Європа у пошуках лідерства. Про головні теми 30-го Економічного форуму у Карпачі

Світ
11 Вересня 2021, 19:29

 

Польське містечко Карпач біля підніжжя найвищої гори Судет Снєжки вже вдруге стає центром проведення польського Економічного Форуму – найбільшого такого заходу в усій Центральній та Східній Європі. Раніше він проходив в іншому гірському містечку Польщі – Криниці. Цьогорічна ювілейна 30-та конференція, що тривала з 7 до 9 вересня, зібрала понад 4 тисячі учасників. 

«Європа в пошуках лідерства» – так організатори заходу окреслили цьогорічне гасло форуму. Попри різноманіття тем панелей та напрямків Форуму саме цю думку можна було відчути у дискусіях найбільш поважних гостей: міністрів, політиків та навіть прем'єр-міністрів. Так, 9 вересня на завершення цієї конференції вперше зустрілися прем'єр-міністри України та Польщі Денис Шмигаль та Матеуш Моравецький (обидва політики після призначення ще не мали двосторонніх зустрічей). Прем’єр-міністри окрім зустрічі сам-на-сам, взяли участь в дискусії «Європа: напрямок відновлення» разом із прем’єр-міністром Словенії Янезом Яншою. Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький наполягав на тому, що суспільно-економічна програма його уряду «Польський лад», яку презентували у травні цього року, є відповіддю на ті виклики, які поставила перед країною криза спровокована пандемією. Натомість український прем’єр згадав про розроблену чинним урядом десятирічну стратегію розвитку України. «Ми вперше з часів здобуття нашою країною незалежності  розробили десятирічну стратегію розвитку України до 2030 року, яка містить понад 30 векторів та програм, які будуть виводити нашу країну з тих криз, з якими ми стикалися», – заявив Денис Шмигаль.

Під час спільної прес-конференції двох прем’єрів більше йшлося про спільні питання для двох країн. Так, Матеуш Моравєцький запропонував провести спільні дослідження поховань під Одесою, де НКВД страчувало і українців, і поляків. Історія досі залишається негативним аспектом порядку денного між двома країнами. Хоча співпраця за іншими напрямками рухається доволі активно. Президент Польщі був у Києві на інавгураційному саміті «Кримської платформи», Варшава також активно в рамках своїх можливостей протистоїть будівництву російського газопроводу «Північний потік -2». Матеуш Моравєцький на прес-конференції також повідомив, що Польща зацікавлена у видобутку газу у Західній Україні.

Читайте також: Кабмін. Ритуальна жертва

Окрім цього на заключному гала-концерті з нагоди закінчення XXX Форуму, прем’єр-міністр Денис Шмигаль отримав спеціальну нагороду заходу. Нагороду йому вручив директор Центру східноєвропейських студій Варшавського університету Ян Маліцький. Він відзначив, наскільки нелегкими були останні сім років для українського суспільства і наскільки близько до кордону з Польщею йде війна. «Кордон війни на Донбасі – це всього близько півтори тисячі кілометрів від нас», – наголосив він. За словами Маліцького, українське суспільство – це суспільство, яке бореться. Саме тому, спеціальна нагорода Форуму вручається саме йому. 

Ще одну спеціальну нагороду Форуму вручили лідерам Союзу поляків у Білорусі Анджеліці Борис та Анджею Почобуту. Обидвоє активістів ще з березня перебувають за ґратами у Білорусі, тому їхню відзнаку отримали їхні соратники по Союзу Ірена Бєрнацька та Марія Тішковська.

До ситуації в Білорусі була прикута особлива увага учасників Форуму в Карпачі. Представники білоруської опозиції, лідерка Святлана Ціханоуска, член Координаційної Ради Павел Латушка та кандидат на посаду президента Білорусі в 2005-му році Аляксандр Мілінкєвіч були присутні на різних заходах форуму упродовж усіх трьох днів.

На думку Павла Латушки, нині не зважаючи на те, що немає вже таких протестів, які були минулого року, ситуація значно відрізняється від досвіду попереднього поствиборчого спротиву: «Вона відрізняється налаштованістю суспільства. Воно зберігає своє бажання змінити ситуацію у Білорусі». Павло Латушка під час свого виступу 9 вересня згадав про те, що незважаючи на репресії, у Білорусі люди все одно виходять на вулиці. Так, було навіть у той день, коли політик був на Форумі.

Святлана Ціханоуска подякувала за підтримку країнам Заходу та не визнання результатів виборів минулого року, однак і зазначила, що білоруський народ потребує більше рішучості з боку цих країн. «Звичайно з часом нам було образливо, що демократичні країни не надто рішучі у той момент, коли у нас гинули люди, тисячі та десятки тисяч піддавалися тортурам. Були заяви солідарності, але рішучих дій не було упродовж тривалого часу», – зазначила вона. 

Український порядок денний відображався окремим треком, який мав назву «Український Форум». В межах українського форуму відбувалися дискусії щодо співпраці України та ЄС та України та НАТО, ситуації на Донбасі та в Криму, українських трудових мігрантів у Польщі, сімейної політики в Україні та Польщі, а також впливу дезінформації на імідж країн в регіоні. 

Окрема увага упродовж форуму була також регіональним політичним утворенням: Вишеградській групі, ініціативі Тримор’я та Люблінському трикутнику. Міністр закордонних справ Польщі Збґнєв Рау особливу увагу звернув на ці три регіональні ініціативи під час дискусії зі свої угорським колегою Петером Сіярто у перший день Форуму 7 вересня. «З гордістю можу заявити, що ініціатива Люблінського трикутника в цьому форматі – це успіх. Вона вперше об’єднує Україну із країнами НАТО та ЄС Литвою та Польщею», – зазначив Рау. Під час спільної зустрічі прем’єр-міністрів України та Польщі 9 вересня на полях Форуму український прем’єр Денис Шмигаль запропонував своєму польському колезі започаткувати регулярні зустрічі Глав Урядів «Люблінського трикутника» — України, Польщі і Литви — з метою активізації співпраці у різних галузях у цьому тристоронньому форматі. 

За свою тридцятирічну історію польський Економічний Форум став одним із найважливіших місць для зустрічей підприємців Східної Європи та тих, хто зацікавлений цим регіоном. Сьогодні це також важлива подія політичного та суспільного життя регіону.