Нове загальноєвропейське опитування щодо розширення ЄС та перспективи вступу України та західних балканських країн щойно опубліковане Європейською радою з міжнародних відносин (ECFR). Воно приурочене засіданню Європейської Ради, що відбудеться на цьому тижні. Дослідження узагальнює дані з шести країн Євросоюзу (Австрія, Данія, Франція, Німеччина, Польща, Румунія та Франція). Воно було здійснене на замовлення відомих соціологічних інститутів – YouGov та Datapraxis.
Свіже опитування підтвердило: велика кількість європейців і надалі підтримує вступ України до ЄС. Натомість останнім часом французи розділилися в думках (29% за, 35% проти). По всій Європі також існує значна підтримка вступу до ЄС Молдови та Чорногорії. У той же час, імовірний вступ Туреччини до ЄС, як і раніше, наражається на широку опозицію, а заявки Албанії, Боснії і Герцеговини, Грузії, Косово, Північної Македонії та Сербії сприймаються досить прохолодно.
«Існує чіткий поділ між “старими” і “новими” членами ЄС щодо часу будь-якого розширення, – зазначає прес-реліз Європейської ради з міжнародних відносин. – В Австрії, Данії, Німеччині та Франції переважає думка, що Євросоюзу не потрібно поспішати з розширенням, коли ж Румунія та Польща рішуче виступають за швидке рішення».
Дослідники інституції, Пьотр Бурас та Енджелуше Моріна стверджують, що хоча геополітичні аргументи на користь розширення сьогодні сильніші, ніж 20 років тому, громадська думка не відповідає цій тенденції.
Щоб виправити ситуацію, Пьотр Бурас та Енгджелуше Моріна закликають лідерів ЄС на саміті Європейської Ради цього тижня надіслати потужний сигнал, давши зелене світло переговорам про вступ з Україною та Молдовою і розробивши дорожню карту інституційних реформ, які розвіють занепокоєння громадськості та дадуть поштовх процесу розширення для всіх країн-кандидатів на вступ.
Згідно з опитуванням ECFR, опублікованим у вівторок, 12 грудня, європейці неоднозначно ставляться до потенційного прийняття України, Албанії, Боснії і Герцеговини, Косово, Грузії, Молдови, Чорногорії, Північної Македонії, Сербії та Туреччини в якості держав-членів. Навіть якщо вони в цілому підтримують прийняття України і, меншою мірою, Молдови та Чорногорії до європейської спільноти, економічні та безпекові сумніви в колективній суспільній думці не зникли.
Дослідження виявило позитивний момент у настроях: вагання на тему витрат на розширення не означають відмову від нього. Серед тих респондентів, які вважають, що вступ України не матиме великого негативного впливу на безпеку ЄС, 44% виступають за вступ, тоді як лише 27% вважають, що країну не час приймати до Євросоюзу. У той же час ті, хто вважає, що членство України не матиме великого негативного впливу на економіку ЄС, 40% кажуть, що їй слід дозволити нашу державу слід прийняти до ЄС (порівняно з 31%, які вважають, що не слід). « Це є чітким свідченням непохитної європейської підтримки України », – роблять висновок організатори дослідження.