Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Євросоюз посилює боротьбу з дезінформацією

29 Березня 2024, 14:34

Новий європейський регламент щодо цифрових послуг — Закон про цифрові послуги (DSA) — кілька тижнів тому набув чинності у більшості країн Євросоюзу та, зокрема, у Франції. Цей документ дозволяє накладати великі штрафи на соціальні мережі, які «регулярно поширюють мову ворожнечі або насильницький контент». Посилаючись на новий нормативний акт, Єврокомісія попередила Facebook, X (колишній Twitter), TikTok та Instagram про необхідність ретельніше дотримуватися правових норм, які встановлені на території Європейського союзу.

«Дуже важливо, що цей закон стає до дії напередодні європейських виборів, – зазначив у розмові з Тижнем французький правник Фредерік Петі. — Йдеться насамперед про великі соціальні мережі з штаб-квартирами у США, які активно втемну використовуються виробниками наклепницького контенту, так званого «чорного піару», з метою позбавити підтримки конкурентів та незручних спікерів. Особливо зловживають такими можливостями тоталітарні режими: Росія, Китай, Іран, низка арабських країн… Новий регламент дозволяє, зокрема, протидіяти російським ботофермам, які Москва наплодила, зокрема, на X (колишній Twitter) після того, як мережа змінила власника. Відомо, як методично і регулярно РФ втручається до виборчих процесів у західних державах. Отже, цей новий інструмент не в останню чергу поставлений до дії в контексті боротьби  насамперед із російською дезінформакцією».

Читайте також: Проти фейків та монополізму. Як змінять інтернет нові європейські закони

Правник наголосив, що  від початку війни в Україні, себто з 2014 року, фактчейкерські служби доклали безліч зусиль, щоб виявляти та спростовувати неправдиву інформацію, проте між часом, поки ці всі спростування пишуться й поширюються, фейкові новини встигають перекронати тисячі, а коли й десятки тисяч осіб. «Facebook та X дуже несистемно видаляють ботоферми та відповідний контент, якщо взагалі видаляють, – додав він. Закон про цифрові послуги (DSA) відкриває нові можливості. Європейська комісія не раз зверталася до X (колишній Twitter) через недостатню модерацію контенту, особливо щодо конфлікту між Ізраїлем і ХАМАСом, а також — стосовно війни в Україні. Тому невдовзі Комісія розпочне окреме розслідування щодо мережі Ілона Маска. Якщо буде доведено порушення, мережі загрожує штраф:  6% від обігу Х, або скромна сума в 180 мільйонів євро».

Європейська Комісія також просить соцмережі «чітко» ідентифікувати контент, створений штучним інтелектом. DSA має намір захистити європейських громадян від незаконного контенту, що циркулює в Інтернеті. Йдеться про дитячу порнографію та відео від терористів. Європейський регламент передбачає блокування онлайн-продажу небезпечних або контрафактних товарів. Пошукові системи та соціальні мережі тепер повинні дотримуватися низки зобов’язань на території ЄС. Наприклад, всі користувачі Інтернету здобувають можливість швидко повідомляти про незаконний контент. Після того, як надійшов сигнал про очевидне порушення, платформа повинна швидко його видалити. Водночас, DSA передбачає механізми на захист свободи слова. Зокрема, йдеться про можливість для авторів, чий контент було неправомірно видалено, звернутися по перегляд рішення та додатковий аналіз публікації.