Ігри з вогнем: Збитий ізраїльський літак та «їх там вже немає»

Світ
12 Лютого 2018, 17:30

Минулі дні відзначилися низкою надзвичайних подій в Сирії. Вони можуть серйозно вплинути на розвиток конфлікту в країні, яку і без цього важко назвати спокійним місцем.

 

Видання Newsweek доволі детально описало одну з найважливіших подій вікенду – збиття літака F-16 ізраїльських ВПС. За даними видання, у  винищувач поцілила ракета сирійського комплексу протиповітряної оборони у відповідь на знищення іранського безпілотника та удар по об’єктам в Сирії.  До катапультування пілот зміг повернути винищувач на територію Ізраїлю, де він впав на півночі країни. У заявах сирійської сторони, які наводить видання, йдеться про покарання агресії Ізраїлю. Крім того, Сирія наполягає, що її силам вдалося знищити більше двох ізраїльських літаків. Наразі інформація про інші постраждалі винищувачі не підтверджується. Як підкреслює видання, цей інцидент став одним з найсерйозніших конфліктів за участі Ірану, Сирії та Ізраїлю за весь час війни в арабській республіці.

 

Читайте також: Ізраїль завдав ударів у Сирії через збитий винищувач F-16

 

Своєю чергою британське видання The Guardian звертало увагу на розвиток ситуації довкола інциденту. Так, після знищення літака, Ізраїль розпочав масштабну повітряну операцію. Під удар ізраїльських ВПС потрапили дванадцять цілей, в тому числі чотири іранські об’єкти поблизу сирійського міста Дамаск, а також три системи ППО Сирії. Видання цитувало спікера Армії оборони Ізраїлю Джонатана Конрікуса, який заявив, що з ізраїльської точки зору «Іран та Сирія грають з вогнем». Спікер МЗС Ірану Бахрам Касемі назвав обвинувачення Ізраїлю щодо іранської військової активності просто нісенітницями. За його словами, Іран наразі надає Сирії лише дорадчу допомогу.

 

 

Німецьке видання Deutsche Welle звертало увагу на те, що під удар ізраїльських ВПС могли потрапити і російські солдати. Так, з посиланням на сирійську моніторингову місію з прав людини, зазначалося, що Ізраїль бомбардував об’єкти на сході сирійської провінції Гомс, де, крім іранців, розміщені й російські підрозділи. Водночас цитувався прем’єр-міністр Ізраїлю Бен’ямін Нетаньягу, який зазначив, що «буде продовжувати робити все необхідне для захисту суверенітету та безпеки своєї країни». За його словами, Іран використовує сирійську територію з чіткою метою – для атак та знищення Ізраїлю.

 

 

Інше німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung також зосередилося на політичній реакції на інцидент, зокрема з боку одного з головних союзників Ізраїлю – США. Наводилася заява прес-секретаря Держдепартаменту США Хізер Науерт, у якій йшлося про глибоку стурбованість з боку Сполучених Штатів ескалацією насильства на кордонах Ізраїлю. Вона підкреслила, що США «рішуче підтримують суверенне право Ізраїлю на самооборону», а ескалація, на яку розраховує Іран «становить небезпеку для всіх людей в регіоні».

 

Читайте також: У Сирії внаслідок авіаудару коаліції загинули понад 100 бійців сил Асада – Reuters

 

Серйозні наслідки для міжнародних стосунків може мати й інша подія – атака проурядових сирійських сил на один з нафтопереробних заводів в провінції Дайр-ез-Заур. Цей промисловий об’єкт раніше був звільнений від ІДІЛ і тепер контролюються сирійською опозицією за підтримки США.

 

 

Як йдеться у повідомленні європейського видання Politico, на об’єкт рухалася колона важкої техніки, яка включала танки, БТР, артилерію та легкі авто. Після того, як в бік коаліційних сил було випущено близько 30 артилерійських та танкових снарядів, Сирійські демократичні сили та американські військові завдали удару у відповідь. Повідомлялося, що були застосовані винищувачі F-22 Raptor та F-15E Strike Eagle, БПЛА MQ-9B Reaper, літак вогневої підтримки AC-130 Spectre, гелікоптери Apache та наземна артилерія. В результаті зіткнення було вбито щонайменше 100 прихильників Асада, кількість поранених не відома. З боку коаліційних сил є лише один постраждалий. Видання наводило коментар міністра оборони США Джима Меттіса, який підкреслив, що Америка не бере участі у громадянській війні в Сирії, а бойові дії, що відбулися назвав виключно самообороною. Також Меттіс зауважив, що військові США мали телефонні розмови з своїми колегами з РФ, щоб попередити про початок удару. Втім Росія засвідчила, що її військових серед нападників немає.

 

Читайте також: Збитий ізраїльський винищувач у Сирії. Реакція світу на інцидент

 

Водночас, як стало відомо пізніше, під виглядом прихильників Асада могли воювати російські найманці і військові-спецпризначенці. Про ймовірну загибель більше двох сотень бойовиків так званої «приватної військової компанії Вагнера» повідомляли соцмережі, окремі російські та міжнародні ЗМІ, як-от, веб-ресурс The Defense Post. Офіційна влада РФ такий варіант подій не коментує. На сайті Міністерства оборони РФ немає жодних повідомлень пов’язаних з цим інцидентом та ймовірною участю російських військових.

 

Тему участі найманців у сирійському конфлікті розглядало й американське видання The Washington Post. Так, у своїй статті наводили заклики США до союзників щодо допомоги у покаранні іноземних найманців. Видання зазначає, що міністр оборони США Меттіс планує підняти питання покарання захоплених в Сирії іноземців під час чергової зустрічі керівництва коаліційних сил у Римі. Американська позиція полягає в тому, щоб передати найманців для покарання до країн, відповідно до їхнього громадянства, замість ув’язнення коаліційними силами.