В інтерв’ю угорському виданню M1 прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан назвав експрезидента США Дональда Трампа «людиною миру». Мовляв, Трамп – перший президент за довгий час, який не розпочав війну під час свого правління. Якщо той переможе у президентській гонці знову, то не дасть грошей на українсько-російську війну.
«Трамп чітко сказав, що його мета — мир у російсько-українській війні. Ми також не хочемо нічого, крім миру та припинення вогню. Якщо Америка не дасть грошей, самі європейці не зможуть профінансувати цю війну, і тоді війна закінчиться», – наголосив Віктор Орбан. За його словами, Трамп ще не президент США, але його партія в Конгресі уже заважає вкладати гроші у війну.
Таке інтерв’ю очільник угорського уряду дав після зустрічі із Трампом, яка відбулася 8 березня у резиденції експрезидента США у Флориді.
«Віктор Орбан – людина відверто популістського спрямування. Це політик, який, до речі, подобається угорським виборцям. Вони уже доволі довго переобирають його на найвищу посаду в державі. Але, що потрібно Орбану від світу? Грошей, грошей і ще раз грошей. Це основна лінія, яку він зайняв як в самому Євросоюзі, так і у своїх контактах з Москвою», – говорить Тижню Володимир Огризко, український дипломат, міністр закордонних справ України з грудня 2007-го по березень 2009 року.
Найперше треба розуміти, чим політики штибу Орбана займаються на світовій арені?
«Вони шукають собі подібних популістів – людей, які займаються самопіаром. Нині у світі ледь не найвидатнішим популістом є саме Дональд Трамп, який знову претендує на ту ж посаду. Тому не дивно, що Орбан поїхав до нього на зустріч. Як каже народна мудрість: рибак рибака бачить здалеку. Треба враховувати, що очільник угорського уряду має прекрасні особисті стосунки з багатьма популістами як правих, так і лівих сил у Європі», – каже Огризко.
До цього й сам Дональд Трамп неодноразово заявляв, що знає як завершити війну за 24 години. За його словами, Владімір Путін почав стягувати війська до кордонів України саме після його програшу на американських виборах. Водночас Трамп звинувачує адміністрацію президента Джо Байдена в тому, що, мовляв, вона не намагається вести переговори з російським президентом.
На жаль, заяви Трампа про завершення війни чи слова Орбана про умови досягнення миру не варто сприймати легковажно. Це те, що повинно стимулювати європейських партнерів ще швидше переосмислювати питання безпеки всієї Європи.
«Звісно, маємо розуміти, що заяви кандидатів у президенти до та після виборів — це висловлювання різних людей. Між іншим, загроза того, що Трамп у випадку перемоги на виборах почне реалізовувати все те, що говорив під час передвиборчої кампанії, існує. Це має бути серйозним дзвінком для європейських політиків, які нарешті починають розуміти, що треба дбати про власну безпеку. Як би патетично не звучало, але сьогодні їхня безпека — в руках України», – пояснює дипломат.
Додає, що все-таки популістів типу Віктора Орбана чи Роберта Фіцо, словацький проросійський політик, у Європі меншість:
«Більшість тверезо оцінює, що відбувається. Відтак є надія, що останні місяці перед виборами Європа нарешті прокинеться. Військова техніка більше не буде простоювати в європейських ангарах, а битиме російського звіра. Тільки тоді європейці будуть у безпеці».