Про це він розповів в інтерв’ю «Дзеркалу тижня. Україна».
«Ми просимо ініціювати перевірку Європарламентом використання фінансових коштів, скеровуваних Єврокомісією впродовж останніх 15 років на ліквідацію гуманітарних наслідків аварії на ЧАЕС», – зазначив Бандажевський.
Він повідомив, що у нього є інформація з низки чорнобильських проектів, на які Єврокомісія виділяла кошти.
Зокрема, вчений відзначив Іванківський район Київської області – нині один із найбільш забруднених радіонуклідами цезію-137 і стронцію-90.
«Цей район межує з 30-кілометровою зоною відчуження, стан здоров’я його жителів викликає крайню стурбованість. За період з 1986 по 2009 роки показник поширеності раку щитовидної залози серед населення району збільшився в 40 разів, тоді як до аварії на ЧАЕС це захворювання не реєструвалося. Смертність в Іванківському районі нині вдвічі перевищує народжуваність», – розповів Бандажевський.
За його словами, у Іванківському районі немає жодного контролю з визначення вмісту радіонуклідів.
«Інформаційного забезпечення на рівні, як убезпечити своє життя на зараженій місцевості, як виживати, теж немає. На наших очах відбувається знищення слов’янської популяції в географічному центрі Європи. Це ж справжній радіаційний ГУЛАГ! Навіть лікарні в Іванкові фактично немає. Є місце, куди звертаються жителі зі скаргами на свої недуги, але немає можливості надати їм потрібну медичну допомогу», – обурюється наковець.
За його словами, про проекти, на які європейці виділяють гроші, в Іванкові нічого не знають.
«Як їх (кошти – Ред.) було використано – запитання цікаве. Сподіваємося, незабаром громадськість дізнається відповідь на нього», – додав він.
Міжнародна громадська координаційна чорнобильська рада об’єднує 21 громадську організацію.
Юрій Бандажевський – відомий учений в галузі радіаційної медицини, доктор медичних наук, професор. Він народився у Білорусі, там зараз живе його родина. З 2009 року він живе й працює в Україні, де очолює Координаційний аналітичний центр «Екологія і здоров’я».