Про це пише у своїй статті «Ломка» Україна намагається реформувати боротьбу з наркотиками» для «Дзеркала тижня. Україна» Юрій Бутусов.
У відповідь у СБУ зазначили, що коло контактів спецслужби з іноземними колегами досить широке.
Однак автор зазначає, що європейські спецслужби не впевнені у главі СБУ Валерієві Хорошковському.
«Керівництво СБУ, надто втягнуте в бізнесові та внутрішньополітичні розбірки в Україні, не користується достатньою довірою європейських колег», – пише Бутусов.
Він пояснює, що «в основі роботи спецслужб лежить обмін оперативною інформацією, у розголошенні й витоку якої джерела не зацікавлені». Часто ця інформація пов’язана з політичною ситуацією в сусідніх країнах і, передаючи ці секретні дані для використання у спільних операціях зі спецслужбами сусідніх країн, європейці прагнуть бути впевнені, що ці дані не будуть використані в особистих і комерційних цілях.
«Такої впевненості щодо Валерія Хорошковського, який не приховує своїх бізнес-інтересів та політичних поглядів, Європа не має», – зазначає автор.
«Жодну європейську спецслужбу (навіть у крихітній Албанії) не очолює офіційний мільярдер і власник фінансово-промислової групи. Той-таки Роб Уейнрайт є кадровим співробітником поліції», – додає він.
За словами автора, саме ці «непереборні іміджеві проблеми, які обертаються на претензії з боку європейських партнерів» змусили Януковича підписати в 2010 році указ про створення Державної служби з контролю за наркотиками.
Її головою був призначений Володимир Тимошенко – не бізнесмен, а кадровий генерал СБУ, який іще при Кучмі створював управління по боротьбі з міжнародним обігом наркотиків СБУ. «Тимошенко за кордоном відомий і, як фігура нейтральна та нескандальна, є оптимальним кандидатом», – зазначає автор.
Проте наразі невідомо, коли план зі створення нової спецслужби буде реалізовано.
При цьому Бутусов зазначає, що нова антинаркотична спецслужба передбачає великі затрати. Так, у законопроекті зазначено, що штат нової структури має складатися з двох тисяч співробітників. У штаті передбачено 15 генеральських посад. Нова спецслужба, створена за зразком російської Держслужби з контролю за наркотиками, матиме у своєму розпорядженні повний спектр оперативних можливостей.
Нагадаємо, у травні поліцейська служба ЄС (Європол) заявила, що Одеський порт є одним з найбільших європейських транзитерів кокаїну з Латинської Америки.
Таким чином міжнародні правоохоронні органи по суті констатували повну неспроможність Української держави контролювати злочинні канали розповсюдження наркотиків.
Слід відзначити безпрецедентну різкість заяви Європолу: за всі роки незалежності таких категоричних суджень на адресу України Європол не допускав.
Однак до констатації факту українська влада поставилася байдуже. Так, президент не провів засідання Ради нацбезпеки з питання збільшення наркотрафіка в Україні, парламент не провів відповідних слухань. Натомість посол України в Брюсселі проголосив чергове заклинання, що заява поліцейських «не погіршить переговорного процесу про безвізовий режим з ЄС».
У той же час наприкінці серпня Янукович присвоїв військове звання генерала армії «в порядку переатестування».