Європарламентарі про ситуацію в Україні: потрібні переговори, але не такі, які проводить Янукович

Політика
10 Грудня 2013, 21:29

«Те, що ми бачимо у Києві та в інших містах є майже таким самим поворотним моментом, як і те, що ми бачили 10 років тому. Це беззаперечне бажання людей до європейського майбутнього. Я б хотів, що ми бачили схожий запал серед жителів ЄС, які часто сприймають безпеку, яку надає їм ЄС, як належне», – вважає британський депутат групи Альянс Лібералів та Демократів за Європу Ґрехем Вотсон

Європарламентар наголосив, що європейські ліберали вітають візит Кетрін Ештон до України. Він сподівається, що вона дасть чітко зрозуміти владі, наскільки сильно вони засуджують жорстокість міліції до демонстрантів.

Вони сподіваються, що вона обговорить з ними призначення посередника, аби зробити можливими переговори між урядом, опозицією та громадським суспільством.

ЇЇ меседж Віктору Януковичу, на думку Ґрехема Вотсона, має бути чітким: «треба бути великою людиною, щоб бути добрим слухачем. Велика людина слухає свій народ, а не закриває йому рота . Велика людина є посередником між різними силами у суспільстві, щоб попередити жорстокість».

Європарламентар також нагадав тезу Кваснєвського про те, що ЄС був надто наївним у веденні політики зі Сходом, а особливо з Україною, оскільки не забувати про «скалку в оці» – Росію.

«За багато років, що я працюю в Україні, я не бачила того, що побачила на Євромайдані. Це було святкування десятків тисяч, мільйонів людей у неділю, які наполягали на сильній любові до своєї країни… В той же час вони вірили, що ЄС репрезентує свободу, рівність і справедливість», – наголосила Ребекка Гармс.

Проте, на думку Ребекки Гармс, Вільнюський саміт має дуже болюче місце в європейській історії і доказом цьому є події, що відбулися за кілька днів після нього у Києві та Україні.

На її думку, ЄС має сприяти українській молоді, яка є новою опозицією в Україні і яка мислить по-європейському. «Бо саме вони розуміють, що таке Європа», – наголосила вона.

«Використання сили має припинитися і вони повинні перейти до переговорів. Той круглий стіл, який пропонує Янукович, – це не те, що потрібно, але круглий стіл нам необхідний», – вважає Гармс. На її думку, саме ЄС зараз має протистояти і попередити збільшення жорстокості і впевнитися, що за цим столом відбуваються справжні переговори.

«Вибір Києва залежить від України, а не від Москви чи Брюсселю. Якщо Москва починає застосовувати тиск на митниці, торгівельний тиск, заходи безпеки, як для Вірменії,  – це порушення міжнародного права. Ми маємо заявити чітко, що не сприймаємо цього», – наголосив Елмар Брок

«Двері залишаються відчиненими», – ще раз наголосив він і додав, що ЄС просуває переговори з МВФ в українському питанні.

На його думку ЄС має залучити до переговорів опозицію, громадське суспільство, мирних протестувальників. «Ми не можемо дозволити, щоб мирних демонстрантів жорстко били», – наголосив він.

«Все, що я можу сказати українській владі – це дослухайтеся до свого голосу свого народу, знайдіть рішення. Ті сотні тисяч, які стоять на вулиці, значать набагато більше, ніж будь-які приватні домовленості Януковича з Путіним», – наголосив Елмар Брок.

На думку Павла Коваля, ці дебати у Європарламенті, візит Кетрін Ештон, та сигнали, які буде надіслано до України, все ще можуть щось змінити та принести якісь конкретні результати.

Павел Коваль і далі наголошував на своєму основному пункті – візовій лібералізації.

«Я боюся, що ми тут обговорюємо різні речі, і це центральне питання, питання віз, навіть у нашій резолюції заховано десь між реченнями», – заявив він.

"Це перше, що можемо зробити: звернутися до студентів, до тієї молодої  України і сказати їм, що двері для них вже відчинені», – підкреслив Павел Коваль.

Європарламентар також звернув увагу на те, що потрібно всього кілька змін у законодавстві аби скасувати візовий режим для українців, і ці зміни могли б бути здійснені протягом року.