Їх лишилося двоє. Що претенденти на посаду прем’єр-міністра Великої Британії кажуть про Україну

20 Липня 2022, 20:24

Вдень 20 липня чинний прем’єр Боріс Джонсон востаннє у нинішньому статусі відповідав на запитання парламентарів у Палаті громад. Наприкінці він видав яскраву промову у притаманному стилі з кількома жартами і завершенням «Hasta la vista, baby» – однією з найбільш упізнаваних фраз героя Арнольда Шварцнегера з фільму «Термінатор-2», що означає «До наступної зустрічі».

 

відео The Telegraph

Щойно Джонсон пішов, агітатори за кандидатів на його посаду продовжили шукати парламентарів, які досі вагалися «навіть у жіночих вбиральнях» парламенту, як зазначили репортери BBC. Зробити прогноз щодо результату з високою певністю було складно. Про інтригу свідчили навіть котирування букмекерів. Якщо на початку змагання лідером вважався голова казначейства Ріші Сунак, від нього трохи відставала міністр закордонних справ Ліз Трасс, а третьою була очільниця департаменту торгівельної політики уряду Британії Пенні Мордонт, то до 20 липня все встигло змінитися кілька разів. Станом на 19 липня, згідно розрахунків The Guardian, найбільше ставок на перемогу Ліз Трасс (52% вірогідності), потім Ріші Сунака (42%), а показники Мордонт суттєво впали за кілька днів (з 60% до 14%). У підсумку двома переможцями стали Ріші Сунак і Ліз Трасс. Сунак набрав 137 голосів партійців, Трасс – 113, Мордонт, яка вибула, набрала 105. Після цього почнеться голосування серед членів Консервативної партії по всій країні. Результати підіб’ють 5 вересня.

Читайте також: Британська підтримка: у відповідь на «левиний рик»

Позиція кандидатів щодо російсько-української війни

Ріші Сунак встиг опинитися в епіцентрі міні-скандалу, пов’язаного з російськими зв’язками його дружини, ще у березні. Тоді журналісти встановили, що його дружина Ашката Мурті отримує дивіденди від компанії Infosys, яка відмовилася припинити бізнес у Росії після вторгнення в Україну. У середині квітня Infosys все ж анонсувала вихід з російського ринку.

Частка дружини Сунака в бізнесі компанії не складає навіть 1%, але ця історія з подвійним дном. Справа в тому, що особисто Сунак від початку агресії Росії закликав британські компанії залишити Росію і так «завдати максимального економічного болю». Є й другий аспект, який України взагалі стосується мало. Infosys є частиною бізнес-імперії індійського мільярдера Нараяни Мурті, який серйозно доклався до розвитку всесвітньовідомою галузі індійського аутсорсингу в ІТ. Дружина Сунака Ашката Мурті – дочка підприємця. Саме велика бізнес-імперія тестя й дає привід опонентам бити по Сунаку. Після російського питання почали підіймати питання сплати податків.

У березня, в ефірі Sky News, відповідаючи на питання, чи його родина «потенційно отримує вигоду від режиму Путіна», Сунак заявив: «Я не думаю, що це так. Я обраний політик, і я тут, щоб говорити про те, за що я відповідаю. Моя дружина – ні».

 

відео Sky News

Загалом Сунак, враховуючи його позицію в уряді частіше говорив про Україну у фінансовому та економічному контекстах. Він офіційно оголошував про надання тих чи інших позик та грантів на підтримку України.

Його позиція публічно співпадає з позицією уряду Британії в цілому. На початку агресії Сунак заявив, що Росія «створює значну економічну невизначеність», але «життєво важливо, щоб ми були поруч з народом України, щоб підтримувати наші спільні цінності свободи та демократії та забезпечити поразку Путіна». При цьому він часто підкреслює, що британська економіка страждає від війни і необхідно шукати засоби підтримки бізнесу. Власної стратегії у питанні війни в Україні Сунак ніде не викладав. 17 липня він заявив у пресі таке: «Президенте Зеленський, відважні громадяни України, не сумнівайтеся, що б не трапилося тут протягом найближчих тижнів, Сполучене Королівство залишиться вашим найсильнішим союзником».

Читайте також: Туман над Темзою

Для Ліз Трасс питання російсько-української війни є по суті тим, чим вона займалася останні місяці на посаді міністра закордонних справ. У квітні вона називала війну в Україні «нашою війною». Окрім того, в неї є чітке бачення геополітичної ролі нинішньої війни, яка насправді більша за локальний конфлікт двох держав. «Давайте чітко прояснимо – якщо Путіну вдасться перемогти, на Європу та світ чекають ще більші жахіття. Ми більше ніколи не почуватимемо себе в безпеці», – заявила вона під час промови також у квітні.

Напередодні початку вторгнення вона, 17 лютого, вона здійснила візит до Києва. Ще до того вона прогнозувала, що війна не стане легкою прогулянкою для Путіна: «Кремль не засвоїв уроків історії. Вторгнення лише затягне у жахливе болото і призведе до втрати життів, порівнянної з тією, яку ми бачили в радянсько-афганській війні та в конфлікті в Чечні».

Також Трасс характеризує те, що доволі часто в промовах вона поруч згадує Китай і Росію. З останніх заяв Трасс видно, що її позиція не зазнала змін. На її думку, Росію слід перемогти. Вона виступає проти перемовин з агресором: «Дехто каже, що може бути певна можливість переговорів зараз, поки Росія все ще перебуває в Україні, але я думаю, що це принесе несправедливий мир і спричинить дальшу агресію в майбутньому».