Таким чином, рішення у справі стало остаточним: українська держава має поновити Волкова на посаді за першої можливості та виплатити компенсацію.
Нагадаємо, 9 січня ЄСПЛ ухвалив рішення в справі “Волков проти України” та зобов’язав поновити Олександра Волкова на посаді судді Верховного суду України.
Своїм рішенням Євросуд визнав чотири порушення статті 6 Конвенції з прав людини (право на чесне провадження), а також порушення статті 8 (право на повагу до приватного та родинного життя). Зокрема, Євросуд встановив порушення принципів незалежного та неупередженого трибуналу як, під час перегляду рішень Волкова представниками Вищої Ради Юстиції, так і в зв’язку з тим, що частина депутатів ВР голосувала за інших, відсутніх у залі парламенту на момент голосування щодо його звільнення.
Суд також зазначив, що справа Волкова висвітлила системні проблеми у функціонуванні української судової системи, зокрема, щодо розподілу повноважень, і порекомендував Україні негайно змінити законодавчу базу.
Крім того, Європейський суд з праву людини постановив, що Україна має сплатити Олександру Волкову €6 тис. компенсації моральних збитків та €12 тис. – компенсації видатків.
Суддя від України Ганна Юдківська, що голосувала за рішення, в окремій думці звернула увагу, що виконати пункт про повернення Олександра Волкова на посаду судді Верховного Суду за нині чинного законодавства буде важко, бо вже після його звільнення кількість цих суддів була твердо зафіксована на 48 особах. Таким чином, Волкова можна буде поновити тільки в разі, якщо з’явиться вакансія через відхід когось із суддів або зміниться українське законодавство.
За тиждень урядовий уповноважений у справах Євросуду з прав людини Назар Кульчицький повідомив, що Україна оскаржує рішення в справі Волкова.
Тоді ж джерела УНІАН у Вищому адміністративному суді України повідомили, що в разі, якщо рішення ЄСПЛ щодо Волкова набуде чинності, суд розгляне подання про виконання рішення Євросуду, відкривши відповідне провадження.
Олександр Волков був суддею Верховного суду України з червня 2003 року. 17 червня 2010 року Верховна Рада на підставі подання Вищої Ради Юстиції та рекомендацій Комітету з питань судочинства схвалила рішення про звільнення Волкова з посади за порушення присяги.