Європейська громадськість послідовно підтримує надання зброї та боєприпасів Україні. До таких висновків дійшли автори недавнього соціологічного опитування Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR) «Значення суверенітету: український та європейський погляд на війну Росії проти України», здійсненого в декількох країнах і опублікованого напередодні саміту НАТО 2024 року.
«По всій Європі існує потужна громадська підтримка збільшення поставок зброї та боєприпасів до України з боку її союзників. Найбільш вона відчувається в Естонії (де 74 % вважають збільшення поставок боєприпасів і зброї “слушною думкою”), Швеції (66 %), Польщі (66 %), Великій Британії (59 %), Нідерландах (58 %) і Португалії (57 %). Значна частка населення також підтримує збільшення поставок в Іспанії (45 %), Німеччині (44 %), Франції (43 %) та Чехії (43 %). З п’ятнадцяти опитаних країн респонденти в Болгарії, Греції та Італії були єдиними, де більшість (63 %, 54 % і 53 % відповідно) вважали збільшення військової підтримки України від союзників “поганою ідеєю”», – зазначає опитування.
Водночас, більшість європейців не готові витрачати більше на оборону, незважаючи на війну в Україні. Лише в Польщі (53 %), Естонії (45 %), Швеції (41 %) і Німеччині (40 %) значна частина громадської думки виступає за збільшення витрат на національну оборону, «навіть якщо це означає скорочення витрат в інших сферах, таких, як охорона здоров’я, освіта і запобігання злочинності». Але в більшості інших країн переважає думка що, незважаючи на війну, їхня країна не повинна витрачати більше коштів на оборону.
Соціологи також виявили розбіжності в баченні того, як закінчиться війна.
«Ставлення до війни в Європі поділяється на три чіткі категорії: ті, хто бажає перемоги України над Росією (“табір справедливості”), ті, хто бажає якнайшвидшого завершення війни на будь-яких умовах (“табір миру”), і ті, хто не визначився між цими двома категоріями (“держави, що не визначилися”).
Респонденти в Естонії (68 %), Швеції (54 %), Польщі (50 %), Великобританії (46 %) та Португалії (42 %) найбільш схильні стверджувати, що «Європа повинна підтримати Україну у поверненні окупованих Росією територій під свою юрисдикції». Ті, хто вважає, що «Європа повинна підштовхнути Україну до мирних переговорів з Росією», становлять більшість у Болгарії (61 %), Греції (59 %) та Італії (57 %). Серед тих, хто не визначився, – Франція (30 % за військові дії проти 36 % за мирні переговори), Іспанія (32 % проти 31 %), Нідерланди (36 % проти 31 %), Німеччина (31 % проти 41 %), Швейцарія (29 % проти 42 %) і Чеська Республіка (34 % проти 46 %).
Велика кількість європейців вважає, що війна між Росією та Україною завершиться переговорами, причому найбільше такої думки дотримуються респонденти в Греції (49 %), Італії (48 %), Болгарії (46 %) та Іспанії (45 %). Серед опитаних країн лише в Естонії переважає думка (38 %), що Україна переможе у війні.
Однак очікування європейців щодо перемоги України зростають в середньому на 12 відсоткових пунктів у випадку, якщо країна отримає більше зброї та боєприпасів від своїх союзників, хоча в 11 з 15 країн переважає думка, що найбільш вірогідним результатом є компроміс. У Франції 11 % опитаних вважають, що війна в Україні закінчиться «впродовж року», тоді як більшість, 42 %, вважають, що вона закінчиться «упродовж одного-п’яти років». 20 % французів вважають, що «війну виграє Росія», тоді як 9 % думають, що Україна може перемогти на полі бою.
Дослідження ґрунтується на опитуваннях громадської думки, проведених компанією Datapraxis спільно з YouGov, Norstat, Alpha Research та Rating Group у 15 країнах (Болгарія, Чехія, Естонія, Франція, Німеччина, Великобританія, Греція, Італія, Польща, Португалія, Нідерланди, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Україна).
Результати показують, що, хоча українці вірять, що можуть перемогти Росію на полі бою, мешканці ЄС переважно уявляють, що війна завершиться шляхом переговорів. Це стосується навіть таких країн, як Велика Британія, Польща та Швеція, які є найбільшими прихильниками України.
Автори дослідження, експерти з питань зовнішньої політики Іван Крастев і Марк Леонард, вважають, що розбіжності, які виникають між європейським і українським народами, можуть вкрай ускладнити досягнення згоди щодо того, як має закінчитися війна, і можуть мати значні наслідки для процесу членства України в НАТО і ЄС.