Європейський союз і Куба підписали угоду про нормалізацію відносин після десятиліть суперечностей через порушення прав людини.
Угоду про політичний діалог і співпрацю підписали у Брюсселі міністр закордонних справ Куби Бруно Родрігес Парілья, координатор зовнішньої політики ЄС Федеріка Моґеріні і представники 28 країн-членів Євросоюзу.
Моґеріні назвала угоду історичної і заявила, що ЄС і Куба вперше мають офіційну рамкову угоду про двосторонні відносини.
Угода, що стосується таких питань, як торгівля, права людини чи міграція, після підписання буде діяти в режимі тимчасового застосування, доки її не ратифікують усі сторони, включно з усіма 28 країнами-членами ЄС.
За повідомленнями з Брюсселя, там припускають, що в Чехії і Швеції парламенти можуть проголосувати проти ратифікації через занепокоєння щодо прав людини на Кубі.
Дотепер чинна політика ЄС із 1996 року передбачає, що Куба має поліпшити стандарти в галузі прав людини, перш ніж претендувати на тісніші відносини з Євросоюзом. А 2003 року ЄС наклав на Кубу санкції і припинив співпрацю через придушення на острові журналістів і активістів. Діалог поновився тільки 2008 року.
Останнім часом Куба пішла на відновлення зв’язків із західним світом, що зазнали значної шкоди чи й перервалися після комуністичного перевороту 1959 року.
Нагадаємо, 20 березня Обама прибув на Кубу з офіційний дводенним візитом. Це був перший візит глави США в карибську державу за 88 років. Багато журналістів відзначили, що поїздка Обами знаменувала поворот в американо-кубинських відносинах.
Після зустрічі лідери США та Куби висловили впевненість, що їхні країни спроможні налагодити співпрацю.
Крім того, 31 серпня вперше після 55-річної перерви поновилися регулярні пасажирські авіаперевезення між США та Кубою.
У свою чергу, обраний президент США Дональд Трамп заявив, що скасує угоду про нормалізацію відносин між країнами, якщо Куба не погодиться змінити умови на більш вигідні для кубинського і американського народів.