«Європейці приголомшені початком великих російсько-американських маневрів. Захоплені зненацька глави європейських дипломатій прагнуть обмінятися думками зі своїми “американськими союзниками”», – пише французький часопис Le Monde. «Не може бути справедливого і тривалого миру в Україні без участі європейців», – вважає міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро.
«Ми говоримо про суверенну країну з демократично обраним урядом. Більше того, нічого, що впливає на європейську безпеку – а російська агресія проти України є прямою загрозою європейській безпеці, – не може бути вирішено без Європи», – додав його іспанський колега Хосе Мануель Альбарес.
Глава німецької дипломатії Анналена Бербок підтверджує, що «не може бути жодного рішення щодо України без Європи».
«Для європейців настає момент істини, – цитує Le Monde експерта з питань міжнародної політики Камія Гранда. – Чи готові вони відправити 40 000 військовослужбовців, щоб гарантувати безпеку України у разі припинення вогню? Це питання буде в центрі уваги майбутніх зустрічей європейських лідерів, які досі не змогли дійти згоди». На сьогоднішній день лише Франція та Велика Британія готові взяти участь у такому миротворчому контингенті, проте умови його розміщення виглядають розпливчастими. Невизначеність щодо американської військової підтримки європейських сил викликає питання у багатьох країн, насамперед у Польщі. «Європейцям бракує певної кількості розвідувальних ресурсів, транспорту для перекидання військ і техніки. Це буде великим викликом», – наголошує польський прем’єр-міністр Дональд Туск.
Фахівець з геополітики, Тьєрі де Монбріаль, засновник і голова Французького Інституту з міжнародних відносин (Ifri), вважає, що світ увійшов у фазу другої холодної війни. «Новий світовий конфлікт можливий у найближчі кілька років, – зазначив він в одному з недавніх публічних виступів, присвячених виходу його нової книги “Земля розбрату, великі геополітичні турніри” («L’ère desaffrontements, les grands tournants géopolitiques», видавництво «Dunod»). – Латентний процес уже йде, у форматі декількох гібридних війн».
На його думку, перемир’я, якого прагне домогтися нова американська адміністрація, не вирішить фундаментального питання про відновлення європейської системи безпеки. «Настав час вийти за межі абстракцій щодо європейської оборони», – вважає політолог.
Іншим важливим концептом, що заважає європейцям об’єнати зусилля, є відсутність спільного бачення, чим є європейська ідентичність. «Тривалий мир приспав пильність», – наголошує Тьєрі де Монбріаль. Чи стане це усвідомлення новим поштовхом до розвитку європейської безпекової індустрії? Це — непростий виклик. Проте, оскільки російська загроза для Європи нікуди не зникне, про що б Трамп не домовився з Путіним, державам ЄС таки доведеться знаходити на неї відповідь. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте підрахував, що в найближчі роки їм необхідно буде інвестувати щонайменше 3 % колективного багатства, порівняно з сьогоднішнім середнім показником трохи менше 2 %.
Іншою великою загрозою, яку європейці починають усвідомлювати, є Китай, який волів би стати найпотужнішою державою світу, або принаймні рівною Сполученим Штатам.
«На відміну від Заходу, Пекін не претендує на експорт своєї політичної моделі. Вони хочуть зберегти міжнародну систему максимально відкритою, оскільки це в їхніх інтересах, але з правилами, що побудовані на праві сильного», – наголошує Le Monde.
У той же час, український президент Володимир Зеленський заявив учасникам Мюнхенської безпекової конференції: «Україна розпочне переговори з Росією лише після того, як США та їхні союзники вийдуть, разом з Україною, на спільні позиції».
Лідери Данії, Естонії, Фінляндії, Ісландії, Латвії, Литви, Норвегії, Швеції та Фінляндії, присутні сьогодні в Мюнхені, запевнили у «повній і твердій підтримці України» з боку своїх країн. Вони наголосили, що «їхнім пріоритетом зараз є зміцнення України». Вони наголошують на тому, що «Україна і Європа повинні бути залучені до будь-яких переговорів, спрямованих на досягнення справедливого і тривалого миру» та зазначають, що «результат війни матиме фундаментальні і довгострокові наслідки для європейської і трансатлантичної безпеки».
Перетворення України на невдалу державу «послабить Європу, але це також послабить і Сполучені Штати», – попередила в п’ятницю президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки. За день до відкриття конференції французький лідер Емманюель Макрон заявив, що лише Україна має право вести з Росією переговори про припинення війни. Він зазначив, що «мир, який настав би внаслідок капітуляції, став би поганою новиною для всіх, включно зі Сполученими Штатами». Конференція закінчить свою роботу в суботу, 15 лютого.