Європейський союз занепокоєний повідомленнями про проведені в анексованому Росією Криму обшуків та арештів і закликає російську владу припинити тиск на кримськотатарську громаду. Про це йдеться у заяві Європейського Союзу, виголошеній під час засідання Постійної ради ОБСЄ у Відні у четвер, 28 березня.
"ЄС занепокоєний повідомленнями про обшуки в будинках на незаконно анексованому Кримському півострові з подальшими затриманнями. Як зазначалося у заяві Високого представника від імені ЄС 17 березня, після незаконної анексії Російською Федерацією 5 років тому ситуація з правами людини на Кримському півострові значно погіршилася. Жителі півострова зазнають систематичних обмежень основних свобод, а права кримських татар серйозно порушуються. ЄС очікує, що Росія припинить тиск на кримськотатарську громаду", – йдеться у заяві.
У Європейському Союзі нагадали про свою непохитну підтримку суверенітету, територіальної цілісності, єдності та незалежності України у межах міжнародно визнаних кордонів і закликали Росію діяти таким же чином.
"Ми закликаємо Росію дотримуватися цих фундаментальних принципів, на які вона неодноразово сама посилалася, а також зробити внесок, шляхом дій і публічних заяв, в стабілізацію ситуації та припинити дії, які суперечать цим принципам. Ми рішуче засуджуємо явне порушення українського суверенітету та територіальної цілісності через акти агресії з боку російських збройних сил з лютого 2014 року та незаконну анексію Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, що ми не визнаємо. Європейський Союз залишатиметься відданим повній імплементації цієї політики невизнання, в тому числі за допомогою обмежувальних заходів", – наголошується у заяві.
Як повідомлялося, українські дипломати проводять переговори з керівництвом дипломатичних відомств країн перебування щодо посилення тиску на Російську Федерацію у зв'язку з переслідуванням російськими силовиками кримських татар в окупованому Криму. Водночас Українська делегація в Парламентській асамблеї Ради Європи звернулася до генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда та президента ПАРЄ Ліліан Марі Паск‘є у зв‘язку з новою хвилею репресій тимчасової окупаційної «влади» Криму проти кримських татар.
Раніше посольство США в Україні висловило стурбованість проведеними Росією у середу, 27 березня, рейдами і арештами в окупованому Криму.
У ФСБ Росії заявили про затримання в Криму 20 кримських татар, який підозрюють в участі в забороненій в Росії релігійної організації "Хізб ут-Тахрір".
Згодом стало відомо, що до затриманих активістів допустили адвокатів.
У середу ввечері, 27 березня, підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для дев'ятьох затриманих під час обшуків кримських татар.
У четвер, 28 березня, представник слідчої групи, яка займається справою "Хізб ут-Тахрір", заявив, що в Ростові-на-Дону були затримані Ремзі Бекіров, Осман Аріфмеметов і Владлен Абдулкадиров.
Нагадаємо, 27 березня в окупованому Криму працівники ФСБ, МВС Росії і Росгвардії проводять щонайменше 25 обшуків у будинках підозрюваних в участі в діяльності забороненої в Росії релігійної організації «Хізб ут-Тахрір».
Зазначається, що російські силовики в окупованому Криму оточили мікрорайон селища компактного проживання кримських татар Строганівка, де вранці провели обшуки. Також силовики встановили блокпости на виїздах, перевіряють автомобілі та документи у всіх пасажирів.
Водночас Головне управління Національної поліції України відкрило кримінальне провадження за ст. 162 ч.2 Кримінального кодексу України. Зазначається, що за фактом порушення недоторканності житла кримських татар передбачена кримінальна відповідальність – до п'яти років позбавлення волі.
Омбудсмен України Людмила Денісова заявила, що більшість громадських активістів, будинки яких в окупованому Сімферополі обшукують російські силовики, відвідували українських політв'язнів Кремля та їздили на судові засідання до Ростова-на-Дону.
Своєю чергою, адвокат Еміль Кубедінов повідомив, що під час обшуків у будинках кримських татар російські силовики підкидають «заборонену» літературу.
Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через масові незаконні обшуки помешкань та затримання представників кримськотатарського народу, які відбулися 27 березня в окупованому Криму.
Водночас Україна проінформувала генерального секретаря та послів держав-членів Ради Європи про системні затримання в Криму кримських татар.