Наталія Резнікова Доктор економічних наук, професор

Європейський «Шовковий шлях» на €300 мільярдів без китайців

Економіка
15 Грудня 2021, 15:34

1 грудня цього року на сайті Єврокомісії (ЄК) було анонсовано запуск  нової європейської стратегії «Global Gateway» «з розвитку інтелектуальних, чистих та безпечних зв’язків  у цифрових технологіях, енергетиці та транспорті, а також зі зміцнення систем охорони здоров'я, освіти та досліджень у всьому світі. Global Gateway відповідає Порядку денному ООН на період до 2030 року та його цілям у сфері сталого розвитку (ЦСР), а також Паризькій угоді і ґрунтується на положеннях Стратегії взаємодії ЄС та Азії 2018 року, нещодавно укладених партнерських відносин з Японією та Індією, а також економічних та інвестиційних планів для Західних Балкан, Східного партнерства та Європейській політиці сусідства.

Комісар з міжнародного партнерства Ютта Урпілайнен наголосила: «Стратегія Global Gateway, на реалізацію якої планується залучити до €300 млрд інвестицій у період з 2021 по 2027 рік, — це пропозиція Європи щодо створення рівних партнерських відносин, яка відображає довгострокову прихильність Європи до сталого відновлення (прим. «подолати наслідки пандемії та відновитись після неї») у кожній із наших країн-партнерів. За допомогою Global Gateway ми хочемо створити міцні та стійкі зв'язки, а не залежності між Європою та світом, та побудувати нове майбутнє для молодих людей».

 

 

Читайте також: Турецькі уроки

 

Комісар з питань сусідства та розширення Олівер Вархейї серед завдань «Global Gateway» зазначив вирішення найнагальніших глобальних проблем —  від зміни клімату та захисту навколишнього середовища і  безпеки здоров'я до підвищення конкурентоспроможності європейських товарів та контролю за глобальними ланцюжками постачання. Президент ЄК Урсула фон дер Ляєн заявила: «Європейська модель передбачає інвестування як у «жорстку», так і в «м'яку інфраструктуру», у стійкі інвестиції у цифрові технології, клімат та енергетику, транспорт, охорону здоров'я, освіту та дослідження, а також у сприятливе середовище, що гарантує рівні умови гри. Ми будемо підтримувати розумні інвестиції в якісну інфраструктуру, дотримуючись найвищих соціальних та екологічних стандартів, відповідно до демократичних цінностей ЄС та міжнародних норм та стандартів. Стратегія Global Gateway – це взірець того, як Європа може побудувати більш стійкі зв'язки зі світом».

«Жорстка» інфраструктура відноситься до великих фізичних мереж, необхідних для функціонування сучасної індустріальної країни, тоді як «м'яка» інфраструктура стосується всіх установ, які необхідні для підтримання економічних, медичних, культурних та соціальних стандартів країни (наприклад, фінансова система, система освіти, охорони здоров'я , система державного управління та правоохоронні органи, а також служби екстреної допомоги).  

Акцент на інфраструктурі в Global Gateway дозволяє провести паралелі з відповідними ініціативами, що реалізуються в США, де наприкінці серпня цього року Сенат ухвалив законопроєкт на 1 трлн дол, який покликаний задовольнити найгостріші потреби у «жорсткій інфраструктурі», а також дав зелене світло інвестиціям до $3,5 трлн у «м'яку інфраструктуру» протягом наступних десяти років.

 

Читайте також: Пильнувати національний інтерес

 

Використовуючи платформу Team Europe Initiatives, Global Gateway об'єднає ЄС, держави-члени з їхніми фінансовими установами та інститутами розвитку, включаючи Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), та буде прагнути мобілізувати ресурси приватного сектору, щоб спрямувати інвестиції на трансформацію системи існуючих взаємозв’язків.

Нагадаємо, Team Europe Initiatives позиціонують себе як флагманські ініціативи, які об'єднують ініціативи ЄС, окремих держав-членів та банків з конкретних тем у конкретній країні чи регіоні або реалізуються на глобальному рівні. Всеосяжні завдання Team Europe орієнтовані на забезпечення стратегічних цілей розвитку Євросоюзу, які анонсує ЄК за каденції фон дер Ляйєн. Ці цілі спрямовані на забезпечення того, щоб політика розвитку ЄС «була стратегічною та ефективною, виходила із оптимального співвідношення ціни та якості та відповідала політично мотивованим пріоритетам». Відтак гаслами Team Europe, що відповідно лежать в основі їхнього підходу до оцінки і відповідно відбору проєктів, що потребують фінансування, є: (i) наочність, (ii) ефективність, (iii) відповідальність та (iv) інтеграція.

Прагнення сформувати єдиний фронт Team Europe слід розглядати в контексті посилення геополітичної конкуренції під час пандемії та прагнення ЄС позиціонувати себе як глобальний лідер та надійний партнер. Таким чином, термін «європейська команда» наголошує на європейській самооцінці — на відміну від більш ранніх європейських підходів до політики розвитку, які, принаймні на словах, були зосереджені на координації партнерів і прагнули посилити лідерство урядів країн, що розвиваються. Було оголошено, що «Team Europe» залучить «внески від усіх інститутів ЄС та об'єднає ресурси, мобілізовані країнами-членами ЄС та фінансовими установами, зокрема ЄІБ та ЄБРР з метою забезпечення «критичної маси фінансових ресурсів, з якою мало хто може зрівнятися». У відповідному Комюніке представлено три пріоритети «Team Europe»: 1) підтримка термінового короткострокового реагування на гуманітарні потреби; 2) зміцнення систем охорони здоров'я; та 3) пом'якшення економічних та соціальних наслідків.

 

Читайте також: Битва інфраструктур

 

Global Gateway використовує нові фінансові інструменти, що передбачені «Багаторічним фінансовим планом ЄС на 2021–2027 роки» (€1,074 трлн), зокрема: Інструмент сусідства, розвитку та міжнародного співробітництва – Глобальна Європа (NDICI-Global Europe), Інструмент допомоги перед вступом (IPA III), а також Interreg, InvestEU та програма ЄС з досліджень та інновацій Horizon Europe. Все це дозволяє ЄС використовувати державні та приватні інвестиції у пріоритетних галузях. Зокрема, Європейський фонд сталого розвитку (EFSD+), фінансовий підрозділ NDICI-Global Europe, надасть до 135 мільярдів євро гарантованих інвестицій в інфраструктурні проєкти в період з 2021 по 2027 рік. Крім цього, до €18 млрд буде спрямовано у вигляді грантів з бюджету ЄС, а також заплановано близько €145 млрд інвестицій європейських фінансових інститутів та фінансових інститутів розвитку.

Згаданий NDICI-Global Europe є основним фінансовим інструментом ЄС для реалізації його впливу за межами об’єднання  на так звані «треті країни». Із бюджетом у €79,5 млрд в поточних цінах на 2021-2027 роки, він орієнтований на сприяння розвитку партнерських відносин через співпрацю з країнами-партнерами, охопленими Європейською політикою сусідства, країнами Африки на південь від Сахари, Азії та Тихого океану, а також Північної та Південної Америки і Карибського басейну. Зокрема, з них: €6,4 млрд буде спрямовано на фінансування дій, пов'язаних з ЦСР на глобальному рівні; €3,2 млрд призначено для швидкого реагування на кризи, запобігання конфліктам та побудові мирних відносин.

На додаток до окресленого набору фінансових інструментів ЄС вивчає можливість створення додаткового Європейського механізму експортного кредитування, щоб доповнити існуючі механізми експортного кредитування на рівні держав-членів й сприяти їхній експортній експансії. Передбачається, що цей новий механізм сприяння експорту допоможе забезпечити більш рівні умови для підприємств Євросоюзу на ринках третіх країн, де їм все частіше доводиться конкурувати з іноземними конкурентами, які отримують значну підтримку своїх урядів, і, таким чином, полегшувати їх участь в реалізації інфраструктурних проєктів.

 

Читайте також: Битва абревіатур

 

ЄС пропонуватиме партнерам не лише надійні фінансові умови, надаючи гранти, пільгові кредити та бюджетні гарантії для зниження ризиків інвестицій та підвищення стійкості боргу, але також сприятиме дотриманню найвищих екологічних, соціальних та стратегічних стандартів управління. При цьому Брюссель надаватиме технічну допомогу партнерам для розширення їх можливостей з підготовки проєктів.

Як зазначено на сторінці ЄК, Global Gateway є внеском Європи у скорочення глобального інвестиційного розриву, який вимагає узгоджених зусиль відповідно до прийнятого у червні 2021 року зобов'язання лідерів G7 щодо запуску заснованого на цінностях, висококласного та прозорого партнерства в галузі інфраструктури для задоволення потреб у розвитку глобальної інфраструктури.

Відтак Global Gateway та ініціатива США Build Back Better World (B3W) взаємно посилюватимуть один одну і вступають у жорстку конкуренцію з китайським BRI (ініціатива «Один пояс, один шлях»), стаючи спільною відповіддю Заходу на китайську експансію. Пекін звинувачують в тому, що його інфраструктурні проєкти розвитку не тільки прив’язують країни, що розвиваються, до його ланцюгів вартості, але і «вкидають»  їх в завідомо несправедливу боргову яму, з якої вибратися буде неможливо. Аналітики очікують інформації про те, як будуть дотримуватися принципи економічної і геополітичної справедливості в рамках розвитку американського і європейського інфраструктурних проєктів.

Зазначимо, що отримати частинку величезного пирога розвитку може та країна, яка проявляє до нього інтерес та створює відповідні організаційні та дипломатичні передумови входження в ту чи іншу фінансову програму. Навіть кілька відсотків від 300-мільярдного європейського «шовкового шляху» — це мільярди доларів потенційних інвестицій, яких повинен активно добиватися український уряд.

105