Єврокомісія: демократія в Україні продовжує деградувати

15 Травня 2012, 12:00

Цьогорічний звіт щодо прогресу України на шляху до євроінтеграції відкривається критикою непрозорого та селективного судочинства над низкою опозиційних політиків, включно з колишнім прем’єром Юлією Тимошенко. Водночас, Єврокомісія зазначає: успішне усунення цих недоліків «могло б відкрити шлях підписанню та ратифікації угоди про асоціацію між Україною та ЄС».

Наступні невтішні констатації європейських аналітиків такі: з одного боку, новий закон щодо парламентських виборів був підтриманий переважною більшістю, проте, не врахував усіх рекомендацій Венеціанської комісії. З іншого, влада показала себе все більш вороже налаштованою щодо публічних протестних зібрань та, за нагоди, намагалася обмежити цей основний елемент демократії, а саме –свободу зібрань.

Занепокоєння в Україні викликає також свобода преси, йдеться у звіті.

Попри ухвалення минулого жовтня Національної антикорупційної стратегії, корупція залишається широкорозповсюдженою, продовжує Єврокомісія. Як наслідок, умови для ведення бізнесу та залучення інвестицій зазнали в Україні подальшого погіршення.

Водночас, з цієї держави продовжують надходити повідомлення про випадки дискримінації на основі національної чи етнічної приналежності, зазначено у звіті, це стосується ромів, кримських татар та інших меншин.

Водночас, 2011-й для України ще й був позначений позитивним елементом: завершенням переговорів щодо угоди про асоціацію з ЄС. У річній оцінці також наголошується, що серйозний прогрес досягнутий у сфері пересування, зокрема в плані лібералізації візового режиму.

З огляду на нинішній аналіз прогресу України на шляху імплементації нової Європейської політики сусідства та втілення Порядку денного асоціації Україна-ЄС, Єврокомісія закликає владу України забезпечити конституційну реформу на основі прозорості та у співпраці з Радою Європи й Венеціанською комісією. Слід ефективно втілити Порядок денний асоціації щодо поваги до верховенства права та демократичних цінностей, продовжує звіт.

Експерти Європейської політики сусідства також радять наблизити закони України щодо свободи преси та зібрань до європейських стандартів. Єврокомісія, зокрема, закликає офіційний Київ владнати проблеми із політично мотивованим судочинством та вжити ширші кроки для забезпечення незалежності судів і продовжити реформи всіх сторін судової системи: звинувачення, судового процесу, покарання, ув’язнення та апеляцій.

Серед інших рекомендацій особливе місце посідає також підготовка та проведення згідно зі стандартами ОБСЄ парламентських виборів 2012 року та повноцінна співпраця із місіями спостерігачів.

Нагадаємо, у звіті про хід реалізації європейської політики сусідства у 2010 році в Україні ЄС відзначив погіршення ситуації в Україні за той рік у сфері дотримання прав людини, основних свобод і верховенства права.