Аліна Пастухова Журналіст Тижня

Ігри в демократію

ut.net.ua
3 Вересня 2010, 00:00

На позачерговому засіданні 30 вересня парламентська коаліція, як і очікувалося, 264 голосами схвалила законопроект про зміни до закону про місцеві вибори за авторством регіонала Олександра Єфремова. Свої дії коаліціанти пояснили бажанням зробити документ демократичнішим, наголошуючи, що врахували всі критичні зауваження та побажання опозиції. Опозиціонерам навіть дозволи­­ли провести обговорення трьох альтернативних законопроектів, спрямованих на вдосконалення закону про вибори. Але цим зусилля регіоналів з утвердження демократії обме­жились. Усі три законопроекти депутатів від опозиції були швидко провалені.

Незалежні експерти сходяться на думці, що внесені поправки дещо поліпшили документ, але не настільки, щоб він сприяв забезпеченню прозорих виборів. Більшість суперечливих норм, які викликали зливу критики, залишилися недоторканими.

Законопроект Єфремова вніс до правил гри фактично дві суттєві зміни. По-перше, знято обмеження на участь у перегонах місцевих організацій політичних партій, зареєстрованих пізніше ніж за 365 днів до голосування. Тобто молоді політичні проекти зможуть взяти повноцінну участь у виборах. Як стверджують у партії влади, ця зміна має покласти край скуповуванню місцевих організацій маленьких і непопулярних, але давно зареєстрованих партій. Утім, повернення до старих правил підтверджує версію про те, що влада робить із «Сильної України» Сергія Тігіпка придворну опозицію (див. Тиждень, №33–34/ 2010). На відміну від Партії регіонів, динаміка рейтингу «Сильної України» наразі залишається позитивною (за даними Центру Разумкова, за літо рейтинг регіоналів знизився з 41,2% до 27,6%), тож місцеві вибори будуть для влади набагато успішнішими, якщо політична сила віце-прем’єра набере якомога більше голосів. Нагадаємо, що через обмеження щодо участі у виборах найбільше постраждала б і «Сильна Україна» – з близько 800 осередків політичної сили за рік до місцевих виборів було зареєстровано 462 (з 680 місцевих організацій «Фронту змін» вчасно зареєструвалися лише 18).  

«Партія регіонів подає як велике досягнення демократії те, що справді репресивну норму про 365 днів реєстрації було скасовано. Але мотивація ПР полягає насамперед у тому, що вона переконалась у падінні свого рейтингу і тепер прагне запустити конкурентів на електоральне поле Юлії Тимошенко», – пояснює директор компанії стратегічного консалтингу Berta Communications Тарас Березовець. Регіоналам вигідно запустити на вибори якомога більше опозиційних партій, щоб ускладнити процес досягнення ними порозуміння у місцевих радах після завершення виборів.

Інше важливе нововведен­­ня – змінився принцип формування складу територіальних виборчих комісій, і теж на користь партії влади. Хоча, на перший погляд, зміни начебто мали б задовольнити опозицію. Склад комісій збільшили до 18 членів (раніше закон передбачав 15) і надали право подавати кандидатури до тервиборчкомів не лише місцевим організаціям політичних партій, представленим у фракціях Верховної Ради поточного скликання, а й усім осередкам партій, що зареєстровані в Україні. Згідно з новою редакцією закону до складу тервиборчкомів входитимуть 15 осіб від парламентських політичних сил і три представники від непарламентських партій, яких визначатимуть жеребкуванням.

«Ця норма поставила у рівніші умови сили, представлені у Верховній Раді, оскільки тепер у ТВК будуть представники від усіх 16 парламентських партій, а не п’яти фракцій. І ще три місця шляхом жеребкування надаватимуться партіям, не представленим у парламенті», – пояснив Тижню цю норму член Центральної виборчої комісії Андрій Магера.

Натомість для партії влади залишаються лазівки. Зокрема, форму подання на затвердження членами тервиборчкомів ЦВК ухвалює не пізніше від дати початку виборчого процесу, тобто 11 вересня. І ці подання вносяться не пізніше як за 49 днів до дня виборів, тобто теж до 11 вересня. «Очевидно, що 11 вересня отримати форму подання, підготувати його та внести встигне тільки Партія регіонів, яка отримає від своїх членів ЦВК форми до їх затвердження», – прогнозує бютівець Сергій Подгорний. А потім окуповані регіоналами тервиборчкоми формуватимуть дільничні комісії.