"Європейська комісія прихильна і готова підтримати Україну з метою стабілізації економічної та фінансової ситуації", – заявив президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.
При цьому Баррозу нагадав, що "минулого четверга глави держав і урядів ЄС схвалили пакет допомоги ЄК для України в розмірі 11 млрд. євро".
"Комісія швидко просувається вперед для реалізації цього пакету підтримки і сьогодні схвалила перший з передбачених заходів – набір торгових угод, які представлять економічну вигоду для України на суму близько 500 млн. євро на рік. Ця пропозиція є конкретним і відчутним заходом підтримки для України з боку ЄС" , – упевнений президент ЄК.
У Єврокомісії пояснюють, що суть прийнятого рішення полягає в тому, щоб не чекати набрання чинності частини Угоди про асоціацію про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі, а заздалегідь почати імплементацію розділу про тарифи за допомогою самостійних автономних торгових преференцій.
Зокрема, мова йде про те, щоб почати в односторонньому порядку зменшувати або усувати митні тарифи ЄС на товари, вироблені в Україні. Разом з тим, ці заходи не спрямовані на те, щоб замінити зону вільної торгівлі і діятимуть тільки обмежений період: до 1 листопада 2014 року.
Очікується, що Угода про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС буде підписана і почне діяти тимчасово до 1 листопада 2014 року. У цьому випадку одностороння система автономних торгових преференцій закінчується.
Після вступу цього рішення в силу така одностороння міра встановить пільговий доступ на ринок ЄС для українських експортерів у повній відповідності з графіком поступок, які були досягнуті в ході переговорів про зону вільної торгівлі. У свою чергу, Україна не повинна надавати додатковий доступ для експорту з ЄС. Передбачається, що тимчасова відміна митних зборів буде повною або частковою, залежно від сектора.
Очікується, що в разі реалізації даного кроку, українські експортери заощадять на зниженні тарифів порядку 500 млн євро , з яких майже 400 млн євро припадає на аграрний сектор.
Так, існуючі тарифи на промислові товари будуть негайно зняті з 94,7% продукції. Для решти декількох видів товарів (деякі хімічні продукти та ін ) тарифи будуть знижені.
Щодо сільськогосподарських товарів, ЄС надасть негайні і необмежені преференції на 82,2 % українського експорту. Для інших продуктів (крупи, свинина, яловичина, м'ясо птиці і кілька додаткових продуктів ) часткова лібералізація досягається шляхом надання безмитних тарифних квот.
Відносно харчових продуктів ЄС надасть негайні преференцій на 83,4% українського експорту. Решта 15,9% будуть частково лібералізовано шляхом безмитних тарифних квот.