Завтра з цього приводу Європейський парламент голосуватиме резолюцію. Поки що зареєстровано шість проектів резолюцій щодо російського тиску на країни Східного партнерства та особливо щодо дестабілізації у східній Україні.
Резолюція від імені найбільшої групи у Європарламенті Європейської народної партії, зокрема, засуджує анексію Криму, наголошує на нагальній необхідності спільної політики енергетичної безпеки, аби зменшити газову залежність від Росії та висловлюється за те, щоб газопровід «Південний потік» не було побудовано.
Про енергетичну безпеку та в цілому безпеку ЄС говорили майже усі парламентарі під час дебатів.
Зокрема представник Європейської Народної Партії Хоче-Ігнасіо Салафранка заявив, що Європа повинна перейти до другого етапу санкцій. «Ми маємо визнати, що м’яка сила є невідповідним інструментом, коли йдеться про територіальну цілісність та суверенітет України», – наголосив він.
Читайте також: Хто стоїть за сепаратизмом у Донбасі?
Чеський парламентар, віце-президент групи соціалістів у Європарламенті Лібор Роучек нагадав, що анексія Криму та події на сході України не лише суперечать усім попереднім договорам і меморандумам, але й загрожують миру на континеті.
«Ми стурбовані цією ситуацією, оскільки це проблема не лише для відносин між Росією та Україною, але це й занепокоєння для всієї Європи, для мирного порядку, який ми започаткували у 1945 році», – наголосив депутат. Він засудив такі дії, а також закликав вирішити цю проблему політичним шляхом завтра на переговорах у Женеві, де зустрічаються представники України, Росії, США та ЄС.
Ганс ван Баален із Альянсу лібералів і демократів за Європу додав, що те, що відбувається на Сході України – це повторення подій у Криму, у Придністров’ї та Грузії.
На його думку, європейські держави мають сконцентруватися на НАТО та власній безпеці і військовій і енергетичній: «Найкраще, що можна зробити – це сказати Путіну: сидіть самі зі своєю нафтою та газом», – наголосив депутат.
На думку співголови групи «Зелених» у Європарламенті Ребекки Гармс в ЄС пора не лише говорити про санкції, але й почати їх готувати. Вона також нагадала про постійну російську пропаганду, яка переконує усіх, що в Україна перебуває в руках фашистів чи нацистів. «Я думаю, що ми повинні знову і знову повторювати, для того щоб протистояти російській пропаганді, що в Україні не переміг націоналістичний чи фашистський рух. Ми маємо повторювати, що в Україні громадяни хочуть, аби діяло верховенство права», – наголосила депутатка.
Читайте також: Світ про події в Україні: новий розкол Європи, України чи зрада
Проте, радикально іншу думку (вочевидь, під впливом російської пропаганди, якої так просила уникати Гармс) висловив іспанський депутат із групи «Лівих» у Європарламенті Віллі Мейер, який наголошував на тому, що «причиною дестабілізації в Україні є жорстокий переворот, в якому брали участь фашистські парамілітарні організації». Він також вважає, що цей переворот було вчинено США та ЄС, які підтримували протестувальників.
«Кожного разу, коли ми говоримо про Україну, то ситуація стає гіршою, ніж була до того», – розпочав свою промову Чарльз Теннок. На його думку, те, що зараз відбувається на сході України є другою фазою плану Путіна розділити та поглинути Україну, завдяки брехні.
«Образою для європейської розвідки» він також назвав заяви Лаврова щодо того, що Росія не бере участі у подіях на Сході на України.
Він також наголосив, що санкції проти Росії повинні досягнути рівня санкцій, які застосовуються проти Ірану, а Україні потрібно надати засоби, щоб вона могла себе захистити військовим шляхом.
«Ми маємо вирішити, чого ми хочемо – миру чи війни. Якщо ми хочемо війни, то маємо готуватися до війни; якщо хочемо миру, то все одно маємо готуватися до війни», – депутат-соціаліст із Румунії Адріан Северин
Проте, він вважає, у війні можна боротися і завдяки економічній зброї.
На його думку, причиною теперішньої кризи може бути також і відсутність діалогу на світовому рівні. Якби такий було налагоджено, цієї кризи, на його думку, можна було б уникнути. «Гельсинський заключний акт було вбито у Криму, проте поранено його було у Косово», – проте вважає Северин.
Читайте також: «Самовизначення» для Кремля
Німецький європарламентар Ельмар Брок вважає, що треба робити все, щоб підтримати зараз Україну. Він також наголосив, що ЄС має підкреслити, що Україна має право на власну оборону.
Вочевидь більш зрозумілою є загроза Росії для депутатів із країн колишнього соцтабору, як от для румунської депутатки, представниці Альянсу лібералів і демократів за Європу Адіни Валеан. «Не всі з нас готові продати душу за газ, пане Президенте», – сказала депутатка, апелюючи до позиції президента Європарламенту Шульца, який попри те, що ЄС висловлює занепокоєння «анексією України по шматках Росією», говорить про «спільні інтереси ЄС та Росії»
«Таким чином можуть говорити ті, хто не відчував на собі руйнівну силу Радянської Росії, але це образливо для тих людей із Румунії, Польщі чи Східної Німеччини, які помирали у боротьбі за свободи та демократію. І це ті цінності, за які бореться народ України зараз», – наголосила депутатка. На її думку, ЄС повинен припуститися такої помилки із Молдовою і надати цим країнам перспективу членства та підписати якомога швидше угоду про асоціацію.