Європейський суд дійшов висновку, що Савенко став жертвою катувань через відмову доносити на інших ув’язнених.
Адміністрація Харківської в’язниці переконувала Савенка добровільно повідомити, що інші ув’язнені займалися на території закладу якоюсь незаконною діяльністю. Той відмовлявся. Коли усні аргументи не подіяли, в хід пішли катування, результатом яких стала втрата свідомості та низка фізичних ушкоджень потерпілого, зафіксованих експертом-медиком.
Спроби Савенка поскаржитись на дії працівників в’язниці ефекту не дали. Його змусили сказати, що всі травми він наніс собі сам. У суді він доводив, що був примушений відмовитись від скарг, а також надав висновок медичного експерта з 37-річним досвідом роботи, де зазначалося, що Савенко при всьому бажанні, не міг нанести собі такі ушкодження
Проте це не перконало прокурора та суддю, які вважали, що заявник просто любить робити собі боляче.
Проте, переконати вдалося суддів Європейського суду з прав людини. Дослідивши матеріали справи, вони визнали факт катувань щодо Сергія Савенка, та зобов’язали України виплатити йому компенсацію у розмірі €7 тисяч.
Заявника в Європейському суді з прав людини представляв Аркадій Бущенко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.
Як повідомлялось, на початку жовтня Європейський суд з прав людини призначив компенсацію у розмірі €30 тисяч українцю, чий син помер у в'язниці від тортур.
Тиждень.ua вже повідомляв, що протягом 2010-2012 років в Україні за катування ув’язнених було засуджено лише одного працівника Державної пенітенціарної служби
В Amnesty International в Україні вважає, що реальна ситуація із катуванням, зловживанням та перевищенням влади держслужбовців щодо ув’язнених набагато загрозливіша від офіційної статистики.