Євросолідарність в опозиції до «узурпатора» Гройсмана. На Вінничині депутати зі скандалами провели першу сесію облради

Політика
27 Листопада 2020, 13:11

Протягом минулих вихідних в області смакували подробицями неочікуваних альянсів та обговорювали, хто кому «коаліція та опозиція». А вже у понеділок колишній голова ОДА Валерій Коровій заявив, що складає мандат депутата. В умовах майже абсолютної монобільшості «Української стратегії Гройсмана», від якої й балотувався ексгубернатор, такий крок дехто розцінює як «бунт на кораблі «стратегів». І вже з’явились припущення, що, мабуть, монобільшість не така вже й моно.

 

Обласна рада: хто кому брат, товариш та опозиціонер

 

На сесії облради «стратеги» безапеляційно показали, хто в області господар. 40 мандатів з 84, які отримала УСГ, це ще не монобільшість, але результат, з яким варто рахуватись. Втім, для отримання абсолютної переваги УСГ заручилась підтримкою «Батьківщини» (11 мандатів) в обмін, як кажуть деякі депутати, на одне крісло заступника голови облради. Решту керівних посад зайняли «гройсманівці». Щоб остаточно розсіяти сумніви і друзів, і опонентів, кому насправді належить влада в області, вони переписали регламент. І хоча майбутній (на початку сесії) заступник голови облради Владислав Скальський (УСГ), який очолював облдержадміністрацію до призначення чинного голови ОДА Сергія Борзова (СН), і запевняв, що удосконалення регламенту лише зробить роботу облради ефективнішою, цьому обурилась одна з фракцій. Мовляв, проєкт регламенту їм скинули буквально за добу, і вивчити його досконало не вдалось. Однак і без ретельного вивчення зрозуміло, що регламент потрібно доопрацювати і прийняти на засіданні наступної сесії. І хто б міг подумати, що цією фракцією буде «Європейська солідарність», яку вважали потенційним партнером УСГ по коаліції.

 

Соцмережі зарясніли припущеннями: мабуть, депутатам від «ЄС» не дали жодної посади, тому вони й образились. Втім, ображеним у коментарях під дописом називали й Валерія Коровія, який «зробив вибори «стратегам» і «на своїх плечах завів стільки депутатів від Гройсмана в облраду», а потім, мовляв, йому відмовили у посаді голови. Про це згодом.

 

Читайте також: Блекджек по-полтавськи: сформуй свою коаліцію у міській раді

 

Повернемось до регламенту. Зміни стосувались відсутності президії, скорочення постійних комісій з 13-ти до семи та спрощеної системи подання пропозицій голови облради та його заступників, коли їх мають беззаперечно розглядати на комісіях та вносити до порядку денного сесії. Якщо врахувати, що будь-які дебати та дискусії навколо цих питань на сесії не мають сенсу, адже «Українська стратегія Гройсмана» та «Батьківщина» проголосують за потрібне рішення, або ж провалять будь-яку пропозицію опонентів, то стає зрозумілим, що підтримуватимусь будь-які рішення від УСГ. Тому вислів голови фракції «Європейської солідарності» Андрія Гижка «узурпація влади» набув зовсім не пафосного та не перебільшеного звучання.

– Роль депутата тепер абсолютно применшується. Він не може навіть пропозицію внести щодо змін у регламенті. Добре, що хоч цю одну-єдину правку на сесії підтримали. Заявили про скасування президії, хоча далі в тексті регламенту знову йдеться про президію. Тобто, творці нового регламенту дуже поспішали і самі його ретельно не вичитали. Голова облради може одноосібно вносити питання до порядку денного, а якщо це пропонується на будь-якій комісії, то ці пропозиції мають бути прийняті. І тут вже применшується роль постійних комісій та утворюється якась монополізація влади, – зазначив Гижко. Він додав, що зараз юристи вивчають ситуацію з регламентом і, можливо, у партії готуватимуть позов до суду через численні порушення.

 

Андрій Гижко

 

Втім, «стратеги» запевняють, що робитимуть усе, аби «виправдати найвищий мандат довіри вінничан». Саме цю фразу озвучив Володимир Гройсман, який з’явився у сесійній залі наприкінці сесії облради. Він розповів про важливу та важку місію – рятувати область в умовах, коли держава нічого зробити не може.

– Ми будемо працювати для всіх, зокрема, і для тих, хто голосував не за нас, а за інші політичні сили. Працювати у дуже нелегкий час, коли до економічної нестабільності додається пандемія. Люди кажуть, що вони не відчувають піклування з боку держави. Спільно будемо вирішувати всі проблеми. Ми прийшли в обласну раду не бути статистами, а працювати. І для цього у нас існує єдина монолітна команда, яка є професійною, компетентною, яка знає, що таке відповідальність, – зауважив експрем’єр, який особисто не має мандата депутата облради.

Відтак, обіцяють пом’якшити кризу для області. На тлі згортання державного фінансування на деякі програми це звучить досить неправдоподібно. Але свій прагматизм та заповзятість команда Гройсмана показувала не одного разу. Тому вінничани чекають на диво.

 

Керувати облрадою поставили експрокурора та в допомогу обрали чотирьох заступників

 

Припущення вінничан справдились: від УСГ кандидатом на голову облради став колишній обласний прокурор Вячеслав Соколовий.

 

Читайте також: На Вінничині відбулася масова «заміна» депутатів. В ОПЗЖ усі жінки відмовилися від мандата на користь чоловіків

 

На сайті ЦВК зазначено, що він працював заступником голови фермерського господарства «Плебанівський сад» у селі Плебанівка колишнього Шаргородського району, де народився. Ще одного кандидата – колишнього заступника голови ОДА, а нині проректора Донецького національного університету Андрія Гижка – висунула «ЄС». Результат виборів був для всіх очевидний, але таємне голосування провели за всіма правилами. Однак бюлетені, як стверджує Гижко, не відповідали формі, яку самі ж «стратеги» прописали у регламенті. Гижко набрав 10 голосів – 9 від однопартійців (ще двох не було на сесійному засіданні) та одного прихильника з іншої партії. За Соколового проголосували 68 депутатів.

 

Вячеслав Соколовий – новоспечений голова облради

Попереду було ще одне таємне голосування за заступників, і голова дуже поспішав, іноді порушуючи регламент. Казав «давайте підведемо риску», навіть не поставивши на голосування пропозицію депутатів. З іншого боку, його можна зрозуміти: сесія затягується через зайві обговорення, а результат все одно буде таким, як запланували «стратеги».

Проблема була із кількістю заступників. «ЄС» першою назвала варіант із чотирма – марнотратством:

– То у нас тут буде стільки заступників, що Верховна Рада відпочиває, – зауважив екснардеп Іван Спориш. – Пропоную одного заступника і голову бюджетної комісії на безоплатній основі. А зекономлені кошти направити на боротьбу з «ковідом», на лікарні. Ми готові працювати на добровільній основі.

Пропозицію більшістю голосів не підтримали, як і пропозицію залишити два заступники з обуренням: «Навіщо вам чотири? А чим голова буде займатись? Засідання лише проводити?»

Нарешті депутат від «Слуги народу» Євгеній Шаповалов запропонував залишити три заступники, але й тут голова заявив, що вже пора голосувати за першу пропозицію. Йому зауважили, що це порушення регламенту – не виносити пропозиції депутатів на голосування.

 

Євгеній Шаповалов

 

Голосування за трьох заступників теж провалили. Депутати від «ЄС» хотіли внести ще якусь пропозицію, але голова облради поставив на голосування першу.

У підсумку Соколовий матиме чотирьох заступників: трьох однопартійців – ексвіцепрем’єра Володимира Кістіона, ексзаступника голови ОДА Ігоря Івасюка,  голову правління ПАТ «Вінницький олійножировий комбінат» Дмитра Чаленка; та одного «тимошенківця» – керівника «Калинівського маслосирзаводу» Анатолія Ткача. Загалом штат апарату облради збільшили з 56 до 95 осіб.

 

Володимир Кістіон (ліворуч) і Соколовий

 

Опозиційна «Солідарність» відхрещується від ОПЗЖ

 

Ще під час сесії в окремих онлайн виданнях «посипались» заголовки, що «ЄС» та ОПЗЖ спільно перейшли в опозицію. Мовляв, голосували за деякі питання «в унісон». Тому Андрій Гижко, зважаючи на цю інформацію та ігнорування їхніх пропозицій, від імені фракції хотів зробити публічну заяву: ніякої «опозиційної коаліції» немає і не може бути, а вони залишають сесійного залу на знак протесту. Втім, навіть публічну заяву голова облради не дав прочитати з трибуни.

За п’ять днів «ЄС» зібрала брифінг, на якому ще раз наголосила, що вони не утворювали коаліції з ОПЗЖ і ніколи не утворять. Мовляв, у них різні програми, різні ідеології, різне бачення розвитку держави. Також ще раз пояснили причину свого «демаршу» в облраді: численні порушення та неповага до депутатів.

До речі, голови фракцій під час сесії утримувались від коментарів щодо визначення складу коаліції та опозиції, але зазначали, що готові співпрацювати з будь-якою партією, якщо це піде на користь області.

 

Депутат «мінус»: відставка новообраного голови бюджетної комісії

 

Колишнього голову ОДА Валерія Коровія вінничани заочно «сватали» на голову облради ще до того як з’явились результати виборів. А коли дізнались, що УСГ отримує 40 з 84 мандатів, прогноз став ще очевиднішим. Тому висунення кандидатом від «стратегів» Вячеслава Соколового дещо збентежило необізнаних у досесійних домовленостях громадян.

 

Читайте також: Другий тур у Дніпрі: Філатов вдруге очолив місто

 

Коровія обрали головою бюджетної комісії. Решту комісій, до слова, теж очолили «стратеги». Але вже після вихідних ексгубернатор публікує заяву про складання депутатських повноважень та називає причини:

«… особливо в процесі підготовки і проведення першої сесії новообраної обласної ради все частіше почали проявлятися прояви того, що вступає в протиріччя з моїми поглядами на чесність, порядність, відкритість і відчуття команди. З огляду на це і небажання створювати дискомфорт в роботі нового керівництва обласної ради, сьогодні я написав заяву про складання повноважень депутата обласної ради 8-го скликання. Хотів би наголосити, що це рішення було прийнято мною рівно два тижні тому, проте я не хотів нашкодити тим моїм колегам, які «пропахали» виборчу компанію і щиро вірили в перемогу…

Коментували цей крок по-різному: від «не хоче брати на себе відповідальність» до «поважаю за позицію». А також зауважували, що Гройсман ще пошкодує, що втратив такого «важковаговика». Проте, судячи з поведінки «стратегів», вони почувають себе дуже впевнено хоч з Коровієм, хоч без нього. Ходять чутки, що вони хочуть потіснити чиновників ОДА, тому що збільшеному штату немає де розміщатись, а приміщення належить облраді.

Крім того, очільник партії вже заявляв, що УСГ націлена на вибори до Верховної Ради, тому наразі активно розбудовуватиметься партійна структура не лише на Житомирщині, Харківщині, Київщині, Івано-Франківщині, де УСГ отримала по кілька мандатів в окремих радах, а й у решті областей.

Хто буде депутатом облради замість Коровія ще невідомо, а виконувати обов’язки голови комісії з питань фінансів та бюджету доведеться заступниці комісії Наталі Заболотній від СН, чинній заступниці голови ОДА.

 

Лише «слуги» дотримались абсолютного гендерного паритету

 

Окрім «перекосів» в партійній представленості, «шкандибає» у Вінницькій облраді й гендерний баланс. Єдиною фракцією, в якій рівна кількість чоловіків і жінок – по чотири депутата та депутаток – «Слуга народу» (50%). «За майбутнє» має дві депутатки з семи (28%, майже третина), «ЄС» – три з одинадцяти (27%, майже третина),  УСГ – вісім із сорока (20%, п’ята частина), «Батьківщина» – дві з одинадцяти (18%, навіть не п’ята частина). 

І всі антирекорди побила ОПЗЖ, тут немає жодної депутатки. Крім того, за попередніми списками тих, хто потрапив в облраду, вони були, але написали відмови. Тож загальний відсоток жінок в обласній раді не дотягує й до 23%.

У Вінницькій міській раді ситуація краща – більше 31% депутаток. Сесія пройшла урочисто та спокійно. Єдиною несподіванкою стала чергова заміна в ОПЗЖ: замість номера один Олега Алекси в раду зайшов Роман Аксельрод, колишній заступник голови ОДА, а нині – проректор Київського національного університету будівництва та архітектури.