Ігри з вогнем

ut.net.ua
9 Липня 2010, 00:00

Першим свідченням тиску кримських регіоналів на Меджліс стала ситуація з будівництвом Соборної мечеті. Здавалося, що в травні, після рішення Господарського суду Автономії, який задовольнив позов Духовного управління мусульман Криму про виділення земельної ділянки для будівництва Соборної мечеті на вулиці Ялтинській у Сімферополі, цю проблему було вирішено остаточно. Але через місяць сімферопольська міськ­рада, яку очолює регіонал Геннадій Бабенко, порушила свою обіцянку не оскаржувати рішення суду і подала апеляційну скаргу. Пізніше її відкликали, але надіслали до суду листа з проханням прояснити процедуру видачі дозволу на будівництво мечеті, тобто питання, як і раніше, залишається відкритим.

Схоже, відносини нової кримської влади і Меджлісу не складаються, хоча ще недавно все виглядало інакше. Після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах Меджліс кримськотатарського народу вирішив подружитися з новою владою. Напередодні річниці депортації кримських татар повідомлялося, що Меджліс і президент Янукович домовилися про співпрацю. А кримський прем’єр Василь Джарти заявляв, що керівників Кіровської та Бахчисарайської райдержадміністрацій Кадира Османова та Ільмі Умерова залишать на їхніх посадах. Місяць тому Кадира Османова звільнили з посади, а на його місце призначили голову Кіровської районної організації Партії регіонів Олега Гордєєва. 7 липня президент своїм розпорядженням таки звільнив Ільмі Умерова з посади голови Бахчисарайської райдержадміністрації «у зв’язку із закінченням строку повноважень Президента України» (Віктора Ющенка? – Тиждень). Кримські ЗМІ протягом останніх тижнів активно обговорювали можливість звільнення Умерова. При цьому сам він запевняв, що інформацію про свою подальшу долю отримує з преси, а не від керівництва, хоча напередодні з «благословення» кримського прем’єра Василя Джарти пройшов усі узгодження в столиці: «З’їздив до Києва, подання було підписано. Пройшов співбесіду в Кабінеті Міністрів України, Адміністрації президента. Начебто жодних претензій не було, навіть хвалили. Потім раптом, – не знаю, з яких міркувань, – усіх призначили, а я один залишився… »

Одразу ж з’явилася інформація, що головою Бахчисарайського району (історичних земель кримських татар) призначають теж кримського татарина, але члена Партії регіонів, голову Генічеської райради Херсонської області Сейтумера Німетуллаєва – «свого» для регіоналів і, по суті, незалежну від Меджлісу людину. Німетуллаєв навіть заявив в інтерв’ю херсонському виданню «Площа свободи», що вже призначений на цю посаду президентом України і збирається… поєднувати її з керівництвом Генічеською райрадою.

Після появи чуток про звільнення Умерова у Кіровському і Бахчисарайському районах одразу відбулися збори регіональних меджлісів за участю депутатів рад різних рівнів. Вони вирішили, що звільнення Умерова розцінять як «дискримінацію за національною ознакою». Депутати від кримських татар пообіцяли зняти з себе повноваження у місцевих радах, а держслужбовці – написати заяви про звільнення. «Ви уявляєте, що станеться, якщо всі кримські татари в Бахчисарайському районі складуть свої повноваження? Це 109 депутатів. Чотири сільські ради перестануть функціонувати: там більшість депутатів – кримські татари. Ще три-чотири перебуватимуть у колапсі. Тобто формально працюватимуть, але не зможуть зібрати кворум», – говорив до відставки Ільмі Умеров. А беззмінний лідер кримських татар Мустафа Джемілєв навіть звинуватив нову владу в бажанні розставити на керівних посадах слухняних і зручних людей.

Прем’єр Криму Василь Джар­­ти, своєю чергою, заявив, що керівників РДА призначає президент, а не уряд автономії і що ні про який конфлікт із кримськими татарами не може бути й мови. Кримський уряд, мовляв, не йде на конфлікт із жодним зі 130 народів, які присутні й живуть на території Криму.

Жорсткіше відреагував на погрози представників Меджлісу прем’єр-міністр України Микола Азаров: «Ми відновлюємо відносини з кримськими татарами, але мови ультиматумів не приймаємо. Хочете виходити – виходьте. Влада має достатньо заходів і резервів… Кадри буде одразу замінено».

«Мені хотілося б вірити, що заява прем’єр-міністра України – це через нерозуміння, бо ніхто ультиматумів не висуває. Тут намагаються сказати, що прийняття таких кадрових рішень – це дестабілізація ситуації. Таким шляхом уже йшли деякі політики і керівники. До чого це призвело? Ми були змушені вирішувати всі питання на площах, на дорогах, тобто акціями протесту. Ми не ультиматуми висуваємо, а тривожимося, що ситуація за таких ось методів може загостритися», – каже голова Бахчисарайського регіонального меджлісу Ахтем Чийгоз.

Відносини ПР з Меджлісом складаються за звичною для регіоналів схемою, зазначають кримські аналітики: «вигідно – виконуємо обіцянки, невигідно – не виконуємо». Водночас це ще раз засвідчує, що Василю Джарти вдалося збудувати на півострові вертикаль влади, керовану та контрольовану Радміном. «Регіонали на південному сході країни, та й загалом в Україні, є політичною силою номер один. І вони активно реалізують свій потенціал та бажання перетворитися на «Єдину Росію» українського зразка», – вважає кримський політолог Володимир Джаралла.

Зараз між владою на півострові та Меджлісом відбувається своєрідна гра, де кожна зі сторін хоче залякати іншу, проте навряд чи, на думку багатьох експертів, цей конфлікт матиме серйозні наслідки. Якщо Меджліс і зробить спробу бойкотувати владу, то ще не факт, що його підтримають більшість кримських татар, хоча б і в Бахчисарайському районі. Той самий Умеров має чимало і прихильників, і супротивників. Навряд чи кримські татари, депутати від Курултаю, відмовляться від своїх мандатів і вийдуть з усіх органів влади. А якщо це й станеться, вони, по суті, нічим не ризикують, адже до виборів у місцеві ради вже дуже мало часу. «Думаю, залишаться кримські татари в органах влади. Навряд чи сам Мустафа Джемілєв покаже приклад і складе повноваження народного депутата України», – вважає політолог Сергій Кисельов.

Якщо регіонали підуть на поступки, нехай і невеликі, Меджлісу, баланс на півострові, який намагалися підтримувати попередні влади, буде відновлено. Якщо поступиться Меджліс, це означатиме, що Василь Джарти стане абсолютним лідером Криму, який не має конкурентів. «І підтвердить те, що Меджліс перетворився на «паперового тигра»: він грізний, проте давно не володіє такими потенціалом і міццю, як раніше», – підкреслює Володимир Джаралла.

Втім, кадрове питання справді навряд чи стане сірником, здатним запалити кримськотатарську «порохову діж­ку». А ось коли регіонали з властивою їм нахрапистістю почнуть відбирати у кримських татар землю або бізнес, заворушення на півострові, як показує досвід, неминучі. У Криму ще добре пам’ятають масштабну спецоперацію зі знесення самовільно збудованих торговельних об’єктів на заповідному плато Ай-Петрі, що належали кримським татарам, якою керував тодішній голова кримської міліції Анатолій Могильов. До речі, нинішній міністр внутрішніх справ.[1974]

 
Не голосували за Януковича – тепер розплачуємося
Мустафа Джемілєв, народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу

Серйозного конфлікту наразі немає. Проте, якщо проблема не вирішуватиметься, протистояння триватиме. Ніде у світі немає такої дискримінації в структурах влади! Зараз представництво кримських татар у владі втроє-вчетверо менше, ніж мало б бути. Замість того щоб виправляти ситуацію, влада це представництво ще більше скорочує. І тільки з однієї причини: бо вони відмовлялися голосувати за Віктора Януковича.

Вибуху, звичайно, не буде, але почнуться демонстрації, мітинги. Після звільнення голови адміністрації Бахчисарайського району, депутати місцевих рад, які представляють кримських татар, усі як один складуть свої повноваження, і тоді приблизно третина місцевих рад буде паралізована. Але йдеться лише про місцеві ради – депутатів Верховної Ради України це не стосується.