Наразі діалог із представниками білоруської влади в України досить формальний. На це впливають і пандемія, і останні події в Білорусі та в українсько-білоруських відносинах. Офіційних контактів фактично немає. Про це в інтерв’ю Тижню розповів посол України в Білорусі Ігор Кизим.
«Як зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, наші відносини нині «на паузі». Про це достатнього було зроблено заяв нашого МЗС і повідомлень в українських ЗМІ. Очевидно, що це ускладнює діалог дипустанови, особливо в контексті звинувачень білоруською владою України в нібито підбурюванні протестів у Мінську та втручанні у внутрішні справи цієї країни. Знаєте, у дипломатії всяке буває. Але ми виходимо з того, що Білорусь є нашим важливим сусідом і ми маємо робити все, щоб відносини між нашими країнами були стабільними, а кордони — безпечним. Як на мене, це головне», — сказав він.
Водночас Кизим зауважив, що стосується опозиції, то тут важливо, хто її представляє. Є Святлана Ціханоуська, є Координаційна рада білоруської опозиції, є Валерий Цапкала, є інші білоруси, які опозиційно налаштовані щодо Аляксандра Лукашенки. Ціханоуська перебуває в Литві й мала зустріч із міністрами закордонних справ низки країн ЄС, але з керівництвом України ще не зустрічалася, і йому невідомо, чи планують організувати таку зустріч. Якщо ж говорити про Координаційну раду опозиції, то сьогодні майже всі члени її президії або ув’язнені, або за межами країни. Але, поки вони були на свободі в Білорусі, наскільки я пам’ятаю, вони більше намагалися знайти контакт із представниками Росії, а не України.
За словами посла, імідж України в Білорусі різний. На жаль, білоруська влада повернулася до антиукраїнської риторики, почала повторювати штампи російської пропаганди щодо нашої держави. Найчастіше Україною лякають або ж наводять її як «поганий» приклад. Культивуються фейки на кшталт заявленого Міністром закордонних справ РФ Лавровим прибуття «200 бойовиків з України» в Білорусь.
«На місцеві державні телеканали (а інших у Білорусі фактично немає) запрошуються одіозні політики, такі як Микола Азаров, які розповідають про «фашистів на Майдані», «державний переворот», розруху в Україні після Революції гідності, нічого не згадуючи про російську агресію. Дуже їм подобаються представники ОПЗЖ, особливо часто показують депутата Киву. Але більшість пересічних білорусів, думаю, не вірять у байки про українських бойовиків, «майданутих» тощо. Білоруси загалом адекватно оцінюють ситуацію та розуміють, що аж ніяк не Україна загрожує незалежності й територіальній цілісності їхньої країни. І тут я можу сказати, що таких людей, зокрема за час моєї каденції тут, стало більше». — розповів Кизим.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»