На голосування можуть бути винесені 23 поправки, запропонованих депутатами фракцій Європейської народної партії, Прогресивного альянсу соціалістів та демократів і Альянсу лібералів та демократів за Європу.
«Частина запропонованих поправок спрямована на те, щоб підписання Угоди про асоціацію було поставлено в залежність від долі Юлії Тимошенко. Але їхнє ухвалення не гарантоване», – пояснили Тижню.
З-поміж фракцій немає наразі консенсусу щодо цих змін. І голосування щодо них не зможе відбутися за процедурою joint motion, коли рішення ухвалюється одностайно.
Більшість поправок сформульовані депутатом від Німеччини, членом найчисельнішої фракції Європейської народної партії Ельмаром Броком. Так, євродепутат пропонує внести в текст резолюції рекомендацію Єврокомісії, Європейській Раді та Європейській службі зовнішньої діяльності поглиблювати відносини з Україною та визнати її європейські прагнення відповідно до ст. 49 Договору про Європейський Союз лише за умови поваги останньої до принципів демократії, прав людини, фундаментальних свобод та верховенства права (поправка 149). Зауважимо, що президент України Віктор Янукович та прем'єр-міністр Микола Азаров неодноразово заявляли, що Угода про асоціацію матиме сенс лише тоді, коли в ній буде чітко закріплена перспектива членства України в ЄС.
При цьому вже в наступній поправці засудження Юлії Тимошенко визнається «порушенням прав людини та зловживанням судовою владою задля придушення провідних опозиційних політиків». Також у проекті поправок наголошується, що кримінальне законодавство, зокрема стаття 365 Кримінального кодексу України, за якою засуджено екс-прем'єрку, є радянськими, морально застарілими, і дають змогу переслідувати екс-урядовців за політичні рішення.
Частина європарламентарів обстоює внесення в текст документу формулювання про те, що позбавлення волі Юлії Тимошенко та інші справи проти лідерів опозиції ставлять під загрозу завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію, штовхаючи країну в протилежний від справжніх її європейських прагнень бік. У новому варіанті резолюції висловлюється також занепокоєння тим, що державні інститути перетворюються на інструменти досягнення партійних цілей та політичної помсти.
І, нарешті, у поправці 159 йдеться про те, що Угода про асоціацію може бути підписана в першій половині 2012-го й всі документи для її ратифікації Європарламентом та національними парламентами можуть бути готовими до кінця 2012 року, якщо Україна виконає вимоги щодо поваги до верховенства права й забезпечення справедливого судового розгляду. У тексті резолюції від 27 жовтня такої умови не ставилося.
Соціал-демократи в Європарламенті з такими жорсткими формулюванням не погоджуються. Так, Марек Сівець, представник фракції соціалістів і демократів, яка співпрацює з Партією регіонів і є другою за величиною, пропонує, щоб у резолюцію було, навпаки, внесено рекомендацію забезпечити швидкий прогрес і повне завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію без висунення будь-яких додаткових вимог. Оскільки ця Угода «забезпечить стратегічні рамки для національного примирення, що допоможе країні подолати теперішні негативні тенденції».
У попередньому розкладі наступної пленарної сесії Європейського Парламенту, що відбудеться 14-17 листопада, окремий розгляд “українського питання” не запланований. У ньому значаться лише загальні дебати щодо проблем порушення прав людини.
Нагадаємо, раніше ЗМІ повідомляли, що Європейський парламент готується прийняти нову критичну резолюцію по Україні.