядком побитий чотирма днями засідань, давав пояснення вечірнього демаршу Гереги, яка захотіла перерахувати голоси.

«Підстав для перерахунку голосів немає. Комісія перевірила бюлетені, протоколи, до яких були зауваження. Результати голосування (по округу  – Ред.) змінені не будуть», – сказав Картавий.

«А я маю всі підстави ставити під сумнів чесніть перерахунку бюлетенів по 244-й дільниці, – розпинався головний редактор видання «Україна і світ сьогодні» Андрій Шинькович, – Адже це відбувалося за відсутності всіх зацікавлених сторін, представників всіх кандидатів. Члени, що перераховували голоси, цілком знаходилися на боці Іллєнка, що призвело до збільшення голосів!», – з впевненістю віщуна проголошував він.

Читайте також: Вибори в Києві: опозиція тіснить провладних самовисуванців

«Протоколи підписало 6-7 осіб, не було кворуму. Також члени ДВК мені говорили, що на них чинився як фізичний, так і моральний тиск. Двоє мені повідомили, що їх вдарили. А київський відділ УМВС не забезпечив належного порядку!», – наостанок додав він. Варто зауважити, що свого часу цей чоловік був помічений у ролі політтехнолога таких людей ,як голови Народно-демократичної партії Людмили Супрун та Григорія Калетніка.

Під завісу звірення протоколів до ОВК завітав лідер Об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк, аби вкотре нагадати членам комісії про кримінальну відповідальність за фальсифікацію результатів народного волевиявлення. Слідом прийшов лідер «Свободи» Олег Тягнибок, аби також поспостерігати за процесом.  Важко сказати, чи справило це якесь враження на ОВК після нещодавніх заворушень, однак люди покивали головами й почали підпис вже підсумкових протоколів ,які закріплювали перемогу Іллєнка. Журналісти спортивної зовнішності занервували.

  • Пропустіть! Пропустіть мене! Я хочу подихати повітрям!, – продираючись крізь охоронців Яценюка кричав один з спортсменів.
  • Відкрий вікно і дихай на здоров’я, – радили йому «свободівці».

«Є інформація, що людям від Гереги обіцяли по кілька тисяч гривень, якщо вони зможуть зірвати передачу цих протоколів у ЦВК. Тож зараз треба уважно пильнувати», – пояснював активіст Олег.

Тим часом «герегинці» заспокоїлись і, повсідавшись на вільні місця, мовчки дивились, як члени комісії ставлять печатки та підписи.

Врешті, згідно вже остаточних і абсолютно офіційних даних, перемогу на проблемному 215 окрузі здобув кандидат від ВО «Свобода» Володимир Іллєнко, набравши 32 965 голосів. Його опонентка, власник мережі «Епіцентрів» Галина Герега, здобула 32 774 голоси. «Герегівці» на вулиці, після оголошення результатів, щосили кричали «Ганьба», «свободівці» перекрикували їх,  громоголосно співаючи Гімн України. До приміщення ОВК потяглися міліціонери та «Беркут». Повз проходили активісти «Свободи», роздаючи своїм вказівки на випадок провокацій.

 Через  півгодини після підписання документів, переможець Іллєнко та голова 215-ї ОВК з ескортом рушили на двір. Появу очільника київської «Свободи» площа зустріла криком «Слава Україні!». Масовка панни Гереги невтомно скандували «ганьба!».

«Певно, єдине українське слово ,яке ті спромоглися вивчити», – непівпошепки, посміхаючись говорили «свободівці».

Певно, так не охороняли навіть президента. Голова ОВК, зусібіч оточений міліціонерами ,яких було осіб 10, спустився сходами і рушив до машини.Неподалік чергував «Беркут», а навколо кордону міліціонерів , вишукувавшись ланцюгом, трусили «свободівці».

«Вася! Та то у него  были протоколы в руках! Слышишь!», – було чути з великої купки пасажирів службових маршруток «Епіцентру».

Однак час для атаки було згаяно. Документи, разом із  головою комісії, погрузили в авто і направили до Центрвиборчкому. Журналісти Гереги похнюпившись, посунули до своїх автобусів. Люди, що підтримували Іллєнка на виборах, поздоровляли одне одного і планували святкування. Окремі активісти збирали до 223-ї ОВК.

А від будівлі РДАв нічний Київ відправлялися набиті спортивної зовнішності чоловіками жовті «Богдани» з написом «Епіцентр» на бортах.

Протистояння двох найрейтинговіших кандидатів округу можна було вважати завершеним.

102