Європарламент закликав звільнити українських політв’язнів

24 Травня 2012, 13:17

"Європарламент знову заявляє про свою стурбованість з приводу судових процесів проти колишніх і нинішніх високопоставлених чиновників уряду, які не були проведені відповідно до європейських стандартів – справедливо, неупереджено, прозоро і незалежно. ЄП закликає до негайного звільнення всіх ув'язнених, засуджених за політичними мотивами, у тому числі лідерів опозиції ", – сказано в резолюції.

Європарламент також закликає  українську владу прояснити до початку виборчої кампанії ситуацію з ув'язненими екс-чиновниками, яким винесено вирок у політично мотивованих справах. Пропонується також змінити Кримінальний кодекс таким чином, щоб це допомогло вирішити проблему.

Також європарламентарі закликали керівництво України забезпечити прозорість касаційного процесу у справі екс-прем'єра Юлії Тимошенко.

Крім того, ЄП висловив жаль у зв'язку з тим, що Вищий спеціалізований суд України відклав розгляд касації по "газовій справі" Тимошенко до 26 червня поточного року, і застеріг від затягування цього судового процесу.

У тексті резолюції є також заклик до української влади дотримуватися прав всіх "ув'язнених з політичних мотивів", в тому числі Тимошенко, Юрія Луценка та Валерія Іващенка, а також забезпечити їх необхідною медичною допомогою, доступом адвокатів, родичів та інших осіб, зокрема посла ЄС в Україні.

"ЄП засуджує використання сили з боку тюремних наглядачів проти Ю.Тимошенко, і нагадує про зобов'язання України невідкладно розглядати будь-які скарги з приводу застосування тортур чи інших форм жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводженню" – сказано в резолюції.

Європарламентарі очікують, що українська влада відреагує на досягнуті домовленості з приводу належного медичного лікування Тимошенко, а також присутності компетентних представників від ЄС на судовому розгляді апеляційних, касаційних та інших судових процесів стосовно колишнього прем'єр-міністра України.

"ЄП наполягає на тому, що всі судові справи проти колишніх і нинішніх високопоставлених чиновників повинні бути проведені у відповідності з європейськими стандартами – справедливо, неупереджено, прозоро і незалежно, а також засуджує той факт, що українська влада порушує нові політично мотивовані справи проти Юлії Тимошенко та інших осіб, що суперечить принципам верховенства закону ", – йдеться у резолюції.

Крім того, в документі йдеться про необхідність розрізняти політичну і кримінальну відповідальність.

Єврокомісія закликає українську владу створити незалежну і неупереджену міжнародну колегію, яка слідкуватиме за судовими процесами над екс-урядовцями. Зокрема, вона повідомлятиме про можливі порушення.

У резолюції Європарламент підкреслює, що підписання та ратифікація Угоди про асоціацію та її ефективне здійснення залежатиме від вирішення питання з правами людини, ситуації зі справами екс-урядовців, а також від проведення справедливих та прозорих виборів до Верховної Ради.

Читайте також: Повний текст Резолюції Європейського парламенту щодо України

Резолюцію підготували 5 груп Європарламенту «Європейська народна партія», «Прогресивний альянс соціалістів і демократів», «Альянс лібералів і демократів за Європу», «Зелені – Європейський вільний альянс», «Європейські консерватори й реформісти».