Євросоюз озвучив чотири основні пункти угоди про Brexit

17 Жовтня 2019, 17:52

У четвер, 17 жовтня, головний дипломат у переговорах Лондон-Брюссель щодо Brexit Мішель Барньє озвучив чотири головні пункти нової угоди c Великою Британією, які врегулюють найбільш чутливий аспект у перемовинах – статус ірландського кордону. Про це Барньє розповів на прес-конференції в Брюсселі після офіційного оголошення про угоду між ЄС і Великою Британією.

 

Таким чином,

 

  1. Північна Ірландія буде дотримуватися обмеженої кількості європейських правил, зокрема щодо експорту та імпорту товарів. Таким чином, в Північній Ірландії частково зберігається митний кодекс Євросоюзу.
  2. Північна Ірландія залишиться британської митною територією. Але при цьому, вона залишається пунктом в'їзду до внутрішнього ринку ЄС (до Республіки Ірландія). Велика Британія може застосовувати оподаткування продукції з третіх країн за своїми правилами за умови, що товари, що надходять до Північної Ірландії, не потраплять на внутрішній ринок ЄС. До тих товарів, які на нього потраплять, повинні застосовуватися правила ЄС.
  3. Сторони узгодили податок на додану вартість, що дозволить упорядкувати конкуренцію на внутрішньому ринку товарів ЄС.
  4. Асамблея Північної Ірландії, робота якої була призупинена з січня 2017 року, кожні чотири роки зможе голосувати, чи продовжувати нові торговельні домовленості.

 

Нагадаємо, 3 жовтня Європейський парламент не підтримав пропозиції Джонсона щодо Brexit, зазначивши, що там нема підстав для угоди та рішення щодо митного кордону між Ірландією та Північною Ірландією.

 

Джонсон заявляв, що Британія вийде з ЄС 31 жовтня – з угодою, чи без.

 

15 жовтня повідомлялося, що Джонсон пішов на поступки за угодою про Brexit у процесі переговорів про статус ірландського кордону. Митний кордон буде проходити вниз до Ірландського моря. Північна Ірландія, як і раніше, буде де-юре перебувати в митній системі Великобританії, але фактично в ЄС.

 

17 жовтня британські та європейські переговорні команди погодили домовленість про Brexit. Однак, вона все ще потребуватиме ратифікації як британського, так і європейського парламенту.

 

Соратниця британських консерваторів у парламенті – північноірландська Демократична юніоністська партія (DUP) – відмовилась підтримувати план Джонсона про вихід країни з Євросоюзу. У партії заявили, що не підтримують пункти щодо митного регулювання та ПДВ на території Північної Ірландії.