Європа нагадує білорусам, що “є альтернативний шлях”

19 Грудня 2011, 20:09

Вони нагадали, що рівно рік тому білоруський президент Олександр Лукашенко «порушив обіцянку, яку він дав власному народу й міжнародній спільноті, щодо створення більш ліберального політичного середовища у Білорусі».

«Ми бачили, як увечері 19 грудня наряди міліції брутально побили учасників мирних демонстрацій проти нечесних перевиборів Лукашенка», сказано у листі, поширеному посольством Великої Британії.

«Ми побачили, як сотні невинних демонстрантів кидали за грати на підставі політично-вмотивованих, сумнівних судових рішень. Серед них було й кілька кандидатів на пост президента, чий єдиний злочин полягав у тому, щоб позмагатися з Лукашенком за цей пост», – зазначають міністри.

Вони наголошують, що «далі розпочалось безжалісне переслідування членів опозиції, незалежних ЗМІ й представників громадянського суспільства, які мали мужність підставити під сумнів легітимність і підходи режиму».

«Студентів відраховували з вузів, люди втрачали роботу, проводились обшуки в будинках, у неурядових організацій і незалежних ЗМІ конфіскували комп’ютери тощо», – наводять приклади вони.

«Білорусь перетворилась на країну страху», – констатують європейці. Вони згадують таких політичних в’язнів, як Алєсь Бєляцкий, Андрій Санніков, Миколай Статкевич, Дмитро Дашкевич й Дмитро Бондаренко, які перебувають у в’язницях.

Міністри зазначають, що результатом «такої недолугої й егоїстичної політики для Білорусі» стала нестримна інфляція й значна девальвація національної валюти, що у свою чергу спричинило падіння стандартів життя. Вони наголошують, що без ґрунтовних економічних реформ країні загрожує гіперінфляція.

Як зазначається, близько 70 відсотків білорусів працюють у бюджетній сфері, «більшість із них має поновлювані однорічні контракти.  Це є жахлива зброя псевдо-тоталітарного контролю – будь-який працівник ризикує втратити роботу, якщо проявить ознаки незгоди».

«Зі зникненням будь-якої видимості політичної легітимності Лукашенко намагається захистити свою економічну легітимність, розпродаючи активи Білорусі, аби протримати свою нежиттєздатну планову економічну модель. 

2,5 млрд доларів США, які Білорусь отримала від Росії за газотранспортну систему, допоможуть утримати економіку на плаву ще якійсь недовгий час», – сказано у листі.

«Спостерігаючи за тривалою репресією з боку Лукашенка проти власного народу, ми не маємо іншого вибору, крім як відстоювати посилення політики ЄС щодо Білорусі як у вигляді санкцій, так і в сенсі підтримки ЄС для білоруського громадянського сектора», – наголошується у листі. 

Міністри зазначають, що домагатимуться «жорсткіших санкцій з боку ЄС проти відповідальних за кричущі порушення прав людини та тих, хто надає фінансову підтримку режиму – в жодному разі не проти простих білорусів». 

«Водночас, ЄС й надалі збільшуватиме свою підтримку і діалог з організаціями громадянського суспільства та демократичними силами в Білорусі, допомагаючи їм долати перешкоди, які режим розставляє на їхньому шляху, та сприяючи тому, щоб їхні занепокоєння були почуті.  Окрім того, ми посилимо нашу взаємодію з простими білорусами, зокрема, шляхом поглиблення контактів між людьми», йдеться у листі. 

«Ми прагнемо, аби звичайні білоруси знали, що у Білорусі є альтернативний шлях», – наголошують міністри. 

«Білорусь не може мати майбутнє, якщо її керівництво тягтиме країну на дно. Білоруси мають вирішити, якого майбутнього вони прагнуть.  Ми будемо продовжувати домагатись створення тих умов, за яких вони матимуть змогу вільно зробити цей вибір», – зазначають вони.

Позначки: