Ігри Кім Чен Ина: складні союзи й пошук власних інтересів

Світ
6 Липня 2017, 16:48

Чергові випробування міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) Північною Кореєю викликали неабияку стурбованість у світі, насамперед у США. Постійна представниця США при ООН Ніккі Гейлі під час засідання Ради Безпеки зазначила, що такі дії є «чіткою військовою ескалацією» і нагадала про те, що влада США розглядає зокрема й силовий варіант вирішення цієї проблеми.

Слід зазначити, що агресивна поведінка Пхеньяна значно вплинула на стратегічне співробітництво в регіоні. Саме на дипломатичний ефект від дій Північної Кореї звертає увагу американський аналітичний центр Stratfor.

Так, за даними аналітиків, загроза Пхеньяна уможливила зближення між Сполученими Штатами й Китаєм, а офіційний Вашингтон уже назвав співпрацю з Пекіном украй важливою для заспокоєння войовничого сусіда. Водночас Північна Корея хоч і надала привід для певного об’єднання зусиль двох супердержав, вона стане перевіркою міцності цього хиткого союзу.

Читайте також: У США заявили про готовність застосувати військову силу проти КНДР

Незважаючи на загрозу нових санкцій і поглиблення міжнародної ізоляції, Кім Чен Ин, найімовірніше, продовжуватиме свої ядерні й ракетні програми відповідно до графіка, адже це продиктовано технічними вимогами. І хоча до повністю надійного зразка МБР Корею відділяє ще орієнтовно рік розробок і випробувань, США не планують змінювати свій політичний курс. Як і раніше, дії американської влади спрямовуватимуться на подальший політичний тиск на Пхеньян, посилення міжнародної ізоляції та збільшення своєї військової присутності поблизу Корейського півострова.

До того ж, хочуть вони чи ні, але Сполучені Штати потребують допомоги Пекіна в цьому питанні. На тлі регулярних провокацій і ядерних випробувань Кім Чен Ина Вашингтон для цього зможе знайти безліч можливостей поступово тиснути на Китай, наприклад, у сфері торгівлі, тайванському питанні чи інших морських суперечках. Сполучені Штати можуть увести додаткові санкції проти китайських компаній, що продовжують торгівлю з Пхеньяном. А Піднебесна, турбуючись передусім про власну безпеку, також вимушена працювати разом з американською владою. Китай може посилити вже наявні санкції чи запровадити нові, як-то тимчасове відключення поставок нафти до Північної Кореї, якщо Пхеньян проведе ще одне ядерне випробування.

Але офіційний Пекін буде обережним щодо будь-яких спроб Вашингтону покращити відносини з Тайванем. Китай використовує всі наявні дипломатичні важелі, щоб обмежити кількість країн, готових до партнерства з Тайбеєм, і це стратегія, яку він продовжуватиме втілювати в наступні роки. У разі якщо Тайбей звернеться до США з вимогою надати гарантії безпеки (це можуть бути угоди про надання озброєння, наприклад, винищувачів F-35), це може мати різко негативний ефект для американо-китайських відносин. Такий удар може навіть зупинити партнерство двох супердержав у питанні вирішення північнокорейської кризи й призведе до ескалації агресивних економічних і воєнних дій проти Тайваню.

Читайте також: Євросоюз розглядає можливість додаткових санкцій проти КНДР

Поки що Китай вимушений продовжувати співпрацювати зі США для боротьби з КНДР. Водночас він робитиме все, аби не ставити під загрозу стабільність уряду в Пхеньяні. На думку авторів статті, в інтересах Піднебесної зараз підтримувати економічне партнерство Росії з Північною Кореєю та зміну південнокорейського уряду на лояльніший до своїх агресивних сусідів. Крім того, Китай продовжуватиме шукати можливості покращити свої відносини з офіційним Сеулом.

А тим часом триває формування альянсу між Сполученими Штатами, Південною Кореєю та Японією, у якому Сеул і Токіо деякою мірою спілкуватимуться та взаємодіятимуть один з одним, попри те що раніше вони утримувалися від партнерства. За оцінками аналітиків Stratfor, такий союз не працюватиме як надійна тристороння структура, як цього бажає Вашингтон. По-перше, боротьбі США проти Кім Чен Ина заважатиме позиція Південної Кореї щодо північного сусіда. По-друге, багато питань викликає прихильність Вашингтона своїм союзникам в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. А втім, зростаюча загроза, що насувається з Півночі, не дозволить Південній Кореї відмовитися від покращення своїх відносин з Японією, незважаючи на попередні суперечки. Як повідомлялося, президент Південної Кореї Мун Чже Ін планує зустрітися з прем’єр-міністром Японії Сіндзо Абе в першій половині липня під час саміту Великої двадцятки.

Читайте також: КНДР провела нове випробування міжконтинентальної балістичної ракети

Власну позицію щодо Північної Кореї має і РФ. Так, швидше за все, Росія дотримуватиметься позиції, протилежної до тієї, що в Сполучених Штатів. Як повідомляє «Радіо Свобода», Росія вже виступила проти застосування додаткових санкцій, а надто проти військового впливу на Пхеньян. На думку російських дипломатів, знизити напруженість може тільки компроміс, на який повинен піти офіційний Вашингтон.