Європейський парламент: “Не все так темно в Україні”

Політика
14 Листопада 2013, 01:00

 Нинішнього засідання конференції Президентів чекали з особливим нетерпінням, як в Брюсселі, так і в Києві. Особливо в світлі останніх подій, коли Верховна Рада так і не змогла домовитися щодо закону, який би дозволив Юлії Тимошенко виїхати на лікування до Німеччини, та не схвалила два інших, не менш важливих закони у другому читанні – про прокуратуру та про вибори.

Одразу після того, як чергова сесія українського парламенту була закрита, з Брюсселя почали доноситися тривожні заяви. Так, співголова Парламентської Асамблеї ЄвроНЕСТ (ЄС – країни “Східного партнерства”), польський депутат Європарламенту Яцек Сарюш-Вольські наголосив, що тактика затягування часу, яку використовує українська влада, призвела до того, що в ЄС практично не залишилося надії на підписання угоди на саміті “Східного партнерства” наприкінці листопада у Вільнюсі. А співголова групи “зелених”, німкеня Ребекка Гармс в інтерв’ю “Німецькій хвилі” висловила сумнів в тому, що офіційний Київ сприймає серйозно тих, хто виступає за демократичний розвиток України.

Читайте також: Яцек Сарюш-Вольські про справу Тимошенко і асоціацію з ЄС

Певного оптимізму додали хіба що співголови Моніторингової місії Кокс-та Кваснєвський, які ще зранку перебували в Києві і спостерігали за безрезультатною сесією Верховної Ради. Перед вилітом до Брюсселя вони висловили сподівання на добру волю українських політиків і на те, що 19 листопада, під час наступного сесійного тижня, українським законотворцям все ж вдасться порозумітися.

Про це вони говорили і під час засідання конференції Президентів Європарламенту, яка традиційно відбувалася в закритому режимі, і тривала майже на 40 хвилин більше запланованого часу. Разом з тим, результат виявився більш ніж обнадійливим. “Конференція схвалила одностайно продовжити мандат, передусім до останніх хвилин початку Вільнюського саміту, аби спробувати знайти рішення”, – заявив на прес-конференції Президент Європарламенту Мартін Шульц.

Рішення щодо продовження місії було схвалено одноголосно усіма лідерами політичних груп. При цьому, вже наступного тижня місія повернеться до Києва з тим, щоб, як зазначив Кокс, не втручатися, але надавати поради та бути посередниками в можливих переговорах. При цьому, співголова Моніторингової місії зазначив, що місія, як і сам Шульц отримали запевнення у вірогідності компромісу між провладною Партією регіонів та опозиційними партіями з усіх невирішених питань. Втім, інший співголова – Олександр Кваснєвський – зазначив, що на сьогодні говорити про успіх, який має полягати у підписанні угоди, можна з вірогідністю 50 на 50.

Здається, посланцям Європарламенту вдалося переконати навіть найбільших песимістів. Так, Ребекка Гармс в коментарі Тиждень.ua одразу після засідання конференції Президентів зазначила: “Не все так темно, як здавалося. Очевидно, переговори, які відбулися в Україні, дають враження, що рішення може бути щодо прокуратури та закону про вибори, а також гуманітарне рішення для Тимошенко”. “Будемо тримати кулаки за те, щоб дух доброї волі переміг у Верховній Раді наступного тижня”, – додала німецький депутат.

Теоретично, рішення про підписання угоди про асоціацію Брюссель може схвалити навіть за кілька годин до Вільнюського саміту, адже міністри закордонних справ країн ЄС все одно перебуватимуть у столиці Литви. Втім, очевидно, що без вирішення питання Тимошенко та схвалення законів про прокуратуру та вибори очікувати на позитивний вердикт європейців не доводиться. Українцям же в такому випадку доведеться дослухатися поради Яцека Сарюш-Вольського: “У випадку провалу, українським громадянам залишається зробити мудрий вибір нового лідера для своєї країни на виборах 2015 року, продовжити реформи, реалізувати європейські стандарти і боротися за виправлення помилок, яких припустився нинішній президент та український уряд”.